Fond oprav a banky

Vložil TN (bez ověření), 8. Září 2016 - 20:59 ::

Na tomto portálu se diskutuje o neexistenci fondu oprav.

Mrkněte na str. 5 toho dokumentu https://isir.justice.cz/…dokument.PDF?… – jde o úvěrovou smlouvu, kdy banka výslovně (smluvně) vyžaduje tvorbu fondu oprav.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil HajdyHou (bez ověření), 10. Září 2016 - 12:18

    Nejprve mne to nezaujalo, ale pak jsem pročetl i ostatní dokumenty předmětného SVJ.

    Přečtete si je hlavně Vy, tupí spolu-soudruzi zastávající názor, že stále máme „fond oprav“, že o vlastní majetek se NEBUDEME starat, že vše necháme na nejuřvanějších lumpech, kteří jdou do výboru jen z důvodu odměn, tj. že SVJ je oprávněno si vzít úvěr (v rámci NOZ do 10-ti mega bez nutného souhlasu VŠECH spoluvlastníků).

    A dožere mne pak pak, když se zde na PortalSVJ od cizích výborových pitomců dozvím, kolik že by chtěli výborovou óóóódpovědnost a že jejich óóóódpovědnost za 1000Kč/denně je prý stále nedoceněná.

    Na tomto zkrachovalém SVJ je vidět k čemu vede možnost brát si úvěr: banka nesplácenou pohledávku prostě odprodá blbům kteří jsou pak díky tomu také v likvidaci:
    KSPL 52 INS 13821/2015 – A – 13 str.5 :
    …V návrhu dále navrhovatel označil další věřitele dlužníka [SVJ], a to LENOXA a.s., IČ 25004034. Jeho [SVJ] pohledávky doložil navrhovatel fakturami. Uvedl, že je po splatnosti déle jak 6 let
    Úvěr si vzali kulíšci 9-mega, utratili to a zřejmě od počátku nespláceli. Řízení je čerstvé, takže bude zajímavé na kom se kdo napase… nebo zda se vlastníků-2007 stanou nájemníky-2017.
    Vložil Pozorovatel, 18. Září 2016 - 14:56

    Vy to máte dobře popleteno v hlavě. Téměř všechny výbory dělají zadarmo anebo za pár drobných šušnu a ne za 1000 Kč denně

    Vložil Taisa, 10. Září 2016 - 17:33

    Toto je zajímavý případ. Pokud je SVJ v úpadku, jsou v hajzlu všichni, je to tak? Hlavně pokud je výše úvěru vyšší než tržní hodnota bytů. Asi o ně přijdou i ti z vlastníků, kteří nic nedlužili?

    Vložil vn (bez ověření), 10. Září 2016 - 14:50

    Tak tohle je poučné. Toto společenství snad vedli totální analfabeti, kteří vůbec netušili, koho vlastně zastupují a co jejich „náplní práce“.

    Vložil JaVa, 10. Září 2016 - 14:01

    Děkuji za poučné počteníčko.Já zase na oplátku ,doporučuji ze stejného zdroje, pročíst stanovy tohoto SVJ.kterému dělalo externího správce bývalé OPBH nyní Bytové služby s.r.o.Sokolov: Čl.IX Práva a povinnosti člena společenství odst.3 V případě,že člen společenství.­.......atd. Nebo zápis ze shromáždění ze dne 24.1.2009,kdy se sami vlastníci rozhodli změnit správce a přejít pod kuratelu SBD-Rozvoj Sokolov(viz.zdejší příspěvky pana Werwolfa z Lokte),čili z bláta do louže. JaVa

    Vložil Taisa, 10. Září 2016 - 20:08

    ale zajímalo by mě, jestli taky SVJ informuje kupující, že je v insolvenci a že o ten byt můžou snadno a rychle přijít. :D

    Vložil HajdyHou (bez ověření), 13. Září 2016 - 20:51

    Podle mne to musí být součástí KOMPLEXNÍ infomace dle §1186/2 NOZ (bez ohledu na to zda máme nyní jasno co by taková „komplexní“ informace měla skutečně vypadat).

