Nabídková cena není konečná
Dodavatel nabízí elektřinu za 2500 Kč/MWh (cca). Jenže to není konečná cena, aniž by na to dodavatel jakkoli upozornil, k tomu se připočítá distribuce a DPH, což nejsou zanedbatelné položky, takže konečná cena je více než dvojnásobná.
Není to nekalá obchodní praktika nebo klamavá reklama? Není povinnost uvádět konečnou cenu?
Nebo naopak: Pokud je učiněna takováto cenová nabídka, je možné dodávku za nabídnutou cenu vymáhat?
Podobně tomu bylo dříve s letenkami, k nabízené ceně se následně připočítalo x skrytých poplatků, tomu je naštěstí konec a je uváděna konečná cena.
Šikovný advokát by patrně uspěl a uvedenou cenu vymohl. Tohle
https://www.ppas.cz/…ka-elektrina
je totiž svobodně učiněný závazný veřejný příslib. Cenu s DPH uvádějí.
To je asi jako by v autosalonu uváděli poloviční ceny a potom chtěli navíc příplatek třeba za motor nebo za přivezení vozu z Číny.
Nevím od jakého dodavatele máte tu nabídku a jak přesně nabídka zní. Možná jde jen o nějakou pokoutní reklamu. To nemůže být solidní nabídka.
Mám před sebou ceník od PRE na distribuční sazbu D a C.
V ceníku je rozdělena částka na
a)cenu za dodávku elektřiny a
b)cenu za související služby.
Pouze o položce a) rozhoduje dodavatel.
Částku b) určuje stát, formálně většinou ERÚ. Tyto ceny nemůže dodavatel žádným způsobem ovlivnit. Např. sazbu DPH, platbu na OZE (občasné zdroje energie).
Částka b) se bude po volbách dále zvyšovat. Jen do posílení přenosové a distribuční sítě se má za 10 let investovat 0,5 až 0,6 bilionu Kč. Rostoucí výstavba OZE v důsledku nesmyslných dotací na OZE ovlivňuje přenosovou a distribuční síť, která na takové množství výroben není stavěná. Proto se musí zavádět služba výkonové rovnováhy, která také něco stojí.
No a zaplatí to samozřejmě konečný spotřebitel.
Hezký den!
Pavel
Na to vám nejkompentněji odpoví panem Pavlem zmíněný ERÚ na www.eru.gov.cz
Poslední komentáře