Anteny pro provoz intermetu

Vložil kacko, 21. Prosinec 2015 - 11:29 ::

Dobrý den, rád bych se zeptal na Váš názor. Na domě máme cca 25 antén. Antény tam nainstaloval 1 čen výboru SVJ (poskytuje připojení k internetu za úplatu),bez vědomí vlastníku. Výbor mlčí. Platí za ně cca 20.000Kč/rok za včechny. Znalecký posudek hovoří o ceně cca 140.000Kč/rok. Můžete mi poradit co s tím? Jak dál postupovat? Děkuji

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Zavorem, 4. Únor 2016 - 12:15

  Dobrý den, u nás v domě jsme dostávali od poskytovatele internetové sítě ročně částku 14.400,– Kč. Pro SVJ to bylo prezentováno na pravidelných shromážděních jako velice výhodné. Ale opět se potvrdilo, že je důležité důvěřovat, ale také prověřovat. Co nikdo kromě Výboru netušil byla skutečnost, že tato cena je včetně záloh provozovatele antény na el. energii. Po pár telefonátech do okolí lidem, kteří s provozem antén a internetových sítí mají zkušenosti členové SVJ zjistili, že tato cena je pro SVJ více než nevýhodná. Navíc bylo dodatečným měřením odběru el. energie zjištěno, že odběr el. energie antény je takový, že spálí elektřiny za více peněz něž kolik provozovatel antény za rok zaplatí. Takže naše SVJ vesele dotovalo byznys externí společnosti. Následoval nátlak na Výbor, aby okamžitě smlouvu s provozovatelem vypověděl a zahájil nová jednání o smlouvě nové. Postoj a přístup Výboru byl v mnohém nepochopitelný. Laxnost a apatii střídaly výmluvy. Po několika jednání členové SVJ s mlčícím Výborem v zádech vyjednali novou smlouvu : okamžité vyřízení vlastního odběrného místa el. energie, tak aby platby nešly vůbec přes SVJ a dále nájem ve výši 8.000,– Kč/měs., tzn. 96.000,– Kč/ročně. Z mínusu vzniklého dotováním cizí firmy jsme skočili na výnos cca 100tis Kč za rok. Navíc členové SVJ vyjednali cca 70tis Kč jako doplatek za přepálenou el. energii. Nedejte se! Držte se!

  Vložil Jar (bez ověření), 14. Červenec 2016 - 20:37

  14400,– rocne za elektriku na anteny??? Kolik tech anten by muselo byt?

  Vložil Vlastiks, 17. Leden 2016 - 10:02

  Pokud se jedná o příjem za instalaci na střeše společného domu, pak příjem patří všem vlastníkům.

  Asi stejně jako v případě reklamy na štítu domu, a pod.

  Vložil lake, 17. Leden 2016 - 9:06

  Kacko, zatím zde čtete jen fantazie.

  Nejde o žádný „pronájem“ střechy. Jde o užívání střechy jedním ze spoluvlastníků. K tomu nemusí spoluvlastník sjednávat žádnou smlouvu, neboť střechu užívá právem spoluvlastníka. Umisťování antén na střeše by mohlo být zakázáno v prohlášení vlastníka, nebo ve stanovách. Pokud takový zákaz není, pak vlastník antén neporušil žádná pravidla.

  SVJ je zcela mimo: společenství je sluha, který nemá zákonné oprávnění sjednávat smlouvy o užívání cizího majetku. Leda že by takové oprávnění vyplývalo ze stanov SVJ, nebo z přijatého rozhodnutí shromáždění vlastníků jednotek. Existuje něco takového?

  Vlastníkům jednotek žádné peníze nepřináleží, protože za užívání společných částí spoluvlastníkem se obecně nikomu nic neplatí. V tom je podstata spoluvlastnictví. Napřed by shromáždění muselo přijmout nějaká pravidla pro užívání společné střechy, a teprve pak by se dalo podle těchto pravidel postupovat (a třebas napočítat vlastníkovi antén nějaké částky za užívání střechy k jiným účelům než k bydlení).

  lake

  Vložil kacko, 17. Leden 2016 - 9:14

  Pane lake, nějak tomu nerozumím. Tady jste psal něco úplně jiného: http://www.portalsvj.cz/…ol-tv-sateli

  Vložil lake, 17. Leden 2016 - 9:42

  A čemupak na tom nerozumíte?