    Na druhou stranu je to jedno, protože k silovému „schválení akce za XY-mega“ a „nevyřešení financování akce za XY-mega“ nebo „jeho vyřešení SVJ-úvěrem“ může dojít kdykoli později.

    No a chyba je samozřejmě zde: NOZ předpokládá, že souhlas VŠECH podmiňuje stanovy – jenže jen u SVJ(2012). V SVJ(2000) věšinovou silou dementů prohlasovat třeba třetí světovou válku.

    Vložil Kočí (bez ověření), 14. Září 2016 - 4:46

    „NOZ předpokládá, že souhlas VŠECH podmiňuje stanovy“

    Kde?

    Vložil Kolemjdoucí (bez ověření), 14. Září 2016 - 6:36

    HajdyHou napsal obvyklý nesmysl. Všechna SVJ se řídí občanským zákoníkem. 100% platí jen při vzniku SVJ nebo pokud je to ve stanovách.

    Vložil tečka (bez ověření), 14. Září 2016 - 6:48

    Nemáte pravdu, různá svj vznikla různým způsobem, existují tedy různá svj. Svj se řídí především svými stanovami, to je to, co spousta členů svj nechápe.Stanový jsou písemná smlouva mezi konkrétním svj a jeho členy. Pokud se oboustraně nedodružují, tak je to chaos a bordel, nic víc. Pak to nemůže fungovat.

    Vložil Kolemjdoucí (bez ověření), 14. Září 2016 - 8:22

    Tvrdím ,že neexistuje druh SVJ (2000) a SVJ (2012), jak píší popletové. SVJ se řídí především občanským zákoníkem a pokud stanovy nejsou v rozporu s kogentními ustanoveními občanského zákoníku, tak se řídí i stanovami.

    Vložil tečka (bez ověření), 14. Září 2016 - 8:26

    Nemáte pravdu, popleto, můj názor je, že existuje několik druhů svj. A vyjmenujte prosím ty kogentní ustanovení NOZ. Docela se na to těším.

    Vložil Marti (bez ověření), 14. Září 2016 - 8:39

    Dle Wikipedie existují 3 druhy SVJ :-)

    Viz. https://cs.wikipedia.org/…%AF_jednotek

    Vložil Kolemjdoucí (bez ověření), 14. Září 2016 - 11:13

    Když víte, jak vznikají příspěvky na Wikipedii, tam může psát každý, kdo má připojení, tak Wikipedii nemůžete brát jako zdroj práva. Pro základní orientaci pro úplné neználky sice stačí, ale musíte Wiki porovnávat s jinými informacemi, jak to udělal René. Když se neorientujete v judikatuře, tak si kupte nějakou publikaci o SVJ.

    Vložil René (bez ověření), 14. Září 2016 - 11:07

    Marti,

    v odkazovaném článku Wikipdie se uvádí:
    „Tyto právnické osoby vznikaly od dne 1. 7. 2000 do 31. 12. 2013. Jejich vznik byl automatický (ze zákona), po splnění stanovených podmínek (bylo-li v domě alespoň pět jednotek ve vlastnictví tří různých vlastníků). Tyto právnické osoby se i nadále řídí ve svých vnitřních poměrech svými stanovami. Právní subjektivitu (právní osobnost) a právní způsobilost těchto osob upravuje zákon č. 72/1994 Sb.. Tato (nyní zrušená) právní úprava zůstává vůči účastníkům závazkových a vlastnických vztahů účinná i nadále, viz § 3028 zákona č. 89/2012 Sb.. Nedošlo totiž k jejímu nahrazení žádnou novější právní úpravou.

    Od uvedení článku ve Wikipedii už proběhlo několik soudních řízení a judikatura bohužel nepotvrdila správnost názorů uvedených v článku.

    Jeden judikát, podle kterého se „bytové spoluvlastnictví“ v NOZ vztahuje i na SVJ vzniklá před účinností NOZ je uveden v diskusi zde: http://www.portalsvj.cz/…aleni-stanov Tento soudní spor míří k odvolacímu soudu, tak uvidíme, jak si s ním poradí.

