Výbor svj odmítá vydat potvrzení o příjmech z pronámu společných prostor a pozemků

Vložil Cyril, 5. Březen 2018 - 0:06 ::

Dobrý den. Protože naše SVJ v roce 2017 pronajímalo (a stále pronajímá) společné prostory a pozemky, požádal jsem předsedu SVJ aby mi dodal potvrzení o výnosech z nájmu (doklad ke zpracování daňového přiznání).

Přišla mi emailem nesmyslná odpověď: „Žádné příjmy z pronájmu nejsou, budou rozúčtovány až v 4/2018 viz. bod 11) Pravidel pro pronájem.“

Příjmy z pronájmu prokazatelně jsou – chodí na účet SVJ. Předsedovi jsem poslal vysvětlující mail, že doklad potřebuji logicky ještě před podáním daňového přiznání, ale od té doby se už předseda nevyjádřil.

Nějaký nápad jak postupovat, abych měl daně v pořádku, ale nebyl závislý na dohadování s výborem, který to prostě není schopen pochopit? Všude se jen dočtu, že výbor musí potvrzení vystavit, ale jak postupovat když tuto povinnost ignoruje?

Předem děkuji za jakoukoliv odpověď k tématu.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Aries (bez ověření), 6. Duben 2019 - 9:31

    Dostal jste vyplacené nějaké peníze? Pokud ne tak co řešíte?

    Vložil Jar (bez ověření), 5. Březen 2018 - 17:17

    Cyrile,

    „Přišla mi emailem nesmyslná odpověď: „Žádné příjmy z pronájmu nejsou, budou rozúčtovány až v 4/2018 viz. bod 11) Pravidel pro pronájem.““

    Odpověď je fakt nesmyslná, pokud nejsou, pak není co rozúčtovat, ale píšete že jsou, ale asi jdou do FO? Zkopírujte sem schválně on bod 11) Pravidla pro pronájem.

    „Příjmy z pronájmu prokazatelně jsou – chodí na účet SVJ. Předsedovi jsem poslal vysvětlující mail, že doklad potřebuji logicky ještě před podáním daňového přiznání, ale od té doby se už předseda nevyjádřil.“

    Mnoho předsedů a členů výborů si myslí, paradoxně i vlastníků, že příjem z pronájmu společných prostor je příjmem SVJ. Nějak to zakamuflují, že?

    Požádejte o vystavení dokladu písemně doporučeně s dodejkou a chtějte písemnou odpověď, na té trvejte. Nájem je jistě placen pravidelně a v tuto chvíli jde ze strany SVJ nejspíš o součet několika čísel, dělení a násobení, tedy práci na pár minut.

    Jistěže budete za prudiče, v této zemi je správce Vašeho majetku více, než Vy jako jeho vlastník. Daňový poplatník je také méně než stát, který jeho daně spravuje. SVJ je takový malý stát ve státě a chodí to tam stejně. SVJ neslouží vlastníkům jako stát neslouží občanům. oba jim vládnou a hlupák vlastník a hlupák občan, kteří sehnou hřbet a přizpůsobí se.

    Mimo jiné proto, že vědí, že se svých práv nedomohou ani právní cestou.

    Jarmila

    Vložil rys, 5. Březen 2018 - 12:40
    1. Výbor musí každoročně příjem z pronájmu rozpočítat na vlastzníky podle podílu a všem dfo konce února za předcházející rok poslat, aby ten kdo podává daňové přiznání ho mohl do konce března poslat.
    2. Nepošle -li to i na urgenci výbor, jsou to lotři, neplnící zákon a povinnosti správného hospodáře a potom je třeba výbor vyměnit, na shromáždění navrhnout přžíslušná usnesení k odvolání výboru nebo k odebrání či snížení odměn a pod. Dále lze na výbor podat žalobu pro nečinnost, pro porušení zákona, atp. Určitě to vyhrajete a když si na to vezmete advokáta (jinak bez advokáta vy dostanete pouze peníze za zaplacený kolek 1.000,– + 600,– Kč paušální náhradu), tak bude mít náklady a tedy SVJ zaplatí kolem 13.000,– Kč. Ty pak zase jen SVJ může na nezodpovědném výboru a jeho předsedovi vymáhat cestou usnesení shromáždění a nebude-li plniot, tak zase jen soudně. Je to kolotoč, bohužel nemáme u nás systém cikánského barona, vedoucího tajemníka KSČ, atd, kteří zaveleli a bylo to. Máme tu byrokracii a vše dlouho trvá a nevyplatí se prokotiny řžešit. Takže je třeba to řešit max. shromážděním a nyní se na to potvrzení prostě vykašlat a daňové přiznání dát bez toho, max. to k podání pro daňový úřad poznamenat. Pošlou-li to dodatečně, tak dát opravní DP. JInak ten příjem u vlastníka z pronájmu společných prostor SVJ nic moc nedělá a těch zhruba 1–3 tisíce nemá v tom daňovém přiznání žádenou podstatnou změnu. A kdo nepotřebuje dávat daňové přiznání (DP), tak žádné potvrzení z pronájmu spol. prostor SVJ v hodnotě myslím do 15.000,– Kč nepotřebuje. Je třeba se podívat na opřžesná čísla do zákona o daních z příjmů (586/1992 Sb.)
    Vložil Pavel, 5. Březen 2018 - 9:34