  Diskuse, na kterou odkazujete, byla o tom, že CIZÍ osoba chce užívat majetek ke kterému nemá žádná práva. K užívání je povinna sjednat s vlastníkem domu smlouvu o provozování zařízení elektronických komunikací podle zákona o elektronockých komunikacích.

  Vy se zde ptáte na úplně jiný případ: SPOLUVLASTNÍK DOMU užívá SPOLEČNÝ MAJETEK, ke kterému má spoluvlastnické právo. Užívá tento majetek způsobem, který neomezuje ani neohrožuje jiné spoluvlastníky. Spoluvlastníci takový způsob užívání společného majetku předem nevyloučili.

  Ani Vy nejste schopen nám prokázat, že by spoluvlastníci měli většinově nějaké námitky proti anténám na střeše. Sám píšete, že jste jediný, kdo by se chtěl soudit. To o něčem svědčí. Neprokázal jste nám ani to, že by Vás užívání společné střechy jiným spoluvlastníkem nějak omezovalo ve Vašich právech. Tak z čeho tedy vycházíte? Co a jak chcete prokazovat soudu?

  Ono nestačí napochodovat do soudní síně a prohlásit, že byste taky chtěl nějaké prachy.

  lake

  Vložil Vlastiks, 17. Leden 2016 - 9:48

  … nevidím to tak jednoduše.

  To že se jedná o společný majetek, neznamená že každý ze spoluvlastníků si na střeše bude zřizovat cokoli soukromého.

  To by ta střecha pak vypadala.

  Vložil Jar (bez ověření), 14. Červenec 2016 - 20:41

  Cokoliv soukromeho asi tezko, ale libovolnou antenu si na strechu spoluvnlastnik dat muze a to platilo snad i za komance, ze kazdy ma pravo na pozadovany druh prijmu, a technicky vzato tam spada i poskytovani internetu okoli :)

  100.000 rocne to si muze dovolit mobilni operator… Ale maloktery mensi poskytovatel internetu, mozna tak v praze anebo na nejakem hodne vysokem bode kde je supr vyhled do sirokeho okoli a postavi si tam par prihradobych stozaru se spoustou anten…

  Vložil kacko, 17. Leden 2016 - 9:50

  Pane lake. On ho nevyužívá pro svoji potřebu. On na něm vydělává, a ne malé peníze. Ostatní vlastnící z toho nemají nic!!!! Maximálně tak škodu, že jim ničí střechu!!! Kdo bude platit opravu střechy??? Podle Vás, kdybych si usmyslel, že si na střeše postavím holubník, jako jeden z vlastníků, tak ostatní mi do toho nebudou mluvit???

  Navíc podle toho co tady píšete je zbytečné, aby platil i těch 20,000,–Kč ročně. Podle Vás by nemusel platit nic!!!

  Vložil lake, 17. Leden 2016 - 9:54

  Rozumím Vám. Takže klasická česká závist.

  lake

  Vložil kacko, 17. Leden 2016 - 10:01

  Došli Vám argumenty? tak tomu klidně říkejte klasická česká závist :-) Já to vidím tak, že ostatní důchodci sponzorují šmejda a jeho podnikání cca 700Kč/ročně a ještě si budou platit případnou opravu střechy!!! z vlastního důchodu. Proč by jsme to pro šmejda neudělali???

  Vložil Jar (bez ověření), 14. Červenec 2016 - 20:35

  Jak sponzoruji? Plati mu snad elektrinu?

  Nici on snad strechu? Skody musi odstranit, pripadne uhradit ze zakona.

  Vložil ivanq, 21. Prosinec 2015 - 15:44

  Vážený/á kacko,

  Váš problém je zajímavý tím, že když ho uchopíte za správný konec, stanete se nejoblíbenějším člověkem ve společenství. Vy jste vlastně objevil možnost, jak pro vlastníky vydělávat 140.000 Kč ročně! Protože (jak doufám) jsou antény připevněny na společné části, rozdělovala by se tato částka po zdanění na jednotlivé vlastníky. Seznamte s vaším objevem příslušného člena výboru, potom výbor a nakonec shromáždění vlastníků (=domovní schůzi). Orientačně spočítejte, jak velký by to byl příjem na vlastníka. A nedejte se. Kdyby byly problémy, napište.

  ivanq

  Vložil kacko, 7. Leden 2016 - 12:03

  pro ivanq: 25 anten x 1000Kč/měsíc? : 448 vlastníků=??? Pomůžete? Děkuji

  Vložil ivanq, 16. Leden 2016 - 20:44

  Vážený kacko, z Vašeho příspěvku usuzuji, že člen výboru, který nainstaloval na dům 25 antén, tyto antény nadále spravuje, s jejich pomocí poskytuje zájemcům internetový signál a za to dostává od příslušných vlastníků nějakou měsíční odměnu. Z této odměny potom platí někomu nájemné 20.000.- Kč ročně.

