Přetrvávající plísně v bytě

Vložil Anonymous, 23. Únor 2019 - 9:24 ::

Dobrý den, Hledala jsem zde v diskuzích, ale nenašla odpověď na můj problém. Jsem vlastníkem bytu v cihlovém domě, který se nachází v posledním patře pod střechou. Již 5 let v ložnici přetrvává problém s plísněmi a bohužel je to rok od roku horší. Jedná se o nezateplený cihlový dům a dle všeho jde o vadu v konstrukci, nepomáhá ani časté větrání ložnice, kondenzuje voda na oknech a na studených severních a východních zdech. Bohužel i soused pod námi má problém s mokrým rohem, který se nachází v onom nejhorším výskytem plísně.

Jde o to, že do dnes tento problém neřešil ani předseda svj, ani správcovska firma, která již slibovala, že pozve odborníka na posouzení stavu objektu, ale do dnes je „ticho po pěšině“. Bohužel mám manžela astmatika a do toho dvě malé děti, tak je pro nás tento problém velice nepříjemný.

Co dělat aby došlo k nápravě? Napadlo mě pozvat si hygienickou stanici, ale nevím, zda se tímto budou zabývat. Navíc nechci vyvolávat nějaké konflikty, ale bohužel už jsem z toho zoufalá a už to chci nějakou cestou řešit, když svj je nečinné. Poradíte jak v této věci postupovat abysme donutili svj k nápravě?

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil redstone, 28. Únor 2019 - 15:49

  Potřebuje-li někdo pomoci při odstraňování plísní v bytě, rád posloužím. Informace na:

  www.ensan.cz

  Od roku 2005 momáhám spoluobčanům žít v bytech bez plísní. Problémy s plísněmi a nežádoucí vlhkostí v bytech řeším i v rámci SVJ formou inspekcí a poradnství.

  Zde jsou mé reference: https://www.ensan.cz/…nace-plisni/

  S pozdravem Ing. Jaroslav Zima certfikovaný inspektor nemovitostí +420 602 221 2­20 zima.ensan@gma­il.com

  Vložil Aanonym (bez ověření), 26. Únor 2019 - 17:34

  Myslím, že příspěvky, které nejsou k tématu by se měli promazat, tak o to prosím nějakého moderátora, protoze toto vlákno je zaspamované nesmyslnými příspěvky.

  A vy, někteří prispevatelé, tleskám vám a zároveň je mi smutno, kam dnešní svět spěje díky takovým lidem jako jste vy, spěje do.....

  Opravdu skvělý příklad chování pro budoucí generace, opravdu radost pohledět, styďte se někteří milí prispěvatelé. Potom není divu, že dnešní mládež se chová jak se chová, když toto vidí u rodičů, prarodičů atp. Kam se vytratila slušnost a respekt?

  Zamyslete se trošku nad sebou, Hezký večer

  Vložil Aanonym (bez ověření), 25. Únor 2019 - 12:32

  Děkuji tímto všem, kteří mi normálně a lidsky poradili co a jak dál. Toto byl asi zde můj poslední dotaz, protože nehodlám být nadále urážena rýpalama, kteří jsou totální odborníci a od pc poznají jak já vlastně v bytě bydlím a že jsem vlastně krypl, který neumí bydlet v bytě a vše svádí na svj. Laskavě vy, kdo takto zde přispěl hodně nad sebou Zamyslete, protoze toto není normální jednání normálního člověka s průměrnou inteligenci. Nikde jsem nepsala že chci aby všichni v domě skákali jak já piskam a že s tím nehodlám nic dělat. Já se jen snažím vyřešit tento problém abych mohla se svou rodinou v bytě žít v klidu bez toho, aniž bych se musela bát o naše zdraví!!!

  Mimochodem, obešla jsem sousedy a plesnive jsou všechny byty, některé méně, některé více, ale vy takzvani odborníci si stále budete říkat jak nikdo asi v našem domě neumí používat svůj byt.

  Je mi z vašeho jednání akorát tak na nic, člověk se snaží nějak zjistit jak postupovat dále, když větší vytápění a neustále větrání místnosti nepomáhá a jen zde ze mě děláte idiota!!! Opravdu nejsem na takové žvásty zvědavá, kdo neví nebo neumí poradit na co se ptám, ať se příště zdrží reakce!

  Ještě jednou děkuji všem, kteří mi poradili, zaslali odkazy na články a zastali se mě. Ale jsem zdešena z jednání některých čecháčků !!!

  Vložil VN (bez ověření), 26. Únor 2019 - 10:15

  největší průser tohoto fóra je v tom , že je anonymní a že je v podstatě volné. Nikde žádný administrátor nebo moderátor , který by to trochu usměrňoval a řídil…A to z tohoto fóra tvoří totální „hospodskou žvanírnu“ , kde si každý „nazvrací“ co chce a potřebuje… To alespoň ve fóru vedle ( https://okolobytu.cz) se občas vyskytne nějaký odborník. A stavět na názorech někoho, kdo není anonymní a má v oboru x let praxe je trochu něco jiného , než stavět na názoru někoho o kom v podstatě nevíte vůbec nic.

