Výměna původních mechanických vodoměrů za elektronické - dálkově kontrolovatelné. Co pokud budou proti?

Vložil PN8, 7. Leden 2015 - 11:00 ::

Dobrý den,

blíží se termín vypršení lhůty výměny mechanických vodoměrů. Předběžně je většina vlastníků v domě pro výměnu původních mechanických za vodoměry dálkově odečitatelné.

  1. Jak postupovat v případě, že některý z vlastníků bytu odmítne instalaci nového elektronického vodoměru (dálkově odečitatelný vodoměr) nebo výměnu neumožní pro nemožnost ho kontaktovat?

Rozpočítává se pak případný rozdíl mezi náměrem hlavního vodoměru a součtem nahlášených bytových vodoměrů mezi vlastníka/vlas­tníky, kteří by výměnu neumožnili a měli by původní neověřené vodoměry?

Důvody pro výměny za nové dálkově odečitatelné vodoměry jsou jasné, např.:

  • Přesnost a menší ovlivnitelnost náměrů
  • Odečet bez nutnosti vlastníky (někdy dost obtížně) kontaktovat a „dolovat“ z nich stav vodoměru. Někteří jsou často a dlouhodobě mimo byt.
  • Aktuálnost informací, tzn. možnost průběžné kontroly během roku.

atd…

Předem děkuji za informace.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil P_V (bez ověření), 7. Leden 2015 - 11:20

    Jestliže jsou vodoměry společnou částí domu, tak nemají vlastníci co protestovat, když je výměna většinově schválena. Jestliže je máte zapsány jako vybavení bytu, tak jste v p..i.

    Při neumožnění instalace ověřeného vodoměru se v případě rozúčtování tepla na TV postupuje podle vyhl. 372/2001 §5 bod 7. U vodného se, pokud nemáte konkrétní řešení ve stanovách nebo v nějakém usnesení, postupuje podle zákona 67/2013 §5 bod 2/a, což je tedy vopruz.

    Vložil PN8, 22. Leden 2015 - 19:37

    Děkuji za reakci. Jak jsem psal, řešíme jen studenou vodu, ohřev vody provádí každý až bytě. Níže uvádím obsah souvisejících zákonů.

    Rozúčtování nákladů na služby

    67/2013 §5 bod 2/a

    (2) Nedojde-li k ujednání, nebo rozhodnutí družstva, anebo společenství, rozúčtují se náklady na služby takto

    1. dodávka vody a odvádění odpadních vod v poměru naměřených hodnot na podružných vodoměrech; není-li provedena instalace podružných vodoměrů ve všech bytech nebo nebytových prostorech v domě, rozúčtují se náklady na dodávku vody a odvádění odpadních vod podle směrných čísel roční potřeby vody 1) → /ODKAZ NA PŘÍLOHU č.12…/
    1. Příloha č. 12 k vyhlášce č. 428/2001 Sb., kterou se provádí zákon č. 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích

    pro veřejnou potřebu a o změně některých zákonů (zákon o vodovodech a kanalizacích), ve znění pozdějších předpisů.

    POZOR! SMĚRNÁ ČÍSLA POTŘEBY VODY BYLA V ROCE 2011 ZMĚNĚNA! Od 6.5.2011 platí Vyhláška č. 120/2011 Sb., kterou se mění vyhláška Ministerstva zemědělství č. 428/2001 Sb., kterou se provádí zákon č. 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu a o změně některých zákonů (zákon o vodovodech a kanalizacích), ve znění pozdějších předpisů.

    Zdroj: http://voda.tzb-info.cz/…potreby-vody

    KONEČNĚ TEDY K OBSAHU VYHLÁŠKY:

    120/2011 Sb. – Změna vyhlášky k provedení zákona o vodovodech a kanalizacích Číslo 120/2011 Sb. Název Změna vyhlášky k provedení zákona o vodovodech a kanalizacích

    5. Příloha č. 12 zní:

    SMĚRNÁ ČÍSLA ROČNÍ POTŘEBY VODY

    I. BYTOVÝ FOND

    byty

    1. na jednoho obyvatele bytu s tekoucí studenou vodou mimo byt za rok 15 m3

    2. na jednoho obyvatele bytu bez tekoucí teplé vody (teplé vody na kohoutku) za rok 25 m3

    3. na jednoho obyvatele bytu s tekoucí teplou vodou (teplá voda na kohoutku) za rok 35 m3

    Hodnota uvedená v položce č. 3 je součtem spotřeby studené a teplé vody.

