Kolik procent vlastníků musí odhlasovat stavbu výtahu?

Vložil Anonymous, 29. Březen 2009 - 16:12 ::

Dobrý den, chystáme na shromáždění hlasovat o výstavbě výtahu ve čtyřpatrovém domě. Mám pravdu, že je nutný souhlas 75 procent vlastníků? A co když budou v prvním patře oponovat, že výtah nebudou využívat? Můžeme je poprosit o hlas pro s tím, že nájemníci ve vyšších patrech nebudu žádat finance? Děkuji, Martina

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil kral10, 10. Leden 2024 - 13:04

  Dobrý den, přidám se do diskuze. Jsme bytový dům o dvou vchodech (každý vchod 20 BJ). Na schůzi se odsouhlasilo zpracování projektu přístavby výtahu. Projekt je nyní v řešení. Pokud by se projekt podařilo vyřídit a realizace by byla možná, musí v takovém případě stavbu odsouhlasit:

  1. 100% vlastníků?
  2. 75% vlastníků?
  3. Nadpoloviční většina přítomných na schůzi (hlasování)?

  Jedná se o dům o 5. patrech, se zvýšeným přízemí (1. patro) = (v podstatě čtyři patra).

  Děkuji za odpověď.

  Vložil Kolemjdoucí2 (bez ověření), 10. Leden 2024 - 14:45

  K přístavbě výtahu je potřebné změnit prohlášení (vlastníka) dle § 1169 (2) a) NOZ

  "Změna prohlášení

  (2)Ke změně prohlášení postačí souhlas většiny hlasů všech vlastníků jednotek, týká-li se změna

  a) společných částí, při které se nemění velikost podílu na společných částech, nejde-li o části ve výlučném užívání vlastníka jednotky,"

  Vložil kral10, 10. Leden 2024 - 19:09

  Výtah bude externí, nebude měnit plochy podílů, nebude ve výlučném užití vlastníka.

  Vložil Kolemjdoucí2 (bez ověření), 11. Leden 2024 - 11:06

  Ano, pak postačí ke změně prohlášení souhlas většiny hlasů všech vlastníků jednotek (za předpokladu, že nemáte stanovami určené přísnější kvorum).

  Vložil Justitianus, 11. Leden 2024 - 14:36
  • Vložil Kolemjdoucí2: „postačí ke změně prohlášení souhlas většiny hlasů všech vlastníků jednotek (za předpokladu, že nemáte stanovami určené přísnější kvorum).“

  To tvrzení o stanovách je totální nesmysl.

  Tato část stanov by byla absolutně neplatná. SVJ nemá žádné právo rozhodovat o změně prohlášení. Do toho právnické osobě SVJ vůbec nic není!!!

  Právo rozhodovat o změně prohlášení mají pouze vlastníci jednotek. Ti se při tom neřídí stanovami kterési právnické osoby, nýbrž pouze zákonem a obsahem prohlášení.

  Vložil Pedro (bez ověření), 8. Červen 2009 - 7:43

  Dobrý den,nevím jestli sem ve spravnem foru ,ale dotaz je podobný jako problém z výtahem.Máme v domě centralní kotelnu ,kterou chceme zrušit (vysoké náklady na provoz) a udělat si všichni vlastní kotle v bytech(každý ať hospodaří sám). S touto zmenou souhlasíme všichni vlastníci 13 ,kromě jednoho ,který v domě nebydlí pouze byt pronajímá. Na schuzích společenství se neobjevil už 4 roky prostě ho nezajímáme.Máme nějakou možnost ho přehlasovat popřípadě se nějak bránit? Děkuji

  Vložil Soused (bez ověření), 8. Červen 2009 - 9:19

  Čemu se chcete bránit? Povinnost účastnit se domovních schůzí není.

  Vložil Pedro (bez ověření), 8. Červen 2009 - 9:45

  Muze jeho nesouhlas zabranit vybudování samostatných topení v bytech?A pokud ano jak se tomu branit?(aby nám nemohl zabranit v tom co chceme všichni)

  Vložil Soused (bez ověření), 8. Červen 2009 - 10:10

  Souhlas bude potřeba ve stavebním řízení, účast na schůzi není až tak podstatná (tedy podle jistého výkladu, vedle toho se lze setkat i s názory, že lze rozhodovat pouze na schůzi).

  Vložil Anonymousfs (bez ověření), 29. Březen 2009 - 22:54

  Martino, jenom technická… co vás vede k vybudování výtahu??? JarekSVJ.