  Vložil tep (bez ověření), 25. Únor 2019 - 21:50

  Něco takového je možné jen ve vybydleném domě. U cihlového domu s dobrou střechou jsem se s tím nesetkal. Jaké je vytápěná plocha bytů a kolik Gj tepla za rok dům spotřebuje za rok na topení? Máte v domě sušárnu prádla a používá ji někdo? Topíte v ní?

  Většina republiky se potýkala s enormním suchem, léto bylo nadprůměrně horké a to sr Vám nepodařilo byty odvětrat? Je těžké radit anonymnímu domu. A co podobné domy v okolí? Též jsou na tom tak zle?

  Vložil VN (bez ověření), 26. Únor 2019 - 10:51

  Jsou domy,které byly postaveny kvalitně za komunistů, byly kvalitně udržovány, opečovávány a rekonstruovány.Tak jako dům, ve kterém jsem prožil svoje dětství. No a pak jsou domy, které byly postaveny v uplynulých dvaceti letech. Postavené třeba díky přispění státních dotací stavebníky/de­velopery , které se na ně dokázali přisát. A řada z těchto stavebníků/de­veloperů dnes neexistuje a jimi postavené domy se začínají rozpadat. A teď jedna paní vznese dotaz jak donutit svůj výbor SVJ jednat a ihned je zadupána do země tlupou hňupů , která bez jakékoliv znalosti konkrétní situace se začne do ní sprostě a arogantně navážet. Já jsem z domu , který byl postaven jedním developerem a jim spřízněným stavebníkem ve čtyřech etapách v letech 2001–2004.. Dobu záruky 5 let jakž takž ten dům přežil. A pak se začaly dít věci. Začaly se právě mimo jiné objevovat plísně ve velkém. Z celkem 280 prostorů se našla plíseň v nějakých sedmdesáti. A ti lidi řešili naprosto stejný problém jako ta paní. Když se obrátila na vedení domu, nikdo s ní nekomunikoval. Když už jsem měl naprosto stejný problém i já , došlo mi , že mám jenom jednu možnost jak tyto problémy odstranit. A sice nechat se sám zvolit do statutárního orgánu.To bylo v roce 2014. Drtivou většinu bytů , zamořených plísněmi již máme naštěstí odstraněných. Ale byla to fuška. A v žádném bytu nebyla příčina plísní taková, že by někdo špatně topil a větral…Přijde mi to podobné, jako kdyby někdo jiný ve fóru, které se týká např. medicíny napsal problém , že nemůže hýbat pravou nohou. A teď mu tam někdo odpověděl , že je to rakovina a anižby tohoto dotyčného tazatele znal tak ve své odpovědi uvedl, že tu rakovinu má díky svému špatnému životnímu stylu…

  Vložil Aanonym (bez ověření), 26. Únor 2019 - 7:54

  Střecha už není v moc dobrém stavu, je z roku 1970 a několikrát nám i do našeho bytu již zateklo. Plocha bytů v domě je 300 m2 a naposledy jsme měli namereno 130 gj. Problém je bohužel i v tom, že patro pod námi není celoročně obydlené. Jeden byt prochází rekonstrukci a druhý větší byt je prázdný, majitelé se zde v podstatě nezdrzuji, takže netopi a nevetraji. Vytapi se tak pouze přízemí a druhé patro. Vedle našeho bytu je malý půdní prostor(máme prostorný půdní byt) který byl roky využíván jako sušárna, ale bohužel tam není privedeno topení, takže bez topení. Momentálně ji na sušení prádla nikdo nevyužívá. Ve sklepních prostorách máme ještě jednu velikou společnou místnost – bývalá prádelna. Ale nikdo to nevyužívá, neboť je tam vše vlhké a v hroznem stavu o který nikdo hodně dlouho nepecoval. Ostatní domy kolem, které mají odizolovane základy a zateplení tento problém nemají. Naopak jeden dům vedle nás je na tom stejně jako my, nadměrná vlhkost. Přes léto většinou tak veliké problémy nemáme, většinou vše vyschne. Problém nastává jak začne podzim a plísně pak přetrvávají až do léta a takto je to každý rok. Dokonce na jižní straně domu na omitce máme takové bílé mapy. Je tu šílená vlhkost bohužel, už i v chodbě v přízemí došlo k narušení stěny vlivem vlhka – na kousků stěny je odfoukla omítka. Už jen když se vejde do domu, tak jde v přízemí cítit zápach z vlhkosti.
  Bohužel my zde žijeme jen 5 let, jinak tu jsou samí důchodci kterým je stav budovy úplně jedno a moc se nehrnou do větších oprav. Škoda, že nemohu zaslat pár fotografií sklepa. Bohužel máme problém i s tím, že nám do sklepních prostor lítají myši. Když jsem vloni objednala deratizaci, byla jsem ještě pomalu servana bývalou předsedkyní co jsem si to vlastně dovolila… A takto to u nás chodí, bohužel se zde neřeší důležité věci jako stav budovy, ale to, kdo co dává do popelnic… My jediní máme zatím byt po kompletní rekonstrukci, jinak jsou zde byty v podstatě v původním stavu. Do toho se nám začínají pomalu „rozpadat“ i stoupačky a opět to nikdo neřeší… Je těžké potom na schůzi něco prosadit, když je to ostatním majitelům jedno…

