lze hradit úklid spol.prostor z FO?

Vložil Pospíšil (bez ověření), 4. Březen 2019 - 12:44 ::

Prosím,lze z FO hradit úklid společných prostor? Dle §5, zák.67/2013 Sb. by to asi nesmělo být.Tak nevím, jak to řešit.Děkuji všem za informaci.Pospíšil K.Šenov

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Werewolf, 4. Březen 2019 - 20:57

  Jak souvisí Váš dotaz z oním §5 zák. 67/2013? Proč by předseda měl být v rozporu z písm. d? Vždyť se tam jasně píše „Nedojde-li k ujednání, nebo rozhodnutí… společenství,…“ . Souhlasím s Vámi, že by to mělo být ve službách, ale v tomto § překážku nevidím, kde?

  Vložil Anonymoushjj (bez ověření), 4. Březen 2019 - 15:21

  Pokud je zisku jste vytvořili fond očisty tak klidně z FO

  Vložil . (bez ověření), 4. Březen 2019 - 13:02

  Faktura za úklid spol. prostor se hradí z účtu a je to služba. účtuje a vyúčtovává se tím pádem jako služba. Na služby společenství vlastníkům předepisuje zálohy. Proč by se měl hradit úklid spol. prostor z nějakého FO?

  Vložil Pospíšil (bez ověření), 4. Březen 2019 - 14:57

  Moc děkuji za odpověď!!!!!! Jsem opravdu rád, že jste mi tímto dal za pravdu!!! Je tu dost velká polemika z čeho že se má platit úklid. Dokonce pan správce tvrdí,že by to mělo jít z FO, když i jeho ostatní domy,které obhospodařuje,si úklid platí z fondu. Tak jsem mu odporoval, že je to v rozporu i se zákonem č.67/203 Sb.,kde je jasně v §5,odst.2,písm d,jasně uvedeno!Nikomuse zde prostě platit své peníze na službu jako je úklid !!Jaj já říkám, nechceš uklízet,tak plať. Dosud to u nás bylo v pořádku, ale když se obměnili vlastnici tak mladí uklízet nechtějí…Přitom je zde spolupráce taková,že za nemocné uklidí soused. Případně si služby prohodí… Co je alůe špatné, že tenhle švajneraj podporuje sám předseda. Máme prostě peněz dost,tak proč by se uklízečská služba nezaplatila z FO? On o to navýšení nemá žádnou zásluhu a ty peníze jej prostě pálí v ruce…To se dokonce nechal slyšet,mže bychom mohli pro štěstí zakoupit dluhopisy.Řadě lidí se to líbí..Nikomu ale nedochází,jak se můžeme dostat do krachu v případě velké havárie,kterou náš dům již zažil…

  Vložil . (bez ověření), 4. Březen 2019 - 15:11

  Pane Pospíšile, nikdo nemá povinnost uklízet, každý vlastník má ale povinnost přspívat na službu úklid. Takový svépomocný úklid je krásná vize, ale ono to dnes nefunguje. Ve větších domech určitě. Nikoho nemůžete nutit aby uklízel podle nějakého rozpisu. Takže jeden uklízí a dalších pět ne. Zálohu na úklid svj předepsat může každému. S úklidem je to velice složité. Samoúklid nefunguje a sehnat spolehlivou firmu, aby uklízela pořádně je v podatatě nemožné. Vhodné řešení je, když dům uklízí někdo na DPP. Třeba někdo přímo z domu. Musí se mu to ale zaplatit, zdarma nikdo uklízet nebude. Úklid se ale rozhodně neplatí z FO. Váš správce je naprosto nekvalifikovaný vykonávat práci správce.

  Vložil Pospíšil (bez ověření), 4. Březen 2019 - 17:55

  Vážený pisateli-pisatelko. Opravdu i Vám děkuji za Vaší odpověď. Velmi rád jí předám našemu panu správci. Budu sice asi za hlupáka,ale přesto budu na názorech,se kterými jsem se zde setkal. Tady jde nejen o p.správce, ale i předsedu SVJ,který podporuje rovněž na základ doporučení správcem úhrady úklidu z FO. Což nejen mně se vůbec nelíbí!!!