    Dalším je judikát j.č. 25Cm42/2014. V tomto judikátu se mimo jiné uvádí:

    „Soud zde odkazuje na ust. § 1206 odst. 2 z.o., dle něho bylo shromáždění žalovaného usnášeníschopné.“

    Přestože se jedná v předmětném sporu o SVJ vzniklé před účinnosti NOZ se stanovami z r. 2012, odvolává se soud na NOZ část „bytové spoluvlastnictví“ (§ 1206), což je v rozporu s lakeho názorem, podle kterého se na SVJ vzniklá podle ZoVB část „bytové spoluvlastnictví“ NOZ nevztahuje.

    I podle tohoto vyjádření soudu http://www.portalsvj.cz/…omu-doplneno se „bytové spoluvlastnictví“ v NOZ vztahuje i na SVJ vzniklá před účinností NOZ.

    A pak se k uvedné otázce vyjádřil již i Ústavní soud, ktery v judikátu IV.ÚS 3108/15 ze dne 5. 1. 2016 http://kraken.slv.cz/IV.US3108/15 zamítl ústavní stížnost stěžovatele. Ten ve své stížnosti uváděl, že měl Krajský soud dovodit, že na danou jednotku vzniklou v režimu zákona č. 72/1994 Sb. nelze aplikovat úpravu tzv. nového občanského zákoníku.

    Vložil Taisa, 11. Září 2016 - 10:57

    Zaujala mě tato kauza, tak mě napadlo podívat se na katastr nemovitostí – tywago a tam je snad většina členů SVJ v exekuci :O To je SVJ za všechny prachy teda.

    Vložil TN (bez ověření), 11. Září 2016 - 11:00

    Taiso, to je realita severozápadních Čech – Sokolov, Chomutov, Most

    Vložil Taisa, 11. Září 2016 - 11:33

    Tak to jsem netušila, že je to v té oblasti až tak špatné :( Ovšem nechápu, proč si takové SVJ bere 9 milionů úvěr? Pochybuji, že se to nějak rapidně zhoršilo v posledních 2 letech a předtím to byla procházka růžovou zahradou…

    Vložil TN (bez ověření), 11. Září 2016 - 12:00

    Protože finanční negramotnost… Lidi si berou úvěr na nový mobil (tzv. půjčky do výplaty), na dovolené. Nerozlišují kategorie 9 milionů a 3 tisíce korun.

    Je to problém, když v domě není aspoň několik rozumných lidí… Bída pro toho, kdo je rozumný, ale žije v okruhu lidí nerozumných, kteří ho přehlasují.

    Jsou bytové domy, kde prakticky nemáte žádné vysokoškoláky a často ani ty středoškoláky. To nemyslím nijak povýšenecky. Dům fakticky řídí správcovská firma (příp. družstvo), o jejíž odbornosti lze pochybovat. Lidé ji věří, protože tomu nerozumí. Když se dům skládá z uklízeček, kuchařek, zedníků, nočních hlídačů, těžko můžete očekávat, že budou po večerech studovat účetnictví a právo. To je nevýhoda SVJ, lidé nesou odpovědnost, i když věci nerozumí.

    Vložil Novák (bez ověření), 11. Září 2016 - 12:44

    TN napsal jste: „Je to problém, když v domě není aspoň několik rozumných lidí… Bída pro toho, kdo je rozumný, ale žije v okruhu lidí nerozumných, kteří ho přehlasují.“

    No a právě těm rozumným lidem v takových domech s neplatiči může pomoci navrhovaný zákon o Zákonné zástavě na jednotky neplatičů http://www.portalsvj.cz/…ky-pouze-svj#…-, který jste zcela demagogicky a nepravdivě zkritizoval s tím, že má dojít k vyvlastnění vašich bytů. Ne pane TN, zástava bytů dle uvedeného zákona se týká právě těch neplatičů, tj. dlužníků a nevztahuje se na ty ostatní rozumné bez dluhů.

    Vložil Taisa, 11. Září 2016 - 13:45

    Pánové, a co když někdo koupí takový byt, kde je SVJ v insolvenci? Rychle o něj přijde, protože je momentálně vlastníkem jednotky a za dluhy SVJ ručí jeho členové? Měl by si každý člověk před koupí bytu zkontrolovat nejen katastr nemovitostí ohledně bytu samotného, ale také obchodní a insolvenční rejstřík, SOLUS nebo nějaký jiný registr dlužníků ohledně SVJ?