  Ze skutečnosti, že vlastníci bytů (jednotek) v domě tvoří SVJ vyplývá, že vlastníci jednotek jsou spoluvlastníky společných částí domu. Jsou-li zmíněné antény instalovány na společné části domu, potom výtěžek z jejich pronájmu není příjmem SVJ [§ 16 odst. 2 písm. a) nař. vlády č. 366/2013 Sb.], ale náleží vlastníkům jednotek. Jestliže vlastníci nic nedostávají, je velmi pravděpodobné, že se někdo na jejich úkor nespravedlivě obohacuje.

  Jesliže máte v ruce odborný posusek, že za pronájem společné části v uvedeném rozsahu se běžně platí mnohem víc (140.000.- Kč ročně), potom máte další důkaz, že výbor jedná přinejmenším nedbale (§ 159 odst. 1 zákona č. 89/2012 Sb.).

  Vaší úvaze 25×1000 děleno 448 = ? příliš nerozumím. Pokud by to znamenalo 25 antén krát 1.000.- Kč roční výnos z každé antény dělený 448 byty, potom by na jeden byt vycházel výnos 55,80 Kč ročně. Obávám se, že by takový výnos někteří vlastníci ani nezaregistrovali a někteří možná ani nechtěli. Museli by ho totiž zdanit. Také je možné, že výbor zmíněný výnos 20.000.- Kč ročně poctivě zdaňuje a ukládá na účet dlohodobých záloh na opravy. Zajímavější by byla situace, kdyby výbor na základě Vaší informace docílil zvýšení částky ze současných 20.000.-Kč na doporučených 149.000.- Kč ročně. V tom případě by totiž stoupl efekt pro každý byt na 312,50 Kč ročně.

  Na závěr doporučení, jak postupovat dál. Já bych ve Vašem případě určitě nevolal na pomoc právníka, protože zmíněný finanční efekt by pravděpodobně nestačil ani na konzultaci. To ale neznamená, že je třeba se vzdávat. Jste-li nepracující důchodce, potom efekt 50.- Kč ročně, nebo dokonce 300.- Kč ročně nemusí být nezajímavý. A pokud by se mezi 449 vlastníky našlo víc takových jako Vy, potom by stálo zato se dát dohromady a žádat na nejbližším shromáždění o zjednání nápravy. Podle § 1179 zákona 89/2012 Sb. máte právo seznámit se, jak výbor hospodaří. Máte právo nahlížet do uzavřených smluv i do účetních knih a dokladů. Tak se do toho pusťte. Budu rád, když napíšete, jak to pokračuje.

  S pozdravem ivanq.

  Vložil kacko, 17. Leden 2016 - 8:55

  Vážený pane ivanq. Jenom na vysvětlenou: „Vaší úvaze 25×1000 děleno 448 = ? příliš nerozumím.“ Nejedná se o 1000Kč/rok, ale o 1000Kč/měsíc. To je cena obvyklá. I kdyby to bylo jenom 500Kč/měsíc tak je to zajímavé. Uvedený vlastník poskytuje připojení k internetu cca 1400 osobám na Proseku v Praze. Fakturuje cca 180Kč/měsíc=252­.000,–Kč/měsíc. Za pronájem antén na střeše platí cca 20.000,–Kč/ročně!!! TO vše je na papíře, není to vycucané z prstu. Problém je v tom, že když půjdu za právníkem, tak sáhnu na kliku a pozdravím, tak mě to stojí 2000Kč. Určitě to vyhrajme. Peníze ale dostane poměrnou částkou každý vlastník a můj vklad do právních služeb se mi vrátí možná za 10 let. :-(

  Vložil ivanq, 17. Leden 2016 - 22:00

  Vážený pane kacko,

  stále tomu příliš nerozumím. Zatím vycházíte z předpokladu, že antény jsou ve vlastnictví zmíněného člena výboru. Úplně jiná by ale byla situace, kdyby ty antény patřily vlastníkům jednotek. Potom by zmíněný člen výboru z této kauzy vypadl a zároveň by odpadl i důvod, proč by měl těch 20.000.- Kč ročně někomu platit. Takových rebusových otázek je v dosavadních úvahách k této věci víc. K jejich rozluštění je nutné znát dobře obsah smlouvy mezi zmiňovaným členem výboru a SVJ. Potom by se dalo o této věci dál přemýšlet.