  Vložil Matějka Jaroslav, 29. Březen 2009 - 18:58

  Vážená paní Martino,

  Jde-li o modernizaci, rekonstrukci, stavební úpravy a opravy společných částí domu, jimiž se nemění vnitřní uspořádání domu a zároveň velikost spoluvlastnických podílu na společných částech domu, postačuje souhlas tříčtvrtinové většiny všech vlastníků jednotek; dle ustanovení § 11 odst.5 ZoVB (ve znění změny dle zákona č.171/2005 ze dne 24.3.2005).

  Budujete-li úplně nově výtah jako technické vybavení domu jedná se o změnu stavby. K přijetí usnesení o změně účelu užívání stavby a o změně stavby je zapotřebí souhlasu všech vlastníků jednotek; dle ustanovení § 11 odst.5 ZoVB (ve znění změny dle zákona č.171/2005 ze dne 24.3.2005).

  Je možné uzavřít dohodu, že výtah bude společnou částí pouze některých vlastníků, kteří jej budou využívat a také financovat dle § 4 odst.2 písm­.c) ZoVB.

  Matějka

  Vložil Blanka, 11. Listopad 2009 - 13:09

  Dobrý den, rozumím tomu tedy správně, že pokud nyní navrhuje výbor v našem domě výstavbu nového, výtahu (dům je osmipatrový, takže výtah v domě už máme),je potřeba k odsouhlasení výstavby 100% hlasů? Děkuji za odpověď.

  Vložil Pavel, 11. Listopad 2009 - 13:51

  Pokud jeden výtah máte a vedle něho vybudujete další výtah, tak 100%.

  Pokud jeden výtah máte a provedete jeho modernizaci, rekonstrukci tak 75% všech.

  Pokud jeden výtah máte a provedete jeho opravu, tak bych si troufl na nadpoloviční většinu přítomných případně, pokud to stanovy umožňují, tak rozhodnutím výboru. „Opravy“ je nesmysl odsouhlasovat 75% všech, je to chyba zákona, který je v rozporu s důvodovou zprávou k novele a s cílem novely.

  Hezký den!

  Pavel

  Vložil Blanka, 11. Listopad 2009 - 14:51

  Ještě prosím o radu: v případě, že bychom si na nový výtah brali úvěr, je potřeba 100% souhlas vlastníků?

  Vložil Pavel, 11. Listopad 2009 - 15:28

  ZoVB tuto situaci neřeší, takže nejméně nadpoloviční většina z přítomných.

  Kvorum mohou řešit Vaše stanovy. Mohou i dát pravomoc pouze výboru nebo vyšší kvorum pro rozhodnutí shromáždění.

  Vyšší kvorum může chtít banka. ČSOB chtěla rozhodnutí shromáždění s nadpoloviční většinu ze všech nikoliv jen přítomných.

  Hezký den!

  Pavel

  Vložil Blanka, 11. Listopad 2009 - 14:09

  Děkuji moc za odpověď, i když jste mě moc nepotěšil! Jde totiž o to , že jsme před rokem provedli rekontrukci domu a měli jsme odsouhlaseno 6 mil úvěr, který byl téměř o 1mil. překročen (a to jsme ani nezateplovali…)bez jakéhokoliv dalšího projednávání a odsouhlasování výše výdajů. Všem je to jedno, nikdo to neřeší, když peníze najednou nedává z ruky! Přitom zvýšení do fondu oprav o 5 Kč dva roky neprošlo! Už rok bezúspěšně požaduji alespoň předložení podkladů souvisejících s rekonstrukcí a teď je zase návrh na nový výtah! Valná většina vlastníků je k tomu laxní a odsouhlasí téměř cokoliv… Když na mě předseda dokáže vykřičet, že nemám (jako spoluvlastník!) na nic nárok, nemám nárok se na nic ptát, nic si neplatím, atd. atd. … a ostatní mlčí a chtějí mít klid! Tak se mi nechce už jít s těmito lidmi do dalších dluhů, po této zkušenosti. Ale to už je „z jiného ranku“… Ještě jednou dík!