    Vložil Pavel, 11. Září 2016 - 23:11

    Taiso,

    asi bude stačit se podívat do veřejného rejstříku. Tam je napsáno, že na toto SVJ byl uvalen konkurz.

    Já se vždy podívám, zda subjekt ukládá ÚZ do sbírky listin a co v ÚZ vykazuje.

    Je také zajímavé se podívat do KN, co je tam za potencionální sousedy a zda byt není zatížen nějakou právní vadou.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil baobab (bez ověření), 12. Září 2016 - 0:08

    SVj nemělo povinnost ukládat účetní závěrky do rejstříku, to platí až nyní. Na co se tedy pan díval. Jak poznám po přečtení jmen v KN co je tam za potenciální sousedy je mi záhadou.

    Vložil Pavel, 12. Září 2016 - 6:01

    Baobabe,

    zde se řeší aktuální nabídka k prodeji v jistém domě. K 31.3.2016 již byla povinnost uložit ÚZ. Jelikož ÚZ není uložena, je to první negativní informace o SVJ jako celku.

    V KN poznáte, zda jsou byty zatíženy zástavním právem nebo dokonce exekucí. To je další negativní informace.

    V KN lze také poznat, zda si již někdo nekoupil značnou část bytů, aby z nich udělal ubytovnu k čerpání státních dávek a měl velkou část rozhodovacích práv.

    Nahlédněte někdy do KN.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil TN (bez ověření), 11. Září 2016 - 14:09

    V Solusu asi SVJ nebude, protože SVJ pravděpodobně není dlužníkem z úvěrů poskytovaných jeho členy (členy Solusu najdete zde: https://www.solus.cz/…-spolecnosti

    Kromě toho jde o nemožnou akci, protože o výpis může požádat Solus vždy jen dotyčná osoba (tedy SVJ by mohlo požádat o svůj výpis). Cizí osoba – člen SVJ, nabyvatel – výpis od Solusu nedostane. Solus není žádným veřejným registrem.

    Teoreticky si můžete za 50 Kč/1 strana na poště opatřit výpis z evidence exekucí (https://www.ceskaposta.cz/…ence-exekuci ) pro dané SVJ, ale nečekal bych, že by SVJ bylo v exekuci.

    Katastr nemovitostí, rejstřík společenství a sbírku listin (insolvence bude uvedena i v rejstříku společenství) je samozřejmost, ale z nich toho moc nezjistíte.

    Problém je, že většina SVJ nezakládá do sbírky listin zápisy ze schůzí – což ani nemusí. Stav účetních závěrek většiny SVJ je takový, že o ničem nevypovídá (jak se diskutuje zde na portálu).

    Z veřejných zdrojů tedy obvykle toho o SVJ moc užitečného nezjistíte.

    Když kupujete byt, měla byste si vyžádat od realitky (resp. prodávajícího):

    • stanovy
    • prohlášení vlastníka
    • zápisy ze schůzy za určitou dobu, např. posledních 5 let

    Já se okolo realitek trochu pohybuju a ujišťuji vás, že bohužel, odbornost realitek je taková, že obvykle realitní makléř má jen mlhavé tušení o tom, že je nějaké SVJ, o prohlášení vlastníka nikdy nic neslyšel a maximálně z něj dostanete výpis z katastru, který si ale můžete opatřit sami, k tomu makléře nepotřebujete.

    Zkuste prodávajícího požádat, aby vám dal stanovy (v případě, že je nemá SVJ založené ve sbírce listin), nejspíš vám odpoví, že neví, co to je. Úplně stejně pochodíte s požadavkem na prohlášení vlastníka a zápisy za posledních 5 let.

    V Praze a Brně bych se tolik nebál, zde i odbornost realitních makléřů je trochu lepší, ale v nějakém Sokolově si dokážu představit, že realitní makléře dělá ta kuchařka, uklízečka, zedník a noční hlídač (nic proti těmto váženým a důležitým profesím nemám) a jediným jejich úkolem je to zprostředkování bytu. Nic víc z nich nevymáčknete.