  Vložil tep (bez ověření), 26. Únor 2019 - 19:49

  U nás na 300 m2 bytů se loni spotřebovalo cca 56 Gj tepla na vytápění, u Vás je to zhruba 2,5 krát více tepla, takže v topení problém zřejmě není. Dům by měl prohlédnout zkušený stavař, který by navrhl co je třeba s domem udělat. Jak to popisujete, je třeba odizolovat zdi od vlhkých základů, opravit a zateplit střechu. Nejsem stavař, já bych dal na rady odborníka, který určí i priority potřebných oprav, protože Vás to zřejmě přijde draho a vypadá to na celkovou revitalizaci domu.

  Vložil lékař (bez ověření), 27. Únor 2019 - 10:24

  Mám dojem,že někteří zdejší předkladatelé „svých zákonů“,mezi které nepochybně patří i „pomýlený tep“,by si místo svého rodného listu ,spíše zasloužili omluvný dopis z továrny na kondomy.

  Vedoucí OTK

  Vložil Aanonym (bez ověření), 26. Únor 2019 - 20:01

  Děkuji za názor, váš názor sdílím, určitě zde dům musí prohlédnout nějaký odborník. Snad se mi podaří toto prosadit nějakým způsobem, i kdybych měla jít na ten stavební úřad. Bohužel ale prozatím mám svázané ruce, neboť pořád jsem neobdržela zápis ze schůze SVJ, kterou minulý rok měla na starosti správcovska firma a která má též za úkol vyhotovit onen zápis. Už jsem firmu písemne kontaktovala, tak snad budou komunikovat.

  Myslíte tedy že pokud by nikdo nekomunikoval a špatný stav budovy nikdo nadále neřešil, mohla bych kontaktovat o věci stavební úřad? Někde jsem četla že pokud je svj nečinné a řádně nespravuje majetek, tak může stavební úřad nařídit svj opravu domu? Děkuji

  Vložil radka2222 (bez ověření), 26. Únor 2019 - 20:53

  A má svj na tu opravu naspořeno?

  Vložil VN (bez ověření), 26. Únor 2019 - 11:34

  do výboru, běžte do toho. Jinak jste bez šance…

  Vložil Aanonym (bez ověření), 26. Únor 2019 - 13:17

  Chtěla jsem jít dělat předsedu, ale po tom co mi začala bývalá předsedkyně vyhrožovat, že si nade mnou nechá udělat dohled a že schválně nezaplatí nájem a že je zvědavá co potom budu dělat, se mi do toho opravdu nechtělo. Výbor nemáme, máme pouze předsedu.. Bohužel jsou tam teď velmi napjaté vztahy z toho důvodu, že jsem onu bývalou předsedkyni konfrontovala s tím, že nejsem spokojená jak se o dům „stará“. Takže nevím jak toto řešit dál, nemám více jak 2 měsíce po schůzi v ruce ani zápis z oné schůze, kde se řešilo to, že si tedy pozveme jako svj odborníka na posouzení stavu budovy. Do dnes ani zápis, ani technik…

  Vložil 3a (bez ověření), 26. Únor 2019 - 14:44

  Co byste tak asi v tom výboru dělala, když žijete s představou, že předsedkyně svj platí nájem. Starat se o dům je povinnost vlastníků.

  Vložil Aanonym (bez ověření), 26. Únor 2019 - 15:21

  Prosím?! Tak se rychle uklidnete když vy nevíte oč jde. Tato předsedkyně je totiž i jednou z vlastníků bytů u nás v domě, takže „nájem“ platí.

  Běžte spamovat jinam ;-)

  Vložil 3a (bez ověření), 26. Únor 2019 - 17:12

  Krindapána, vás by fakt bylo potřeba zvolit předsedou. Vaše předsedkyně vlastní byt v domě a platí nájem. Tak to je vtip roku tohoto portálu.

  Vložil radka2222 (bez ověření), 26. Únor 2019 - 15:51

  Vy jste fakt unikát.Vy taky platíte nájem?

  Vložil Aanonym (bez ověření), 26. Únor 2019 - 16:47

  Měla jsem samozřejmě na mysli měsíční zálohy za byt. Ale o tomto se zde v tomto vlákně nejedná, tak se prosím pro příště zdržte toho rýpání

  Vložil VN (bez ověření), 26. Únor 2019 - 15:56

  Paní se sice nevyjádřila správně , ale všichni víte co měla na mysli…

  Vložil stavař (bez ověření), 26. Únor 2019 - 8:11

  Vy musíte být cvok. Střecha z roku 1970 není v pořádku, lítající myši, odfouklá omítka, všude je vlhko, ostatním majitelům je vše jedno. Já znám střechu z roku 1951 a je v pořádku. Přestaňte tady psát ty blbiny. Bydlíte snad v jeskyňce nebo kde. Prodejte byt a odstěhujte se.