    Teplou vodou na kohoutku je teplá voda vytékající z výtoku ovládaného uzávěrem přímo do dřezu, umyvadla, vany, sprchy apod. Není rozhodující, zda je voda ohřívána elektrickým zásobníkem, průtokovým ohřevem, plynovým kotlem pro byt nebo dům, nebo je připravována centrálně pro celou obec nebo město; tedy ze zdroje mimo fakturační vodoměr studené vody v domě. V případech dodávky teplé vody ze zdroje mimo fakturační vodoměr studené vody lze při výpočtu použít hodnoty podle bytu bez tekoucí teplé vody.

    http://www.portalsvj.cz/…kanalizacich

    Pokud dobře chápu výše uvedený obsah přílohy vyhlášky,tak pokud vlastníci hodnoty stavu vodoměru za zúčtovací období odmítnou sdělit nebo odmítnou instalaci nového vodoměru budeme (v našem případě) počítat s hodnotou 35 m3 x počet osob hlášených v bytě.

    Vložil PN8, 7. Leden 2015 - 16:26

    Děkuji za odpověď,

    teplou vodu aňi rozúčtování tepla v našem domě v rámci vyúčtování služeb naštěstí neřešíme.

    V minulosti jsme přijali vzorové stanovy viz.:

    http://www.portalsvj.cz/…iku-jednotek

    Když si stanovy procházím, není tam exaktně uvedeno, že by výměnu „vodoměrů“ mělo řešit SVJ. Současně tam není ani uvedeno, že by „vodoměry“ byly součástí vybavení bytu.

    Pokud se ve stanovách SVJ zaměřím na okruh textů, které souvisí s opravami – úpravami a výměnou vodoměrů, vykládám si naše stanovy jako text, který nám výměnu vodoměrů umožnuje:

    I. Předmět činnosti a. zajišťování provozu domu a pozemku včetně technických zařízení a společných částí technických sítí, a to tak, aby společné části domu byly provozuschopné a sloužily k jejich řádnému užívání bytů a nebytových prostorů v domě.

    d. zajišťování revizí a oprav rozvodů …svislých a vodorovných rozvodů vody......

    Čl. I – 5

    1. provozování technických zařízení v domě

    Čl. IV – Výbor 7. f . sjednává dohody o provedení prací, o dodávce služeb, kontroluje jejich kvalitu a provádí úhradu za provedené dodávky služeb.

    Čl. VII -Vlastník 2. f. umožnit na předchozí vyzvání vstup do jednotky osobám pověřeným kontrolou, provádění oprav a úprav souvisejících s opravami ostatních jednotek a domu jako celku.

    Vložil Spoluvlastník věci s rozumem průměrného člověka (bez ověření), 7. Leden 2015 - 21:05

    Čtete nesprávné části stanov. Přečtěte si ty části, které se týkají rozúčtování teplé a studené vody. Pokud vodu rozpočítáváte podle vodoměrů (máte i jiné možnosti), pak je věcí společenství doložit, že vodoměry byly vyměněné. Nebudou-li vodoměry vyměněné, nemohou být jejich náměry použity pro rozúčtování. Jinak nic dalšího nehrozí, pouze to, že vodoměry nebudou použity pro rozúčtování.

    Vložil lake, 7. Leden 2015 - 16:59

    Napsal jste: „Když si stanovy procházím, není tam exaktně uvedeno, že by výměnu „vodoměrů“ mělo řešit SVJ. Současně tam není ani uvedeno, že by „vodoměry“ byly součástí vybavení bytu.“

    Chyba je v tom, že si procházíte nesprávný dokument. Vlastnictví vodoměrů hledejte ze všeho nejdříve v prohlášení vlastníka. Ve stanovách by vlastnictví vodoměrů mohlo být zmíněno jedině jsou-li v majetku SVJ – právnické osoby.

    Napřed si tedy musíte odpovědět na základní otázku: zda vodoměry jsou společným technickým zařízením domu, nebo jsou individuálně majetkem jednotlivých vlastníků jednotek, nebo jsou ve vlastnictví SVJ, nebo například ve vlastnictví externího rozúčtovatele.