    Vložil Taisa, 11. Září 2016 - 14:28

    Dík za podrobný rozbor, je vidět, že se vyznáte. Kdyby tedy někdo koupil byt v domě, kde je SVJ v insolvenci, protože si nezkontroloval insolvenční rejstřík (IMO to málokdo dělá) - tak o něj rychle přijde? Asi to nebude exekutor vymáhat po předchozím vlastníkovi?
    BTW na srealitách jsou v Rovné u Sokolova na prodej 2 byty a vsadím boty, že jsou přesně z toho domu (co člověk všechno na internetu nezjistí, že?).

    Vložil TN (bez ověření), 11. Září 2016 - 14:34

    Nedala byste sem odkaz, to mě docela zajímá. Otázka je, jestli se prodávající nedpouští podvodu.

    Vložil TN (bez ověření), 11. Září 2016 - 15:21

    Tak to je teda bomba. Porovnal jsem si fotku z google maps s fotkou na sreality a je to ten barák............

    Já do té realitky snad zítra zavolám, že mám jako zájem, jestli mě upozorní, že SVJ je v insolvenci a lidi z toho domu utíkají.

    S ohledem na to, že „cena nemovitosti je včetně finančních a právních služeb“ jsem hodně zvědavý na ty „právní“ služby.

    Tohle je průser jako hrom.

    SVJ dluží 10 mil. Kč a možná i víc (do insolvence možná nepřihlásily pohledávky teplárna, dodavatel elektřiny…).

    Můj podíl na SČ bude 633/22799, tak každý věřitel může přijít a požadovat po mně úhradu mého podílu. Např. bance dluží SVJ 9 mil. Kč, já bance zaplatím 250 tis. Kč. Teplárně by SVJ dlužilo 150 tis., já zaplatím svůj díl 4000 Kč.

    A oni mají tu drzost byt prodávat za 350 tisíc?

    V Litvínově se byty v domech v podobné situaci, kdy dům sestává převážně z dlužníků, prodávají za 50 tisíc Kč. Viděl jsem i inzerát, kdy prodávající prodával byt 4+1 za 25 tisíc Kč. A nikdo nechtěl byt koupit, protože každý obeznámený věděl, o jaký dům se jedná.

    Chudák ten, kdo bude napálen.

    Vložil Taisa, 11. Září 2016 - 15:33

    Že jo? Taky si myslím, že je to tentýž dům. Koukám, že Vás taky tato kauza zaujala. Možná ty údaje o SVJ realitka ani neověřuje. Právní servis myslí zúženě jen na prodej/koupi bytu a víc ani ťuk. Chudák případný kupující…

    Vložil Novák (bez ověření), 10. Září 2016 - 13:11

    Píšete, že banka nesplácenou pohledávku prostě odprodá blbům kteří jsou pak díky tomu také v likvidaci: KSPL 52 INS 13821/2015 – A – 13 str.5 : …V návrhu dále navrhovatel označil další věřitele dlužníka [SVJ], a to LENOXA a.s., IČ 25004034. Jeho [SVJ] pohledávky doložil navrhovatel fakturami. Uvedl, že je po splatnosti déle jak 6 let…

    Banka neodprodala pohledávku a.s. Lenoxa, nýbrž s.r.o. Attic – N Reality, která v žádném konkursu není.

    Nevím, proč do případu motáte Fond oprav. To že banka ve svém dokumentu použila formulaci tzv. fond oprav“ nic neznamená.

    Vložil TN (bez ověření), 10. Září 2016 - 14:48

    Nevím, proč do případu motáte Fond oprav. To že banka ve svém dokumentu použila formulaci „tzv. fond oprav“ nic neznamená.

    A co to podle vás znamená? Banky si dávají velký pozor na přesnot právních pojmů ve smlouvách. Mají týmy právníků, kteří smlouvy sestavují a sestavují dokumentaci. Zkuste někdy banku načapat na smlouvách, mají je tak neprůstřelné, že vám nepomůže ani sto právníků.