  Vložil radka2222 (bez ověření), 4. Březen 2019 - 18:21

  Hradit svj musí. Má se ale hradit z jiného prasátka, než jsou dlouhodobé zálohy.finančně vás to vyjde nastejno. Vám šlo spíš o to, že si mají vlastníci uklízet sami a kdo neuklízí ať platí ze „svého“, ne?

  Vložil tep (bez ověření), 5. Březen 2019 - 9:56

  Schody se mají uklízet odshora dolů. To nezajistíte, když si schody uklízejí jednotliví vlastníci, kdy se jim zachce, a už vůbec nikdo nepozná, když někdo neuklidí schody k nejvyššímu podlaží, protože ty jsou tak málo používané, že se to v rámci 14 dnů dá rozlišit jen těžko. Dále kvalita úklidu – kvalitně většinou uklízejí jen profesionálové, což majitelé bytů nejsou. Úklidová firma pokaždé pracuje pod veřejnou kontrolou kteréhokoliv vlastníka bytu. Kdo hodnotí kvalitu úklidu v SVJ? Co je mokré, to je čisté? Zkuste v domě někomu říci, že úklid odbyl.

  Vložil Pospíšil (bez ověření), 5. Březen 2019 - 9:08

  Trefila jste problém.Jinak nelze souhlasit s názorem,že se budou čerpat peníze z FO,které zabezpečují zcela jiné,podstatné věci.Nakonec je to určené v samotném zákoně!A ne v jednom…Co jsou služby a co pod ně patří a jinak co je údržba ve vztahu zabezpečení domu. A je tu ještě řešení,že ten,komu se nechce uklízet,tak ať si zaplatí náhradu. Bude ještě zajímavé,že když si většina schválí,že se budou dávat zálohy na „služby“ pro úklid, co se bude dlt,když řada lidí to odmítne,že se neštítí hadru a koštěte,aby uklidil? Už zde čtu, „to se musíš podřídit,když rozhjodne většina, nebo to dej soudu“… Prostě trapárna…

  Vložil JaVa, 5. Březen 2019 - 9:55

  A těm,kterým to ještě nedošlo a stále žijí v hlubokém socialismu,kde se vše dělalo v akci „Z“ a „svépomocí“,stačí nakouknout do LZPS:

  Čl. 9

  (1) Nikdo nesmí být podroben nuceným pracím nebo službám.

  (2) Ustanovení odstavce 1 se nevztahuje na:

  1. práce ukládané podle zákona osobám ve výkonu trestu odnětí svobody nebo osobám vykonávajícím jiný trest nahrazující trest odnětí svobody,
  2. vojenskou službu nebo jinou službu stanovenou zákonem namísto povinné vojenské služby,
  3. službu vyžadovanou na základě zákona v případě živelních pohrom, nehod, nebo jiného nebezpečí, které ohrožuje životy, zdraví nebo značné majetkové hodnoty,
  4. jednání uložené zákonem pro ochranu života, zdraví nebo práv druhých.

  Přeji hezký den.JaVa

  Vložil Pospíšil (bez ověření), 5. Březen 2019 - 13:05

  prosím, nechápu Váš příměr s LZPS. Prosím bez urážky.Já voze a Vy o koze. Tenhle příměr k problému úklidu domu prostě nesedí. Tak dalece zákonodárci neměli s určitostí spojení s úklidem v domě…Jinak,zde nejde o robotu,ale o slušnost a vzájemnou ohleduplnost mezi spolubydlícími aby nežili v hnoji…Co vím, tak v řadě paneláků to v našem okolí tak chodí.Snad u každého mají n nástěnkách jmenovky k úklidu spolu s rozpisem.Na dotaz mi bylo řadou předsedu sděleno,že je zbytečné odčerpávat peníze,když mají úvěr a vše je proto na dohodě a pochopení lidí.Nevšiml jsem si,že by to někdo hodnotil kriticky coby nutné zlo…

  Vložil @ (bez ověření), 5. Březen 2019 - 14:03

  Pane Pospíšile, vlastníci si můžou odhlasovat cokoliv, třeba i to, že budou všichni uklízet zlatým koštětem. Ovšem když se najde za pár měsíců jeden vlastník, který prohlásí, že zlatým koštětem nebude uklízet, protože ze zákona takovou povinnost nemá, tak máte problém. Tak si odhlasujte co chcete, uklízejte si jak chcete a pište si rozpisy jaké uznáte za vhodné. Nemůžete se ovšem domnívat, že podle vás se budou řídit všichni ostatní.