    Cyrile,

    musíte podávat daňové přiznání podle § 38g ZDP?

    Pokud skutečně musíte, tak máte několik provizorních řešení a jedno definitivní.

    Můžete požádat FÚ o prodloužení termínu k podání DPFO.

    Pokud musíte podávat DPFO a FÚ neprodlouží termín, tak můžete použít částku za loňský rok a případně až dostanete potvrzení od SVJ, tak podáte dodatečné DPFO.

    Definitivním řešením je vyměnit výbor, ale to do 3.4.2018 asi nestihnete.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Jar (bez ověření), 5. Březen 2018 - 16:56

    Pane Pavle,

    nabízí se otázka, proč by měl vlastník nemovitosti podstupovat takové komplikace při plnění daňové povinnosti jenom proto, že správce jeho majetku nekoná svou povinnost. Nekoná-li ji vůči tazateli, nekoná ji zřejmě vůči ostatním vlastníkům. Možní se SVJ domnívá, a nebylo by to nic neobvyklého, že příjem z nájmu je příjmem SVJ do tzv. fondu oprav. Pak ovšem SVJ má příjem, který by mělo zdanit, že? A ono asi nezdaňuje. Možná by se měl tazatel obrátit na orgány činné v trestním řízené, aby začaly konat.

    Nevidím jediný důvod pro neustálé ústupky ze stany vlastníků vůči SVJ.

    Vy snad ano? A jaké důvody to jsou?

    Jarmila

    Vložil Pavel, 6. Březen 2018 - 10:07

    Jarmilo,

    o žádných ústupcích ze strany vlastníků vůči SVJ jsem přece nepsal.

    Napsal jsem jak vyřešit situaci. Pokud nejsou vlastníci spokojeni s prací výboru, tak ho mohou odvolat a mohou se do výboru nechat zvolit nebo najmout profesionála.

    Nevím čemu říkáte „příjem do tzv. fondu oprav“. Je to nejasný termín. Pokud pod tím myslíte situaci, že se příjem z pronájmu společných částí domu převede na (dlouhodobou) zálohu, tak to není zdanitelným příjmem SVJ a netřeba se obracet na orgány činné v trestním řízení.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Lhotská (bez ověření), 6. Březen 2018 - 13:33

    Pavle,

    můžete sdělit důvod a za jakých podmínek může převést příjem na dlouhodobé zálohy?

    Co když někteří vlastníci vůbec netuší, že takový příjem existuje? To je totiž reálná situace v mnohých SVJ…

    Vložil jarmila44 (bez ověření), 6. Březen 2018 - 18:55

    Kdyby jen, že netuší, tuší, ale nic platné za rok 2016 jsme dostali vyúčtování za pronájem částku na účet, ale jen vlastníci, kteří vystoupili z SBD a stali se jen vlastníky, ale ti co zůstali i členy družstva, těm to nevyplatili a zřejmě si to nechalo SBD, Za rok 2017 jsme sice dostali potvrzení s datem 31.1.2018, ale ještě nevyplaceno,(1895,–) ale i s ukončeným úvěrem mají čachry nevyúčtovaný, ani neschválený Shromážděním převedený do dlouhodobých záloh. Vyúčtování částek na správu neexistuje, předseda na mejly nereaguje

    Vložil Jar (bez ověření), 6. Březen 2018 - 12:47

    Pavle,

    napsal jste, jak může vlastník řešit situaci, tedy žádat o posun termínu, zpracovat dodatečné DP atd. Jinými slovy, konat má vlastník, protože nekoná SVJ. Proč?

