Nedbalova 2411 Karviná

Adresa webových stránek

E-mail

mcom (zavináč) centrum.cz

Obec

Karviná

Poznámka

Jsme SVJ o počtu 23 bytových jednotek.Těchto 23 bytů vlastní 16 majitelů.To znamená že jeden majitel vlasní 8 bytů.Chceme revitalizovat ale tento vlastník osmi bytů je proti.Důvod je takový že chce prosadit svoje zájmy.On dodá firmu a v podstatě to bude probíhat v jeho režiji.Máme standartní stanovy a jeho podíl je 35 procent.Tim pádem zbytek členů nemůže přehlasovat tohoto člena.Náš panelový dům není v dobrém stavu a chceme ať to proběhne dle stanov (zákona).Máme jinou možnost jak postupovat vůči tomuto členu?

Vložil Nojose (bez ověření), 11. Červen 2013 - 7:11

Když si ten dosud platný zákon rozebereme čistě mluvnicky, pak ze znění „Jde-li o stavební úpravy spočívající v modernizaci, rekonstrukci a opravách společných částí domu, jimiž se nemění vnitřní uspořádání domu a zároveň velikost spoluvlastnických podílů na společných částech domu, postačuje souhlas nejméně tříčtvrtinové většiny všech členů společenství“ vyplývá, že by se mělo hlasovat podle „kusů“, tj. jeden vlastník = jeden hlas a pak není problém jeho osm bytů. Zakopaný pes je ale v tom, že zatím, pokud vím, toto neposvětil potřebný judikát, a tak si to každý vykládá, jak mu to vyhovuje. Nový občan od 1.1.2014 už to nezná, rozhoduje většina pokud to nemáte ve stanovách. Pak je to průšvih, anžto ve vašem případě bude ke změně stanov zapotřebí 100%-ní souhlas vlastníků všech jednotek. A provést úpravu stanov do konce tohoto roku by se vám povedlo pouze v případě neúčasti onoho vlastníka, neboť ke schválení je třeba 3/4-nová většina přítomných hlasů. Poslední řešení…ustoupit jeho požadavkům. Ať žije bytové spoluvlastnictví :-(((

Vložil Kolemjdoucí (bez ověření), 11. Červen 2013 - 7:33

Vaše tvrzení „Pak je to průšvih, anžto ve vašem případě bude ke změně stanov zapotřebí 100%-ní souhlas vlastníků všech jednotek.“ se neopírá o právo. Je přímo nesmyslné.

Vložil Jirka Matějka (bez ověření), 26. Březen 2013 - 15:07

Zaujal mi Váš problém.Myslím,že majitel osmi bytových jednotek je přehlasovatel­ný,nemá-li více jak 50% podílu.Má-li jen 35%,tak 65% jej přehlasuje.Použi-li jste standartní vzorové stanovy.

Vložil Viktor_SVJ, 26. Březen 2013 - 15:13

Jsou veci, na ktere je potreba 75% nebo dokonce 100% vsech hlasu.

Napr. cl. VII:

(14) K přijetí usnesení o změně účelu užívání stavby a o změně stavby je zapotřebí souhlasu všech členů společenství, pokud není dále uvedeno jinak. Jde-li o stavební úpravy spočívající v modernizaci, rekonstrukci a opravách společných částí domu, jimiž se nemění vnitřní uspořádání domu a zároveň velikost spoluvlastnických podílů na společných částech domu, postačuje souhlas nejméně tříčtvrtinové většiny všech členů společenství.

Takze pokud ma nekdo sam 35%, zadnou modernizaci apod. bez nej neprohlasuji.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".