  Vložil milan313, 21. Duben 2009 - 21:00

  Dobrý večer pane Matějka. Velice mně potěšilo když jsem si přečetl odpověď pro paní Martinu. Máme totiž úplně stejný problém. Bydlíme ve čtyřpatrovém domě v přízemí celkem o 10 bytech. Jako jediný jsme důchodci a nejdéle bydlící v tomto domě.Mladí podnikatelé si koupili byty a teď se rozhodli postavit výtah.My jsme k tomu nedali souhlas a přesto na to nikdo nebere ohled.Když jsem si přečetl vaši odpověd tak mně poskočilo srdéčko,že mám konečně argument.Poslal jsem tuto odpověď našemu předsedovi SVJ a on se mně vysmál.Že nějaká odpověď z internetu jej nezajímá. Tak jsem zašel na stavební úřad a odvolával jsem se na tento odkaz, sice nemohu namítat , jednali se mnou velice slušně a projevili nad tím lítost, ale řekli mně, že to není pravda. Že stavba výtahu se bere jako modernizace domu a tudiž se nemnění ani velikost spoluvlastníckých podílů tak že jim to je líto ale musím platit. Takže na nás důchdce, co nikdy výtah nebudeme užívat připadá částka 160 000kč.- Tak prosím Vás laskavě kde je pravda.Chtěl jsem se odvolat k soudu ale říkali mně, že je to zbytečné.Prosím poraďte.
  Děkují předem

  Vložil Lenka neregistrovana (bez ověření), 10. Leden 2024 - 11:31

  Dory den, kamaradka 84 let s velkymi obtizemi chuze bydli ve 3. patre. Nekolik lidi v dome se rozhodlo, ze maji maly vytah a chteji novy, vetsi. Kamaradka jeste se2 sousedy nesouhlasi. 1/ duvid je pujcka pres 2 miliony a 2/ to, ze ma velke poblemy s chuzi a dychnim a nezvladne ani sejit, ani vyjit patro, natoz 3. Rekonstrukce a vystavba ma trvat 3 mesice. Bude se muset nekam vystehovat do podnajmu.a platit tedy vydaje, ktere jsou dost zasadni a ani navic tolik nema. Lze toto nejak resit? Navic na stavebnim uradu maji nahlasenou pouze opravu, nikoli vymenu a zvetseni vytahu, to vypada. Diky za info, L.

  Vložil . (bez ověření), 10. Leden 2024 - 12:03

  Pochopitelně to nějak řešit zde, ale musí to řešit vaše kamarádka, třeba přestěhováním se někam na 3 měsíce, ne svj. Výtahy jsou dopravní prostředek a musí splňovat docela přísné předpisy pro bezpečnost, takže výměna je v pořádku. No a jestli nemáte co dělat, tak si můžete zahrát na práskače čehokoliv a komukoliv. To je dnes velká móda.

  Vložil Matějka Jaroslav, 22. Duben 2009 - 12:15

  Vážený pane Milane,

  výstavba nového výtahu se koná na stavební povolení. Účastníci stavebního řízení jsou všichni vlastníci, tedy i vy a můžete se vyjádřit či podat námitky.

  Ze zákoných norem budova o 4.NP nemusí mít výtah, jedná se o nadstandartní zařízení.

  Narazil jste na neserioznost v sousedských/spo­luvlastnických vztazích. Vy se nebráníte skutečnosti, aby byla výstavba výtahu realizována, bránite se skutečnosti svého vlastního finančního podílu na realizaci a případných provozních nákladech na zařízení, které nebudete užívat a ani pro vaše užívání nebylo požadováno. Domnívám se, že ikdyž jste byl přehlasován, u soudu by jste v daném případě s 90% uspěl, jelikož se jedná o porušení Občanského zákoníku a někteří vlastníci získávají takto neoprávněný prospěch na úkor druhého.

  V obdobných případech v domech v naší správě, kde se dodatečně buduje výtah, je vzájemná dohoda a realizaci výstavby výtahu hradí pouze ti vlastníci, kteří projevili zájem. Výtah je obsluhován čipem či kódem, v dřívějších výtazích klíčem.

  Kdo se tedy nepodílel finančně na dodatečné realizaci, nemůže ani výtah užívat, třeba by bydlel ve 4.NP.

  Matějka

  Vložil Ano (bez ověření), 21. Duben 2009 - 22:44

  A k tomu budete ještě hradit roční provozní výdaje.

  Vložil Anon (bez ověření), 29. Březen 2009 - 17:48

  Jiná úhrada než podle spoluvlastnických podílů vyžaduje souhlas všech.

  Procento na výstavbu výtahu Vám řeknou povolanější – je to buď 75 % všech, nebo 100 % všech.

  Vložil Ladis, 29. Březen 2009 - 17:39

  V této souvislosti by mě zajímalo jak velký souhlas je nutný pro rekonstrukci výtahu s tím, že bude jezdit o patro výš než dosud. V 11.podlaží se musí nechat vyříznout otvor pro dveře.Výtah bude zcela nový, stroj i kabina. Dík

  Vložil Matějka Jaroslav, 29. Březen 2009 - 17:59

  Vážený pane Ladis,

  ve vašem případě 75% všech hlasů.

  Matějka

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".