    Vaši radu na volbu nového výboru, resp. radu kandidovat a dělat práci lépe stále opakujete. Sám jste podle Vašich slov členem výboru, který se chová rozumně a snaží se pravidla dodržovat. Proč tedy někdy neporadíte také členům výborů, aby pravidla respektovali?

    Pavle, Vy víte, jak se říká, nejen v SVJ, ale i v soudních rozhodnutích, dlouhodobé záloze na správu domu, říká se jí fond oprav, ačkoli SVJ žádné FO nemá. Zákon 89/2012 o žádné záloze nemluví, hovoří o příspěvku. Vy, jako ekonom víte, že mezi zálohou a příspěvkem rozdíl je. Eliáš to asi neví. Nemám nic proti záloze, pro vlastníka je výhodnější skládat zálohu, měl by vždy ovšem vědět, na co ji skládá. Tak se to ve slušné společnosti dělá.

    Jistěže pokud SVJ, místo aby nájemné vyplatilo vlastníkovi a ten zaplatil svůj příspěvek na správu domu, převede nájemné do DZ jako platbu vlastníka, nejde o trestný čin, je to věcí dohody v SVJ. Situace je ale zřejmě poněkud jiná, mnohá SVJ nechápou, že příjem z nájmu je zdanitelným příjmem vlastníka i když mu ji nevyplatí a převedou do DZ.

    Jedno moje SVJ si náruživě přeje pronajmout společné volné a nevyužité prostory v suterénu domu se slovy, jaké by to bylo pro SVJ „terno“, kolik by to přineslo do „FO“ a argumentuje tím, že by vlastníci nemuseli příjem zdaňovat.

    I já vycházím z praxe.

    Potěšilo by mě, kdybyste zde radil občas i statutárům, jak vykonávat řádně svou funkci, nikoli jen mnohdy zoufalým vlastníkům, kterým radíte vždy to samé: nechte se zvolit a dělejte to lépe. Chápu, že funkci často přijmou laici, ale pokud jim někdo , jako např. tazatel dá podmět, měli by se nad ním zamyslet a ověřit si, jak se věci mají. Zdroje existují.

    Vašich příspěvků si vážím, jsou nesmírně užitečné, ale v případě tazatele jednoznačně chybuje jeho výbor a tazatel by měl dostat radu, jak svůj výbor umravnit.

    Jarmila

    Vložil Lhotská (bez ověření), 5. Březen 2018 - 17:32

    Jar.

    Píšete – Pak ovšem SVJ má příjem, který by mělo zdanit, že? A ono asi nezdaňuje.

    Asi máte pravdu… Ale když se na to přijde, sankce zaplatí SVJ, tedy vlastníci, to je začarovaný kruh.

    Vložil Jar (bez ověření), 6. Březen 2018 - 0:53

    Pro Lhotská,

    • když jedete autem, máte jako řidič nějakou odpovědnost,
    • v zaměstnání máte nějakou odpovědnost (nejste-li politik či ministr, ovšem)
    • dítě v ZŠ má nějakou odpovědnost

    . podobnou odpovědnost má člen statutárního výboru SVJ

    Proč by podle Vás neměl mít odpovědnost někdo, kdo se stará za majetek v řádu desítek milionů? Proč si někdo, kdo má prd ( tedy SVJ ) přisvojuje moc ono prd, které nemá, pronajímat, a příjem z nájmu si přivlastňovat? Proč se Vy, jako vlastník a člen SVJ cítíte odpovědná za vadné jednání statutárního orgánu SVJ? Protože s Vámi bydlí v jednom domě, protože žije ve vedlejším bytě? Budete se cítit odpovědná za konání souseda, který krade v supermarketu?

    Moje zkušenost na upozornění, že SVJ překračuje zákon, je tato: negace, pomluvy, řev, že prudíte, arogance, dehonestace před ostatními členy SVJ až tak , že se o Vás zveřejňují lži na trestní oznámení. Zkuste se vůči něčemu slušně vymezit a uvidíte sama.

    Pokud si statutár není schopen obstarat a přečíst základní legislativu, nemá co lézt do funkce. Pokud jsou členové samí negramnoti, ať si najmou profesionála, možná j podvede, ale to jejich problém.