  Vložil VN (bez ověření), 26. Únor 2019 - 11:38

  My máme na chalupě střechu z roku 1950 a je v pořádku…jo, to se ještě stavělo..kvalitní pálené tašky, kvalitní řemeslníci… Na druhou stranu máme na bytovém domě střechu z let 2001–2005 a je totálně v háji. Na jaro máme objednaného znalce , aby celou plochu střechy prošel (máme 3500 m2) a dal nám nějaké stanovisko co se týče potřeb oprav v nějakých deseti letech. Trochu se bojíme toho , že odhadované náklady budou v osmiciferné výši…

  Vložil § (bez ověření), 25. Únor 2019 - 12:48

  Nedá mi nereagovat na váš výše uvedený příspěvek Aanonym. Jste náramně uražena. Přesně tak se chovají všichni, co si nechtějí přiznat, že poroblém s plísní je zejména u nich. Více bytů může být taky plesnivých, proč by nemohlo. Tak už tady přestaňte plkat a nechte si udělat termovizi. Tam přesně zjistíte v čem je problém. Nás tady nepřesvědčujte, jak vy ideálně bydlíte a za vaší plíseň může svj. My na to nejsme zvědaní a taky nejsme zvědaví na vaše žvásty, které tady produkujete pořád dokola. To, zda se vás někdo zastal není podstatné. Podstatné je, co řekne termovize.

  Vložil Jarda_, 24. Únor 2019 - 3:41

  “když svj je nečinné. Poradíte jak v této věci postupovat abysme donutili svj k nápravě?”

  A jak jste SVJ vyzvala k nápravě a jakou lhůtu jim stanovila?

  Jak často a jak dlouho větráte a jaký objem m3 má ta ložnice?

  Vložil esveje (bez ověření), 24. Únor 2019 - 9:19

  Paní o tom nic neví. Ona akorát chce, aby „někdo“ její byt udržoval v pořádku. Ona nemusí nic, stačí, když si poručí a všichni budou skákat kolem ní. Vždyť se jí rosí okna a za to může předsedkyně.

  Vložil Aanonym (bez ověření), 24. Únor 2019 - 9:31

  Za to vy jste asi odborník, když děláte chytrého od pc a neviděl jste stav budovy. Jste jen prudič, který si svou neslušností léčí komplexy na internetu. Hezký den

  Vložil esveje (bez ověření), 24. Únor 2019 - 9:39

  Za stav budovy můžou vlastníci. Vy nejste vlastník budovy? Vy si tady léčíte komplexy a neschopost vyřešit vlhkost ve svém bytě. Domníváte se, že to někdo vyřeší za vás. Podívejte se do zrcadla, tam uvídíte toho, kdo za to může.

  Vložil Aanonym (bez ověření), 24. Únor 2019 - 10:11

  Dejte si facku, chytnete se jedné věci a už nevidíte jiné další okolnosti. Pruďte si laskavě na jiné diskuzi když neumíte normálně a slušně poradit, ale jen zde kydáte jednu věc stále dokola…

  Je zajímavé, že se zde našli tací, co mi normálně poradili a neprudili zde jako vy a vám podobní. Zamyslete se nad sebou, nemíním na vaší neslusnost a aroganci dal reagovat.

  Vložil Aanonym (bez ověření), 24. Únor 2019 - 8:00

  Tak za těch 5 let se několikrát slovně upozornila tehdejší předsedkyně na vzniklý problém ale nic se nedělo. Minulý rok v zimě jsem problém řešila na schůzi svj a bylo mi příslíbeno, že se sem pozve odborník na posouzení stavu budovy (plíseň v místnosti totiž není jediný problém, ale i mokrý sklep, kde kondenzuje vlhkost – nikdo se o to roky nezajímal a celý sklep je v podstatě nepoužitelný díky vlhkosti, už opadava i omítka na stěnách sklepu a teče po zdech voda) Bohužel ale, už to bude 3 měsíce a do dnes nemám v rukou ani zápis ze schůze, ani zde nebyl do dnes žádný odborník na posouzení stavu budovy.

  Tím pádem už mi dochází trpělivost, protože celý dům a společné prostory jsou v alarmujícím stavu a chci už toto nějak řešit.

  Místnost větrám někdy i 10× denně, dle počasí cca na 5 minut. Místnost má přes 20m2,ale objem místnosti teď opravdu počítat nebudu, protože problém bude zjevně jinde než v užívání místnosti. Jak říkám, máme dům v hroznem stavu, je tu od spoda šílená vlhkost. Navíc vedle místnosti máme malý půdní prostor, který není vytápěný a není nijak odizolovany, tak bude problém zřejmě i z téhle strany.

