Instalace nových vodoměrů

Vložil Marhta (bez ověření), 12. Červenec 2022 - 18:15 ::

Dobrý den,

týká se povinnost instalace měřidel s dálkovým odečtem https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-406… také vodoměrů na teplou a studenou vodu nebo jen přístrojů nějak měřících a tedy souvisejících s teplem (IRTN a kalorimetry)? Já mám vodoměry podle prohlášení ve svém vlastnictví a tedy bych je měla příští podzim měnit. Nevím tedy zda si mám pořídit normální mechanické, nebo musím ty dálkové za 2–3 násobek ceny mechanického.

V odkazované změně zák. 406/200 (§7/9 – §7/12) čtu, že je povinností instalovat měřidla dálkově odečitatelná. Kde je uvedeno zda je povinností také dálkový odečet používat? Nebo to plyne z toho, že pokud by to SVJ neodečítalo v těch měsíčních intervalech, nemohlo by splnit co mu je uloženo o grafické podobě náměrů zde (https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2015-269/…)?

Děkuji Martha

  • vodoměry
  • EED

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil petrsv, 13. Červenec 2022 - 8:50

Ano, týká se to i vodoměrů. Jen blázen by si dneska kupoval nové vodoměry bez dálkového modulu. Je ale nesmysl, aby to stálo, jak píšete „2–3 násobek ceny“. Vodoměr je ve vašem vlastnictví, ale jeho správu by mělo zajišťovat SVJ – měli byste to mít uvedené ve Stanovách nebo v Prohlášení vlastníka. Je nesmysl, aby si vlastníci měnili vodoměry nebo IRTN, toto se musí zajišťovat společně, aby vše bylo pod jedním systémem.

Vložil Hubert (bez ověření), 12. Červenec 2022 - 20:26

Podle Vaseho prohlaseni dalkove vodomery nemaji smysl, nebot aby dalkove odecty fungovali musi byt v nejakem systemu, kde budou komunikovat spolecne. Ruzni vyrobci nemaji spolecny komunikacni standart a kazdy je jiny.

Jeste rok nemusite nic resit, do te doby se neco vyvrbi

Vložil MartinII, 13. Červenec 2022 - 8:08

„… mám vodoměry podle prohlášení ve svém vlastnictví a tedy bych je měla příští podzim měnit. Nevím tedy zda si mám pořídit normální mechanické, nebo musím ty dálkové za 2–3 násobek ceny mechanického“

Nepochopil jsem, zda se kvůli výměně na vodoměru ve vašem „vlastnictví“ odvoláváte na konec platnosti ověření vodoměru nebo na vyhlášku. Mám upřesňující dotaz, zda by vodoměr měnili i ostatní vlastníci. Vodoměry by se měly měnit ve stejný termín a měly by být identické. Pokud si vodoměr vyměníte a ostatní nikoli nebo si každý koupí „jiný“ typ a od jiného výrobce, tak to bude Babylon z hlediska srovnatelnosti spotřeby. Vodoměry by měly být společné.

Vložil Martha (bez ověření), 13. Červenec 2022 - 14:38

Nevím zda ho mění všichni ostatní, ale většina asi ano – protože jim končí doba ověření.

Mně se ho měnit nechce, protože moje doba ověření končí za rok. Za rok si klidně koupím stejný typ co budou mít ostatní vlastníci. Ale proč bych se nyní měla připravit o tu dobu po kterou mi platí resp. dají se použít pro rozúčtování?

Jestli by měly být vodoměry společné – možná ano, ale v našem domě jsou v prohlášení přiřknuty k bytům. Proto si je každý byt hradí jako celek a ne podle podílu na společných částech domu. A také se stará aby je mohl použít pro rozúčtování a SVJ ho nesankcionovalo 3-násobkem spotřeby podle směrných čísel.

Mně jde primárně o to, zda se výměnou až příští rok nedostanu do nějakého konfliktu s vyhláškou 269/2015 (§6)

a o zjištění, zda když se v 406/2000 ukládá instalace, zda se také někde nařizuje odečítání (bez ohledu na to jak nelogické se může jevit instalovat vodoměr dálkově odečítatelný a pak ho odečítat zrakem)

Martha

Vložil Justitianus, 13. Červenec 2022 - 15:42

Počkejte si na schválení novely zákona č. 67/2013 Sb. Teď je zbytečné o tom dumat. Ani sami poslanci netuší co bude nakonec schváleno a jaké budou zákonné termíny.

Justitianus

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".