    Teprve pak bude mít smysl začít uvažovat o rozsahu oprávnění SVJ k jejich výměně.

    lake

    Vložil PN8, 7. Leden 2015 - 19:47

    Děkuji za reakci. Níže uvádím původní 2005 a poslední 2006 prohlášení vlastníka. Přímo vodoměr u součástí jednotek ani u určení společných částí budovy uveden není.


    Prohlášení vlastníka z roku 2005 – původní prohlášení (pověřený správce)

    „Součástí Jednotky XY je veškerá její vnitřní instalace (potrubní rozvody vody, plynu, elektroinstalace apod., kromě stoupacích vedení včetně uzavíracích ventilů). K vlastnictví jednotky dále patří podlahová krytina, nenosné příčky, vnitřní dveře a okna nacházející se uvnitř bytu, jakož i vnitřní strany vstupních dveří a vnějších oken apod.“

    / Následuje popis vybavení místností… BEZ uvedení VODOMĚRU./

    " III. Určení společných částí budovy

    1. Společnými částmi budovy jsou:

    1. základy včetně izolací, obvodové a nosné zdivo, hlavní stěny, průčelí
    2. střecha
    3. hlavní svislé a vodorovné konstrukce
    4. vchody
    5. schodiště, okna a dveře přímo přístupné ze společných částí
    6. chodby
    7. rozvody studené vody, kanalizace, plynu, elektřiny, společné televizní antény (STA), domovní elektroinstalace (zvonek, domácí telefon) rozvody telekomunikací i umístěné mimo dům
    8. rozvody odsávání a větrání včetně ventilátorů
    9. světlík

    Všechny tyto společné části mají právo užívat a povinnost podílet se na jejich opravách a údržbě všichni spoluvlastníci z titulu svého vlastnického práva.

    2. Spoluvlastnické podíly vlastníků jednotek na společných částech budovy se řídí vzájemným poměrem podlahové plochy jednotek k celkové ploše všech jednotek v domě. Spoluvlastnické podíly jsou uvedeny u každé konkrétní jednotky a vztahují se ke všem společným částem domu.

    3. Společné části budovy a spoluvlastnictví na společných částech domu nemohou být samostatným předmětem převodu. Spoluvlastnické právo ke společným částem domu přechází s převodem nebo přechodem vlastnického práva k jednotce."


    V posledním prohlášení vlastníka z roku 2006:

    " Součástí Jednotky XY je veškerá její vnitřní instalace (potrubní rozvody vody, plynu, elektroinstalace apod., kromě stoupacích vedení včetně uzavíracích ventilů). K vlastnictví jednotky dále patří podlahová krytina, nenosné příčky, vnitřní dveře a okna nacházející se uvnitř bytu, jakož i vnitřní strany vstupních dveří a vnějších oken apod."

    /Následuje popis vybavení místností… BEZ uvedení VODOMĚRU./

    /Určení společných částí budovy jako v prohlášení z roku 2005 není uvedeno./

    " 7. Veškeré další skutečnosti týkající se prohlášení vlastníka Domu, které nebyly uvedeny výše, zůstávají nezměněny."


    Vložil P_V (bez ověření), 8. Leden 2015 - 3:13

    Jestliže tam vodoměr zmíněn nemáte, tak použijte 366/2013 Sb. §6 bod d, kde ty vodoměry jsou jako společná část uvedeny. To je výchozí stav pro případ že není definováno jinak.

    Vložil lake, 8. Leden 2015 - 7:06

    Pouhá vyhláška, navíc vydaná 9 let po rozdělení budovy, nemůže nahradit prohlášení vlastníka, a už vůbec není způsobilá zpětně měnit vlastnické vztahy.

    Ze znění prohlášení lze naopak usoudit, že stávající vodoměry jsou ve vlastnictví jednotlivců, neboť podle prohlášení je součástí jednotky vše od vstupní příruby „uzavíracího ventilu“ počínaje:

    „Součástí Jednotky XY je veškerá její vnitřní instalace (potrubní rozvody vody, plynu, elektroinstalace apod., kromě stoupacích vedení včetně uzavíracích ventilů.“

    Právě takovéto „rozdrobené“ vlastnictví vodoměrů je naprosto nežádoucí; je to ta nejhorší možná varianta! Tento stav znemožňuje SVJ rozhodovat o výměnách vodoměrů a zajišťovat tyto výměny hromadně. Vlastník jednotky není povinen strpět jakoukoliv manipulaci s se svým majetkem a nemá ani povinnost umožnit kvůli tomu vstup do bytu.