  Vložil Jarda_, 27. Únor 2019 - 2:20

  Píšete: několikrát slovně upozornila tehdejší předsedkyně na vzniklý problém ale nic se nedělo. Minulý rok v zimě jsem problém řešila na schůzi svj a bylo mi příslíbeno, že se sem pozve odborník

  Bylo dáno do zápisu na schůzi svj?

  Vložil Aanonym (bez ověření), 27. Únor 2019 - 7:16

  Svolavajici osoba tvrdila, že v zápisu toto bude. Ale uběhlo více jak 2 měsíce od schůze a zápis stále nemám k dispozici.

  Vložil VN (bez ověření), 23. Únor 2019 - 20:52

  Vážení diskutující níže. Jsem poměrně zděšen z toho , jak se do paní, která zde pouze položila dotaz s vírou , že zde nalezne odpověď arogantně navážíte. Plísně v bytě mohou mít spoustu příčin. Já vzhledem k dotazu paní bych viděl příčinu někde jinde než v tom , že netopí (dle příspěvku výše ale větrá).. Podobných případů řeším u nás několik do roka. A spíše než že někdo netopí řeším nefunkční okapy , špatně usazená okna , díry ve fasádě (případně mezi střechou a fasádou) kterými se dostává voda pod fasádu atd… Takže paní bych doporučil následující. V místnostech topte a větrejte. Pokud to nezabere , tak svůj případ písemně popište a doporučeně zašlete výboru. Pokud nikdo nebude reagovat , přitvrďte. Možnosti jsou cca následující… specialistu objednáte vy a peníze budete uplatňovat po SVJ anebo další možnost… Můžete sdělit SVJ že Váš byt je neobyvatelný.. toto podpořit stanoviskem nějakého znalce a žádat nápravu… pokud to nezabere , sdělte SVJ že díky jeho nečinnosti a neobyvatelnosti svého bytu si pronajímáte byt někde jinde a náklady na tento pronájem budete uplatňovat po SVJ. Jiné řešení asi nevidím…

  Vložil Aanonym (bez ověření), 23. Únor 2019 - 21:26

  Moc děkuji za odpověď, konečně se našel někdo, kdo mi poradil jak mám postupovat. V oné postižené ložnici plísní samozřejmě topím (obývá ji s námi mladší dítě, takže musím topit dostatečně) a do toho několikrát denně krátce a intenzivně větrám a bohužel to nepomáhá.

  Já osobně se domnívám, že může být na vině buď ten okap a nebo je něco špatně ve zdi, protože naše horní patro ani nemá omítku, máme pouze na cihle staré obložení dřevem, pod které buď zatéká, nebo prostě stěna díky chybějící omítce promrzá, protože jak už jsem zde popisovala, stejný problém na stejném místě má i soused pod námi.

  Bohužel ale já jako laik se mohu pouze domnívat a proto jsem potřebovala radu, jak postupovat v řešení věci. Zkusím tedy písemně upozornit svj na tento fakt s tím, že pokud nedojde k nápravě, bude požadovaná finanční kompenzace za kontrolu odborníkem. Ještě jednou mockrát děkuji za Váš příspěvek, moc mi pomohl

  Vložil VN (bez ověření), 23. Únor 2019 - 22:01

  Ale než se pustíte do dalších kroků , které jsem popsal ve svém příspěvku, radši je dále konzultujte s právníkem… Pěkný večer !

  Vložil @ (bez ověření), 23. Únor 2019 - 21:09

  VN kecáte blbiny. Paní asi podle vás bydlí ve vybydleném domě. Pokud má v bytě to, co uvádí, tj. že ji kondenzuje voda na oknech a na zdi, tak si za to může sama. Má v bytě vysokou vlhkost. Na toto téma je na internetu od odborníků spousta příspěvků. Stačí hledat a číst.

  Vložil VN (bez ověření), 23. Únor 2019 - 21:29

  vy žvanile. Možná byste se divil,co se také dá řešit za průsery u domů , které byly postaveny po listopadu 1989 stavebníky, kteří již dnes neexistují. To, že kondenzuje voda na oknech…běžný stav, který nemáte šanci odstranit pokud vám tam developer místo oken kdysi nainstaloval ten největší šunt, který se tehdy nainstalovat dal. A takto bychom mohli pokračovat…po­kračovat…a pokračovat. A nejedná se o žádný vybydlený dům. Ale dům , kde se aktuální ceny bytů pohybují mezi dvěma a čtyřmi miliony korun.

  Vložil @ (bez ověření), 23. Únor 2019 - 21:36

  V hajzlu to VN bude slušet vám.

  Vložil Občan ČR (bez ověření), 23. Únor 2019 - 15:01

  Plíseň v bytě být nesmí. Znám lidi, kteří nad plísněmi mávají rukou – do jednoho trpí nemocemi a netuší z čeho.

  Tím, že se obrátím na instituci, která mi pomůže při ochraně zdraví rodiny, žádné konflikty vyvolat nemohu.