    Ano, na lenosti a schopnosti číst a přemýšlet dojíždíme, viz. volby. To je život. Žvásty na TV Nuoa, Prima Barrandocv jsou zajímavější než stanovy…

    Vložil TN. (bez ověření), 5. Březen 2018 - 17:08

    Toto je zajímavá otázka z praxe. Samozřejmě, že dle NV366 příjem z pronájmu společných částí nenáleží SVJ. Stejného názoru jsou metodici SMBD a SČMBD.

    Jenže SČMBD si do svých stanov dal, že příjem z pronájmu automaticky přechází do dlouhodobé zálohy.

    Už jsem četl více rozsudků, kdy vlastník podal žalobu přehlasovaného vlastníka, kdy nesouhlasil s usnesením shromáždění, které schválilo převod příjmu z pronájmu společných částí do dlouhodobé zálohy. Soudy žaloby zamítají, protože nejde o důležitý důvod.

    Četl jsem ale rozsudek, kdy podal vlastník žalobu o zaplacení (chtěl vyplatit jeho podíl z pronájmu SČ), ale soud žalobu zamítl s odůvodněním, že převod příjmu do dlouhodobé zálohy schválilo shromáždění a že usnesení daného shromáždění nikdo v prekluzivní lhůtě 3 měsíců nenapadl a jsou tedy platná.

    No nežijeme v Kocourkově? :(

    Pokud po mně budete chtít spisové značky, tak sorry :-) Až najdu desktopový archivační program, kam budu moct ukládat rozsudky s metadaty, pak klidně budu rozdávat spisové značky na počkání :)

    Vložil NN (bez ověření), 5. Březen 2018 - 17:49

    TN., Vy žádný desktopový archivační program nenajdete neboť ho hledat ani nebudete – pouze jste si našel výmluvu pro Vaše „pohádky“. Spojte s p. Jiřím Ovčáčkem, mluvčím prezidenta ČR a můžete hledat spolu.

    Zdar

    Vložil Lhotská (bez ověření), 5. Březen 2018 - 17:24

    Je otázkou, zda se někdo odvolal…

    Když to není příjem SVJ, selským rozumem – shromáždění není legitimní rozhodovat, jak se s příjmem naloží.

    Vložil TN. (bez ověření), 5. Březen 2018 - 17:32

    Příjem z pronájmu jako nedůležitý důvod prošel Nejvyšším soudem, takže nejen odvolal, ale i dovolal. Žaloba o zaplacení – tuším, že šlo o bagatelní pohledávku do 10.0000 Kč, kde se odvolat ani nejde.

    Vložil Pavel II (bez ověření), 5. Březen 2018 - 16:35

    o tom, že žádné příjmy ke zdanění nemá. Nechápu co řeší.

    Vložil . (bez ověření), 5. Březen 2018 - 8:00

    Ale to je jednoduché. Jako daňový poplatník běžte na fin. úřad, oznamte, že nemůžete udělat daňové přiznání do termínu z důvodu, který uvádíte a zeptejte se, co máte dělat. Podle toho, jak bude probíhat ústní jednání to následně finančáku dejte písmeně, musíte mít doklad. A s tetkou u přepážky moc nediskutujte, ta nemá žádné pravomoci. Běžte k osobě výše postavené s příslušnou pravomocí.

    Vložil Pavel II (bez ověření), 5. Březen 2018 - 16:37

    Oznamte FÚ, že nemůžete podat daňové přiznání v termínu a připravte se na kontrolu a pokuty a penále.

    Vložil radka222222 (bez ověření), 5. Březen 2018 - 8:10

    oznamte, že nemůžete přiznání udělat? a to jako pomůže? kdybyste napsal, požádejte o prodloužení termínu z důvodu, že vám nechce svj dát podklad, to by byla jiná. a tetka diskutovat nebude, nemá o čem. totéž „výše postavený“.

    Vložil Vráno (bez ověření), 5. Březen 2018 - 6:43

    Máte výbor nebo předsedu SVJ? Píšete obojí

    Vložil Cyril, 5. Březen 2018 - 8:24

    Máme trojčlenný výbor v jehož čele je předseda (výboru).

    Vložil Pavel II (bez ověření), 5. Březen 2018 - 16:38

    nikoliv s jednou osobou. V preambuli stanov máte zasílací adresu. Tak si ji přečtěte.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".