    Toto je slepá ulička. Právě proto jsem tazateli navrhl přestat řešit vodoměry, na které autor prohlášení zapomněl. Jestliže si SVJ pořídí vlastní vodoměry a osadí je na vlastní náklad, jak jsem mu poradil, bude pak již navždy jasné kdo je jejich vlastníkem a kdo rozhoduje o osudu všech vodoměrů v domě. Zdroje možných potíží se tím odstraní jednou provždy.

    Neumožnění montáže/odečtu měřicího zařízení je jiná věc. Buď na tento případ dopadá vyhláška č.372/2001 Sb., nebo je třeba mít to vyřešeno ve schválených pravidlech rozúčtování služby.

    lake

    Vložil P_V (bez ověření), 8. Leden 2015 - 15:18

    Jestliže si SVJ pořídí vlastní vodoměry a osadí je na vlastní náklad, jak jsem mu poradil, bude pak již navždy jasné kdo je jejich vlastníkem

    To je zajímavý nápad. Dá se aplikovat i na cokoliv jiného? Odhlasujeme si v SVJ pouze potřebnou většinou, že SVJ koupí a nainstaluje komukoliv cokoliv, co je pevně instalovaná součást bytu, a dosloužilo to. S tím, že se to pak automaticky stane společnou věcí.

    Vložil lake, 9. Leden 2015 - 5:24

    Pane P_V,
    zjevně jste vůbec nepochopil jaký je právní důvod pořízení vodoměrů společenstvím. SVJ poskytuje službu „dodávka vody“ a své vodoměry bude používat k rozúčtování této služby. Je tedy oprávněno si vodoměry pořídit vlastním nákladem, stejně jako například dodavatel vody je vlastníkem předávacího domovního vodoměru, distributor elektřiny je vlastníkem elektroměru a distributor plynu je vlastníkem plynoměru pro Váš byt.

    K tomu jste napsal tento nesmysl: „… že SVJ koupí a nainstaluje komukoliv cokoliv, co je pevně instalovaná součást bytu …“
    Z Vašeho zmatečného tvrzení je zjevné, že jste nepochopil dokonce ani to, že vodoměry v majetku vlastníků jednotek nebudou měněny nákladem SVJ. Naopak, zůstanou v jejich majetku jako suvenýr. Napsal jsem to naprosto jasně i pro osobu s rozumem průměrného člověka. Společenství si k plnění svých povinností pořídí vodoměry jiné, vlastní.

    Právě vlastnické vztahy jsou důvodem, proč SVJ musí ponechat původní vodoměry jako suvenýry jejich vlastníkům. Nemůže svévolně odebrat a zpeněžit cizí majetek, což zde radil jeden zcela zmatený diskutující.

    lake

    Vložil Vodoměr (bez ověření), 9. Leden 2015 - 12:21

    „Nemůže svévolně odebrat a zpeněžit cizí majetek, což zde radil jeden zcela zmatený diskutující.“

    Vodoměry se běžně mění, tj. staré vodoměry se odevzdají firmě, která výměnu provádí, a to právě z důvodů úspory nákladů. Naopak způsob „výměny vodoměrů“ popisovaný slovy „vlastník jednotky si vodoměr ponechá jako suvenýr“ obvyklou praxi nepředstavuje, ač postupem protizákonným jistě není. Pouze vede ke zvýšeným nákladům, toto zvýšení Vám firma přesně vyčíslí (v Kč za každý suvenýr).