  Vložil radka2222 (bez ověření), 5. Březen 2019 - 9:24

  Nelze nutit nikoho uklizet. Robota byla zrusena.

  Vložil AcTk (bez ověření), 5. Březen 2019 - 10:41

  A lze někoho nutit, aby zajistil splnění podmínek nějaké dohody? Jistě ano, to je přece základ dohody, že se budou její ujednání dodržovat.

  Například si půjčím v půjčovně auto s tím, že v podmínkách půjčení souhlasím, že ho vrátím čisté. Pak ho vrátím špinavé. Půjčovna trvá na tom, aby bylo čisté. Je toto vyžadování „roboty“ nebo „nucených prací“? Jistě ne, vždyť se s nimi mohu dohodnout, že to za poplatek vyčistí za mě, nebo si mohu někoho najmout. Někdo jiný dá přednost tomu, že auto před vrácením sám vyčistí.

  Nelze stejný princip uplatnit na úklid domu? Jistě lze.

  Předpokládám, že nikdo netrvá na tom, že uklízet musí majitel osobně. Může si na to někoho najmout, souseda, profesionální firmu, atd.

  Problém, který je důležitější než „robota“, „socialismus“, „nucené práce“ je, zda a jakým způsobem může většina zavázat menšinu k plnění takovéto „dohody“ o úklidu svépomocí. Proč ne zcela stejně, jako ustanovením příspěvku na úklid pro platbu profesionální firmě. Tam je otázka, zda je potřeba souhlas všech vlastníků. Kontrola a vymáhání plnění takového „dohody“ je samozřejmě další nemalý problém k řešení.

  Vložil abx (bez ověření), 5. Březen 2019 - 10:52

  Zákon říká jasně jakou má povinnost vlastník bytu. Má povinnost přispívat na služby, má povinnost přispívat na správu domu. Není tam nikde ani zmínka o tom, že by měl povinnost uklízet nebo shánět někoho, kdo za něj bude uklízet. Rozvíjíte tady akorát nesmyslné teorie.

  Vložil AcTk (bez ověření), 5. Březen 2019 - 11:11

  Tak to jste si to poněkud zjednodušil. Těch povinností je poněkud víc. Můžeme citovat např. §1176 NOZ „Vznikem vlastnického práva k jednotce vzniká vlastníku jednotky povinnost řídit se pravidly pro správu domu a pro užívání společných částí, pokud byl s těmito pravidly seznámen nebo pokud je měl a mohl znát, jakož i zajistit jejich dodržování osobami, jimž umožnil přístup do domu nebo bytu.“

  Netvrdím, že je v nějakém zákoně přesně specifikováno, že vlastník bytu musí uklízet společné prostory. Táži se, zda a jak může většina vlastníků menšinu vlastníků zavázat k povinnosti zajistit úklid nějakých společných prostor za nějakých podmínek (kvalita, četnost). Nikoliv nutit je k robotě, tj., aby uklízeli osobně.

  Vaše prostoduchá poznámka k řešení problému bohužel nepřispívá. Teorie, že vlastník musí pouze přispívat je zcela nesmyslná.

  Podotýkám, že za jediné možné řešení ve větších domech (a v menších, kde není mezi vlastníky dostatečná shoda) považuji zajištění úklidu externě.

  Vložil abx (bez ověření), 5. Březen 2019 - 11:46

  Už zase špiritizujete. Já jsem nenapsal, že to jsou všechny povinosti vlastníka bytu.

  Vložil Pospíšil (bez ověření), 5. Březen 2019 - 13:14

  Hele „znalče“,nekličkuj. Dostal jsi to prostě velmi dobře sežrat! A o tom to je! Ona prostoduchost je opravdu zvláštní věc…

  Vložil Petr, 6. Březen 2019 - 9:06

  pane Pospíšile, připomínám, že úklid hrazený z toho co nazýváte fond oprav by se rozúčtoval dle velikosti bytu, zatímco hrazený ze záloh se rozúčtuje povětšinou dle počtu osob.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".