  S pozdravem ivanq.

  Vložil kacko, 31. Leden 2016 - 7:59

  Pane ivanq, úplně jste přehodil výhybku. Nechápu proč? Internet provozuje: http://jablonka.cz/www/… Všimněte si kdo je předseda. Znalecký posudek: http://www.svj-jablonecka.cz/…Jablonka.pdf Výbor SVJ:http://www.svj-jablonecka.cz/…php/kontakty Opět si všimněte si kdo je předseda.

  Vložil ( (bez ověření), 17. Leden 2016 - 10:45

  „Za pronájem antén na střeše platí cca 20.000,–Kč/ročně“

  Za pronájem antén na střeše dostáváte cca 20.000,–Kč/ročně/448 = 44 Kč/ročně před zdaněním.

  Vložil kacko, 17. Leden 2016 - 10:52

  To bylo myšleno jako otázka? ANO,JJ za 25ks antén dostáváme cca 20.000,–Kč za rok!!! 44 Kč/ročně před zdaněním

  Vložil kacko, 6. Leden 2016 - 10:54

  Příslušný člen výboru se směje a haji se tím, že má podepsanou smlouvu s výborem SVJ. Výbor na to kašle. Pravděpodobně mají internet za 1Kč. Shromáždění vlastníků (=domovní schůze)bude v listopadu 2016. Jsme SVJ s počtem 448 bytů. Potřebuji právníka. Poradí, doporučí mi někdo? Děkuji.

  Vložil JaVa, 17. Leden 2016 - 10:11

  Předpokládám,že jste již zkusil tu levnější variantu, jak se domoci svých práv a to je obesláním všech 448 vlastníků svým výsledkem šetření kolem hospodaření výboru SVJ.Pokud většina z nich nemá zájem tento únik financí řešit,pak Vám opravdu zbývá jedině soudní cesta.JaVa

  Vložil anon (bez ověření), 6. Leden 2016 - 11:26

  Nejste v tom sám, moje SVJ také podepsalo bez souhlasu vlastníků pronájem střechy poskytovateli NETu, zdarma, někdo na tom možná profituje, vlastníci nikoli. SVJ se hájí, že má na takový postup právo.

  V zákoně o el. komunikacích ale je něco jiného.

  Vložil kacko, 6. Leden 2016 - 11:41

  Jeví se to jako krácení příjmů spoluvlastníků. Někdo bere na hůl Vás, mě i ostatní důchodce :-(

  Vložil kacko, 23. Prosinec 2015 - 7:09

  mám problém. Odmítají mi již dva měsíce umožnit vstup na střechu, abych se na vlastní oči přesvědčil jak to tam vypadá :-(

  Vložil JaVa, 23. Prosinec 2015 - 15:47

  Pokud váš dům nestojí osamocen,tak to zkuste z vedlejšího vchodu nebo si pořiďte video z nějaké vyšší budovy v okolí. JaVa

  Vložil Vlastiks, 17. Leden 2016 - 10:15

  … dobrá rada nad zlato.

  Podle LAKEho je střecha také jeho, tak nač chctít souhlas. Normálně si tam může vylézt.

  Také je možno využít kontrolu „dronem“.

  Vložil Dejvická (bez ověření), 22. Prosinec 2015 - 12:40

  Re:…rozdělovala by se tato částka po zdanění na jednotlivé vlastníky.

  To je patrně mylné – daně si musí zaplatit každý vlastník sám – pokud je SVJČ…

  Vložil Petr, 21. Prosinec 2015 - 15:49

  A příjem netu bez antén nefunguje ? Vy konkrétně anténu potřebujete ? Kolik vlastníků net využívá ?

  A co takhle porozhlédnout se po podobném vláknu !

  http://www.portalsvj.cz/…ol-tv-sateli

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".