  O radu a pomoc bych požádal stavební úřad.

  https://www.blesk.cz/…-a-savo.html

  http://www.portalobydleni.cz/…ebni-zavady/

  https://www.ochrance.cz/…vady-v-byte/

  http://www.khsova.cz/…tazky-obecne

  Vložil § (bez ověření), 23. Únor 2019 - 10:27

  Pokud vám kondenzuje voda na okně, tak máte v bytě vysokou vlhkost. Za problém si můžete sama. Máte zcela jistě krásná plastová okna a v bytě neumíte bydlet. Nápravu stavu musíte začít zejména u sebe. To co vám tady sděluji se vám nebude líbit, ale je to tak. Musíte zásadně snížit vlhkost v bytě a víc topit. Kde sušíte prádlo?

  Vložil Aanonym (bez ověření), 23. Únor 2019 - 10:45

  Problém nemáme pouze my, ale i ostatní sousedi pod námi, ale já neumím bydlet v bytě. Buď čtěte pořádně a nebo nereagujte, protoze stejně nereagujete k předmětu věci na kterou jsem se ptala. Mimochodem prádlo susim na druhém konci bytu kde problémy s plísni nejsou, divné že. Odmítám diskutovat s někým, kdo reaguje pouze tímto způsobem jako vy ale poradit neumí. Ještě jednou – příště řádně čtěte můj příspěvek, děkuji Přeji hezký den

  Vložil § (bez ověření), 23. Únor 2019 - 11:28

  Milá paní, nechte si udělat termosnímek bytu a tam to budete mít barevné a černé na bílem. To stejné platí i o dalších sousedech. Opakuji, neumíte bydlet v bytě a svádíte to na všechny kolem sebe. Ano, severní stěny jsou vždycky chladnější, o to musíte víc topit a snižovat vlhkost v bytě. Musíte začít u sebe. Já vím, že se vám to nelíbí, ale je to tak. Řekne vám to každý, kdo se takovými problémy v bytě jako máte vy, zabývá.

  Vložil Zdeněk II (bez ověření), 23. Únor 2019 - 10:08

  Vámi popisovaný problém je poměrně častý a ačkoliv jsou většinou jako příčina hledány chyby v režimu vytápění a větrání, velmi často je tento problém způsoben nedostatky ve stavební konstrukci, kde se vytváří tepelné mosty. Než vám kdokoli poskytne pomoc s eliminováním příčin výskytu plísní v interiéru, doporučil bych aplikovat na plísní napadené zdivo tzv. chytrou houbu, což je nátěr, který lze koupit v některých prodejnách drogerie nebo prodejnách pro kutily. Po aplikaci tohoto nátěru dochází k efektu, kdy tzv. chytrá houba v něm obsažená se živí plísněmi a postupně je likviduje do té doby, než budou v podstatě spaseny do poslední spóry. Pokud vás napadá otázka, co bude, až houba všechnu plíseň sežere? Tak vás mohu uklidnit, není to jako v té pohádce o kocouru, kohoutu a kose. Prostě nebude-li mít houba co spásat, prostě postupně odumře. Jelikož se touto metodou řeší v podstatě pouze důsledek vad stavební konstrukce domu, patrně budete svědky nepřetržitého boje houby s plísněmi do okamžiku, než dojde k odstranění vad stavební konstrukce.

  Zdeněk II

  Vložil Aanonym (bez ověření), 23. Únor 2019 - 12:04

  Moc děkuji za radu, do teď jsem plísně likvidovala savem proti plísni a mám z toho zničenou vymalbu. Zkusím tu houbu, o které jste psal. Jeste jednou děkuji

  Vložil tep (bez ověření), 23. Únor 2019 - 12:04

  Stejný problém měl i 1. předseda SVJ v našem domě, i když měl orientaci ložnice západ – sever. Veškerou vodu, která ve Vašem bytě kondenzuje na stěnách a oknech si odpařujete sami při vaření, sušení prádla, pěstováním květin v bytě, vydechováním vodních par, umýváním podlah. Stěny máte nasáknuté vlhkostí, tak si půjčte vysoušeč zdiva a eliminujte na minimum zdroje par. Že sušíte prádlo na jiném konci bytu je sice krásné, protože v ložnici by Vám začalo plesnivět, ale ta vlhkost se do ložnice se z něho i tak dostává. Opatřete si vlhkoměr a sledujte, jak se bude vlhkost vzduchu v bytě měnit při vaření a sušení prádla.

  Na to, kolik par v bytě vyprodukujete, větráte a topíte málo. Utírejte okna do sucha, i podlahy do sucha, používejte domovní sušárnu prádla, začněte s vysoušením vlhkých zdí a odstraňte chemicky plísně z bytu, větrejte účinněji a topte více, anebo prodejte byt a odstěhujte si jinam, jak to udělal bývalý předseda SVJ. Noví vlastníci s vlhkostí problém nemají, suší prádlo na balkonu.

  Vložil Aanonym (bez ověření), 23. Únor 2019 - 12:18

  Víte co, ono je zajímavé, že v jiných místnostech tento problém nemáme. Takže je tam asi něco špatně. Nejhorší je to v jednom rohu orientovaném na sever, navíc v onom rohu nemáme ani žádný nábytek a necháváme stěnu „dýchat“. Ve stejném rohu má problém i byt pod námi – roh byl mokrý.

