Kde je dána povinnost provozovat technická zařízení

Vložil Předseda (bez ověření), 11. Listopad 2011 - 9:39 ::

V jiné diskusi bylo uvedeno:

„můžete si odhlasovat na shromáždění zrušení domovních zvonků“

Chci se ujistit, zda je skutečně možné rozhodovat o rušení společných technických zařízení v domě (výtah, STA, rozvody vody, plynu, tepla, ad.) a odkut to plyne (nejlépe § nebo judikát). Měl jsem za to, že SVJ je naopak povinno zajišťovat správu a provoz těchto zařízení, ale takováto povinnost přímo takto v ZoVB uvedena není.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil lake, 11. Listopad 2011 - 10:40

  Máte pravdu. Hovoříme o paskvilu ZoVB…

  Zákon skutečně neobsahuje žádné jednoznačné ustanovení o tom, že by na SVJ automaticky (ze zákona) přešla odpovědnost za provozování technických zařízení domu. Zákon pouze říká, že SVJ je právnická osoba, způsobilá vykonávat správu (§ 9 odst. 1). To neznamená POVINNOST, ale pouze MOŽNOST.

  Na druhou stranu Nejvyšší soud v rozsudku 22 Cdo 734/2008 ze dne 1. července 2009 bez zaváhání judikoval, že SVJ vykonává správu domu (bez výjimek) od okamžiku volby svého statutárního orgánu. Viz http://www.portalsvj.cz/…m-vzniku-svj#… .

  Takže si hoďte korunou …

  lake

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".