    Vložil HajdyHou (bez ověření), 10. Září 2016 - 13:46

    Ujasni si laskavě KDO je v konkursu a PROČ je v konkursu.
    Je to SVJ. SVJ je v likvidaci. A nyní nastoupí ručitelská plnění.
    A PROČ je v konkursu: kvůli nesplácení úvěru SVJ za 9-mega

    Vložil Novák (bez ověření), 10. Září 2016 - 14:04

    Hajdyhou, to co uvádíš, jsem nezpochybnil.

    Zpochybnil jsem tvé tvrzení, že že banka nesplácenou pohledávku prostě odprodá blbům (Rexoně)kteří jsou pak díky tomu také v likvidaci. To není pravda, banka neodprodala pohledávku Rexoně, nýbrž s.r.o. Attic – N Reality. S.r.o. Attic v žádném konkursu není.

    Rexona pohledávku od banky nekoupila, nemůže být tedy tím blbcem, který odkoupil pohledávku od banky.

    Vložil HajdyHou (bez ověření), 10. Září 2016 - 14:30

    OK Nováku, nedal jsem minule zcela „pregnantní informaci“.

    Hm, ale do hajzlu – no splácal jsem to, no. Jenže mně nejde o to, řešit případ zkrachovalého SVJ a lotrovské (také zkrachovalé) teplárny LEXONA v regionu Ralska na Liberecku a komu banka úvěr odprodala,

    ale o to, upozornit důrazně jak nebezpečné a zcela nestoudné a drzé je, pokud si vlastníci berou úvěr na SVJ namísto toho, aby si ho vzala TA tlupa TĚCH vlastníků co jsou nesolventní – na sebe a zadluží pak i ty vlastníky, kteří by svůj alikvótní závazek z „akce za 9-mega“ zaplatili cash.

    Takže já si z uvedeného příkladu účelově vybral JEN problematiku: „SVJ & úvěrování nesolvetních sousedů“ a jen to je pro mne tím mnou vyzdviženým mementem mori.

    Takže tys našel cos hledal. Já také.

    Rozuměno?

    Vložil Vlastník bytu (bez ověření), 10. Září 2016 - 12:26

    Co s tím má společného ATTIC – N reality s.r.o.?

    Vložil Taisa, 10. Září 2016 - 17:06

    ATTIC – N reality s.r.o. koupili pohledávku od Wüstenrot.

    Vložil ellis (bez ověření), 8. Září 2016 - 21:46

    My v našem svj fond oprav nemáme. Při jednání o úvěru si banka taky usmyslela, že máme mít fond oprav a že do tohoto fondu máme skládat měsíčně bůhvíkolik peněz. Nekompromisně jsme milé bankovní úřednici vysvětlili, že žádný fond oprav nemáme a žádný si zakládat nebudeme. Úvěr jsme samozřejmě dostali a ona byla ráda, že vydělala. Při jednání o úvěru jsou svj a banka partneři, není nutné se z bankovní úřednice nebo bankovního úředníka poto.

    Vložil janica, 10. Září 2016 - 12:45

    Možná, že nemáte „fond oprav“, ale platíte nějaký příspěvek např. na DZ, správu nebo ani to ne? Jak jste dokládali bance, že máte na splátky? Máte u ní bankovní účet? Na schůzi jste oznámili vlastníkům, že se jim zvyšuje měsíční předpis o jejich splátku na úvěr nebo zaplatili svoji část celou, žádný splátkový kalendář? Je skutečně rozdíl, zda se platí na úrocích 1,5 % nebo 6%. Jaký úrok Vám banka dala a na jak dlouho je doba splatnosti?

    Vložil VN (bez ověření), 9. Září 2016 - 21:16

    nicméně je to o tom , jak výhodnou nabídku banky dostanete. Nějaká banka vám vždy dá nějaký úvěr. Otázka je za kolik. Úrokovou sazbu můžete mít 1,5% , ale třeba i 6%. Čím jste pro banku rizikovější partner , tím vyšší bude úroková sazba. A nejméně rizikovým partnerem je takový , kde je nízké procento neplatičů a kde subjekt dokáže vytvářet finanční rezervy..

    Vložil reqršš (bez ověření), 9. Září 2016 - 9:42

    U nás to samé

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".