  Prosím, netvrďte mi, že špatně vetram či topím, když ostatní místnosti jsou bez problémů. Zde musí být nějaká vada na domě a nebo by pomohlo zateplení.

  Každopádně zde vůbec neřeším otázku toho, aby mi někdo radil jak topit a větrat, ale potřebuji radu, jak donutit výbor k rychlému řešení dané situace! Zda volat hygienu nebo kam se obrátit, abych výbor popohnala k tomu, aby někdo kvalifikovaný provedl prohlídku domu a zjistil příčinu!

  Vložil asi tak (bez ověření), 23. Únor 2019 - 14:30

  Jo madam, vy byste potřebovala, aby vaší neschopnost řešil výbor. Tak to jo.

  Vložil JaVa, 23. Únor 2019 - 15:14

  Je v naprostém pořádku,že se vlastník jednotky obrací na „výbor“.Jedná se totiž o nosnou obvodovou zeď,která patří do společných částí domu,za jejíž správu a údržbu, je odpovědná právnická osoba SVJ/resp.její statutární orgán.Ten si musí v případě své nízké kvalifikace, v oboru prostupu vlhka a výskytu plísní v domě najmout kvalifikovanou firmu,která zjistí původce/zdroj vlhkosti.Jestliže SV/st. orgán písemně doloží,že je vina na vlastníku jednotky,pak mu musí dát veškeré náklady s tím spojené, k úhradě.V opačném případě, jdou vynaložené peníze a následná oprava za SVJ.Dohoda o hrazení nákladů, by měla být sepsána ještě před začátkem prací.

  Přeji hezký den. JaVa

  Vložil Petr, 25. Únor 2019 - 11:28

  Naprosto nechápu, že přispivatel, který dal odkazy na dost dobře napsané články o plísni v bytě, dostal mínusy. Měl –3, takže já jsem mu dal +. A tazatelka, která jen popsala stav, dostala také mínusy. Přispivatelé, kteří ani nevěděli jak tazatelka větrá a topí, píší jakoby byt viděli na vlastní oči, že jde o vybydlený byt.

  To je to nejhorší na zdejším fóru. Neporadit a bez znalosti věci „pokárat“. Pokud můžeme tazatelce věřit, co píše v úvodním dotazu vč. toho zápisu shromáždění, tak ten výbor za moc nestojí.

  Vložil § (bez ověření), 25. Únor 2019 - 11:34

  Přesně tak, pane Petře. Ale ono to tak normálně funguje. Vlastník bydlí v bytě tak jak bydlí a za to, že tam má plíseň může svj, výbor nebo dokonce předseda. Vůbec nevíme jaký to je dům, co tam je za problém, ale tazatelka „má samozřejmě pravdu“. A protože o tom něco vím, tak o tom pochybuji.

  Vložil Petr, 27. Únor 2019 - 11:45

  Pro tep Vložil Aanonym (bez ověření), 26. Únor 2019 – 7:54

  Střecha už není v moc dobrém stavu, je z roku 1970 a několikrát nám i do našeho bytu již zateklo. Ostatní domy kolem, které mají odizolovane základy a zateplení tento problém nemají. … dům vedle nás je na tom stejně jako my, nadměrná vlhkost. … jsou tu samí důchodci kterým je stav budovy úplně jedno. A takto to u nás chodí, bohužel se zde neřeší důležité věci jako stav budovy, ale to, kdo co dává do popelnic… Je těžké potom na schůzi něco prosadit, když je to ostatním majitelům jedno…

  Vlhký dům Vložil Aanonym (bez ověření), 26. Únor 2019 – 20:01 Děkuji za názor, váš názor sdílím, určitě zde dům musí prohlédnout nějaký odborník. Snad se mi podaří toto prosadit nějakým způsobem, i kdybych měla jít na ten stavební úřad.

  …mám svázané ruce, neboť pořád jsem neobdržela zápis ze schůze SVJ, kterou minulý rok měla na starosti správcovska firma a která má též za úkol vyhotovit onen zápis. Už jsem firmu písemne kontaktovala, tak snad budou komunikovat.

  Myslíte tedy že pokud by nikdo nekomunikoval a špatný stav budovy nikdo nadále neřešil, mohla bych kontaktovat o věci stavební úřad? Někde jsem četla že pokud je svj nečinné a řádně nespravuje majetek, tak může stavební úřad nařídit svj opravu domu? Děkuji

  Vlhký dům Vložil tep (bez ověření), 26. Únor 2019 – 19:49 … v topení problém zřejmě není. Dům by měl prohlédnout zkušený stavař, který by navrhl co je třeba s domem udělat.

  Děkuji tímto všem, Vložil Aanonym (bez ověření), 25. Únor 2019 – 12:32 …, obešla jsem sousedy a plesnive jsou všechny byty, některé méně, některé více, ale vy takzvani odborníci si stále budete říkat jak nikdo asi v našem domě neumí používat svůj byt.

