Evidence skutečných majitelů SVJ

Vložil Anonymous, 31. Květen 2021 - 20:19 ::

Co se změní v evidenci skutečných majitelů SVJ ode dne 1. 6. 2021?

  • ESM

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Pavel, 1. Červen 2021 - 5:06

Základní změna pro SVJ je, že se podařilo SVJ z nesmyslné evidence takzvaných „skutečných majitelů“ vyloučit (§ 7/n zákona č. 37/2021 Sb.).

Ovšem ne každý měl takové štěstí. Takže třeba bytová družstva ESM podléhají i nadále.

Proti stávající úpravě se ESM stal nejasnější a jeho výklady se u jednotlivých rejstříkových soudů liší. Třeba plzeňský soud nechce zapisovat manželky společníků jako osoby, které jsou koncovým příjemcem prospěchu.

Ministerstvo proto připravilo text o 70 stránkách, který by měl alespoň něco objasnit. Mám jen pracovní verzi, která se může ještě lišit od verze konečné.

Další velkou změnou je zavedení sankcí při „nesrovnalostním stavu“ (§ 2/n zákona). Sankce jsou jak pro povinné osoby, tak i pro evidující osoby. Sankce jsou nejen veřejnoprávní, ale jsou i v soukromoprávní rovině (§ 53 a § 54 zákona).

A jak je již obvyklé v případě větších systémů zajišťovaných státem, systém spadl a v ESM nelze vyhledávat. Na opravě se jistě usilovně pracuje:

https://esm.justice.cz/…ssm/rejstrik

Hezký den!

Pavel

Vložil Pavel, 1. Červen 2021 - 9:08

Jako obvykle se velký systém budovaný státem zhroutil:

https://www.seznamzpravy.cz/…nguje-156531#…

Hlavně že jsou dostatečné sankce pro povinné osoby, které musí ze zákona ESM využívat. Sankce pro osoby, které mrhají státními prostředky na eurohujerské vymyšlenosti, nejsou.

Hezký den!

Pavel

Vložil Pavel, 1. Červen 2021 - 12:34

Podle mého laického názoru se ESM zhroutila pod náporem tazatelů.

To uváděla i původní hláška:

"INFORMACE K VYHLEDÁVÁNÍ

Z technických důvodů spojených s aktuální vytížeností informačního systém je dočasně vyhledávání v evidenci skutečných majitelů nedostupné. Na urychlené nápravě se pracuje. Omlouváme se za komplikace."

Na radu PR útvaru MS je nyní hláška daleko pozitivnější:

"Informace k vyhledávání

Funkce pro vyhledávání v evidenci skutečných majitelů je nyní řízeně vypnuta. Důvodem tohoto plánovaného provozního opatření je hromadná aktualizace údajů v produkční databázi dle legislativní úpravy zákona č. 37/2021 Sb. Po dokončení aktualizace těchto údajů bude funkce pro vyhledávání v evidenci skutečných majitelů opět zapnuta."

Takže je všechno plánované, nikoliv zhroucené náporem uživatelů, kteří chtějí mj. zjistit osobu, která je koncovým příjemcem jednoho právního uspořádání.

Evidence skutečných majitelů tedy funguje stejně jako: dálniční známky, jednotná jízdenka, sčítání lidu, registrace k očkování, etc..

Hezký den!

Pavel

Vložil Pavel, 1. Červen 2021 - 14:00

Že by správu základních registrů zahltil ESM? Předpokládám, že automatický průpis se provádí ze základního registru ROS.

A bez základních registrů zase nemůže fungovat nic jiného.

https://www.hlidacstatu.cz/…Weby/Dalsi/1

A další radikální digitalizace státní správy bude jistě ve všech volebních programech.

Hezký den!

Pavel

Vložil sdružene SV (bez ověření), 1. Červen 2021 - 18:10

Michal Blaha, to je ten co se mu nepovedlo prodat Atlas Microsoftu?

Vložil Covid 19 (bez ověření), 1. Červen 2021 - 9:36

Zhroutila se i databáze o očkování. Nepárují se rodná čísla a čísla občanského průkazu a není možné vystavit potvrzení o očkování. Takže standardní situace. Nicméně bez potvrzení ze systému se člověk stává občanem druhé kategorie, který má omezená svá práva.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".