    Vložil Krupp, 9. Leden 2015 - 12:37

    Vodoměry se sice mění, ale použité se obvykle vyhazují, takže nezáleží ma tom, jestli se odvezou nebo ponechají jako suvenýr. Na cenu to vliv nemá. Pouze v případě, že objednáte repasované vodoměry, musíte původní odevzdat. Podle toho, co jsem se dozvěděl, skutečná repase se dělá pouze u vodoměrů Kaden, kde se mění vnitřek. Ostatní se pouze propláchnou. S repasovanými vodoměry (nikoliv Kaden) ale nemáme dobré zkušenosti. Jirka

    Vložil lake, 9. Leden 2015 - 13:14

    Staré vodoměry může montážní firma vykoupit (jsou-li jí nabídnuty); podle mých zkušeností výkupní cena se pohybuje kolem 40 až 50 Kč/kus. Běžně se to dělává.

    To ale nijak nesouvisí s tím, že SVJ není oprávněno zabavit a zpeněžit CIZÍ vodoměry, které podle prohlášení nejsou společné. Vlastník vodoměru nemá právní povinnost svůj vodoměr komukoliv odevzdat – to je pouze na jeho vlastním rozhodnutí, jak se svým suvenýrem naloží.

    Pokud pánové Vodoměr a Spoluvlastník nechápou co je čí majetek a nerozumí hranicím oprávnění právnické osoby SVJ, pak jde o naprosté právní ignoranty – nebo o příležitostné zloděje. Nemá cenu jim cokoliv vysvětlovat.

    lake

    Vložil Krupp, 8. Leden 2015 - 15:41

    V principu máte pravdu, nechte si odhlasovat a nainstalovat záchodovou mísu a jako společné zařízení jí nechte komukoliv používat!?!?!?
    Snad je to užitečné odhlasovat a aplikovat v případech, kdy je to rozumné. Jirka

    Vložil lake, 7. Leden 2015 - 21:38

    Prohlášení vlastníka může být pouze jedno. Nemohou být dvě. Ať už je na katastrálním úřadu uloženo to první, nebo to druhé, jisto je, že prohlášení je vadné. Vodoměry v domě nejspíše v roce 2005 byly a měly tedy být uvedeny buď jako společné technické zařízení domu, nebo jako součást jednotek.

    Řešte věc s vodoměry jinak: namísto „výměny“ vodoměrů se odhlasuje pořízení a instalace nových vodoměrů. Budou v majetku SVJ – právnické osoby. Umístí se do potrubí na místo dosavadních vodoměrů. Ty se po vymontování ponechají jejich současným držitelům jako suvenýry.

    Nezapomeňte hlasovat o způsobu úhrady. Do úvahy přichází buď úhrada příspěvku podle spoluvlastnických podílů, nebo náklad pořízení + montáže se bude „rozpouštět“ po dobu 5 let v nákladech na poskytování služby dodávka vody.
    ----------------------------------------------------------------------------

    K Vaší otázce „co se stane když někdo neumožní montáž“: To pro teplou vodu řeší vyhláška č.372/2001 Sb. Pravidla pro studenou vodu máte mít schválena od roku 2005. Nejsou-li taková pravidla, mělo by se teoreticky postupovat podle zákona č.67/2013 Sb.. Tedy rozúčtovat studenou vodu podle počtu osob.

    lake

    Vložil Spoluvlastník věci s rozumem průměrného člověka (bez ověření), 7. Leden 2015 - 22:06

    Přispěvatel lake navrhuje věc sice proveditelnou, leč z hlediska nákladů nerozumnou a neobhajitelnou. Ponechávat si staré vodoměry jako suvenýr a pořizovat nové vyjde výrazně dráže než vodoměry vyměnit, tj. vrátit.

    Vložil Emill (bez ověření), 8. Leden 2015 - 17:03

    to jsou cca dvě stovky za kus jako rozdíl mezi repasovaným a novým. Pravda, je to jednoměsíční měsíční navýšení jednoho důchodu.

    Vložil tazatel jaryn, 7. Leden 2015 - 12:40

    P_V má celkem pravdu, nejde o to jestli jsou vodoměry společnou část domu asi ano ale kdo je i odběratel vody. Pokud je to SVJ tak určitě má ve svých stanovách způsob rozúčtování na jednotlivé vlastníky . A to jak u studené vody tak teplé ale teplou řeší zmiňovaná vyhláška. Jaký tip vodoměrů to ať si pravomocně rozhodne shromáždění a pokud se najde pár magorů co to nehodlají respektovat tak ať svj postupuje podle svých stanov a patřičné vyhlášky. Magoři mají možnost soudně se odvolat proti rozhodnutí shromáždění.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".