  Jarda_ Vložil Aanonym (bez ověření), 24. Únor 2019 – 8:00 Tak za těch 5 let se několikrát slovně upozornila tehdejší předsedkyně na vzniklý problém ale nic se nedělo. … celý dům a společné prostory jsou v alarmujícím stavu a chci už toto nějak řešit.

  • – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

  Citace výše, aby bylo jasno, na co z několika příspěvků reaguji.

  Kašlete na čekání na zápis a shánějte odborníka (soudního znalce). Upozorněte výbor (na vědomí všem ostatním třeba do schránek), že to chcete takto řešit a nechat si náklady na znalce proplatit! Škoda že asi nemáte zdokumentováno, jak jste 5 let žádala výbor aby konal.

  K zápisu vám nepomůže ani (těžko vymahatelný) NOZ § 254

  (1) Statutární orgán spolku zajistí vyhotovení zápisu ze zasedání do 30-ti dnů od jejího ukončení. zápis vyhotoví ten, kdo zasedání předsedal nebo koho tím pověřila členská schůze. (2) Ze zápisu musí být patrné, … jaká usnesení přijala a kdy byl vyhotoven.

  • – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

  Je nesmysl, že by vám pomohl stavební úřad a že může dokonce nařídit opravu domu. To snad nebylo možno ani za totality. Když tohle napíšete, tak jste si naběhla na další urážky těch, kteří se tady již vajadřovali.

  Když to vše čtu, tak se zeptám, kolik činí odměny výboru a kolik máte „naspoříno“ na tzv. fondu oprav (neplést se stavem účtu celkem, to někdy „plete“ i naše předsedkyně).

  • – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

  Zajímejte se o hospodaření společenství, viz

  § 1179 Vlastník jednotky má právo seznámit se, jak osoba odpovědná za správu domu hospodaří a jak dům nebo pozemek spravuje. U této osoby může vlastník jednotky nahlížet do smluv uzavřených ve věcech správy, jakož i do účetních knih a dokladů.

  § 1180 (1) Nebylo-li jinak určeno, přispívá vlastník jednotky na správu domu a pozemku ve výši odpovídající jeho podílu na společných částech.

  § 1181 (1) Vlastník jednotky platí zálohy na plnění spojená nebo související s užíváním bytu (služby) a má právo, aby mu osoba odpovědná za správu domu zálohy včas vyúčtovala, zpravidla nejpozději do čtyř měsíců od skončení zúčtovacího období.

  Pokud jde o vyúčtování správy domu a pozemku (o kterém NOZ na rozdíl od vyúčtování záloh služeb, mlčí), tak viz příspěvek pana Pavla z r. 2017 na

  www.portalsvj.cz/…spevek-v-noz Co znamená příspěvek v NOZ? Vložil Pavel, 3. Srpen 2016 – 22:11 :

  V NOZ není výslovně stanoveno zda se u „příspěvku“ jedná o zálohovou či konečnou platbu.

  Vložil Aanonym (bez ověření), 27. Únor 2019 - 12:50

  Děkuji za reakci. Bohužel během těch 5ti let vše probíhalo pouze ústně, tak to nemám jak dokázat. Poslední schůzi, na které ale bylo příslíbeno řešení problému a zajištění technika, mám nahranou jako zvukový záznam. Bohužel ve stanovách svj nemáme blíže specifikované, do jaké doby má být zhotoven zápis ze schůze.

  Odměna předsedovi dělala cca 5–6000 Kč ročně , na poslední schůzi proběhlo hlasování o zvýšení – částku si již nepamatuji, protože jsem hlasovala proti tomuto návrhu – jsme maličké svj.

  Nasporeno máme cca půl milionu Kč, vím, je to malá částka… Ale na nějakou dílčí opravu domu která bude na prvním místě, si myslím, že to stačit bude.

  Znalce určitě nebude problém najít, ale bojím se, aby mi posléze nebylo odmítnuto proplacení nákladů od svj..

  Ještě jedna otázka – z důvodu nadměrné vlhkosti nemůžeme využívat svůj sklep (vše tam rezne a ničí se to) přes zimu jsme proto využili malý půdní prostor, který nikdo neužívá a pouze na zimu uložili nějaké věci. Byl s tím hrozny problém a na schůzi bylo řečeno, že do dubna musíme věci vystěhovat i přes to, že jsem namitala, že věci si dám do sklepa, až bude opravený a suchý, že jinak se tam věci v hodnote desítek tisíc Kč zničí. Že mi bohužel stav budovy brání v užívání sklepu. O věci se nehlasovalo, pouze svolavajici osoba oznámila datum do kdy věci vystěhovat a že to bude v zápisu, který každý obdržíme. Teď má otázka – pokud není do dnes zápis k dispozici, může opravdu dojít k vystěhování věcí nebo se lze nějakým způsobem bránit? Vím že to není zcela košer si dát věci na půdu, ale opravdu jsem nechtěla, aby se drahé věci ve sklepě zničili a zrezli… Už nám takto zrezla kola na auto uložená ve sklepě a jsou na vyhazov…

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".