Zohlednění velikosti SVJ a skutečného stavu

Vložil Anonymous, 24. Únor 2008 - 13:52 ::

Jako předseda malého SVJ (19 jednotek) vidím problémy fungování SVJ za současného stavu, ale jsem naprosto zděšen návrhem nového zákona. Chápu, že jde směrem posílení ochrany jednotlivých členů vůči výborům, které zneužívají své postavení, neplní povinnosti a smějí se všem do očí (mám takovou osobní zkušenost z jednoho družstva).

Na druhou stranu, ale nový návrh znemožní fungování malých SVJ. Funkci v SVJ vykonávám ve svém volném čase a raději zadarmo, než abych se handrkoval s lidmi, jestli budou ochotni dát 50 Kč na odměny členům výboru. Přitom jsem musel nastudovat zákony, účetnictví a i když máme správní firmu, tak se všichni obrací se vším na mě. Jenom příprava shromáždění už teď zabere spoustu času a musím si dát velký pozor, aby bylo vše formálně správné. Polovina lidí v domě přitom nebydlí a nemohu z nich dostat ani plné moci, aby bylo shromáždění usnášeníschopné. Funkci ve výboru nikdo nechce vzít. Musím vlastníky přemlouvat, aby platili a kromě soudní žaloby nemám jinou páku, jak je k tomu přinutit. Na výdaje v celkové výši 5 000 Kč budu muset sestavovat a předkládat rozpočet a to nemluvím o zprávách k hospodaření. Za všechno nesu odpovědnost (ručím veškerým majetkem) s rizikem, že mě někdo zažaluje.

Nová verze zákona by měla zohledňovat praktické problémy fungování malých SVJ. Nemohla by třeba pro malá SVJ být možnost delegovat vše (včetně odpovědnosti) na profesionálního správce (samozřejmě za peníze)? S tím, že zvolení členové SVJ (nebo třeba všichni) mají právo kontroly.

V opačném případě nezbude členům výborů než s funkce odstoupit a domy ať třeba spadnou, když se o ně nikdo nebude starat.

MS

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Anonymous, 24. Únor 2008 - 18:23

    To je dobrý dotaz nebo příspěvek na diskuzi, očekávám v první řadě reakce „známých portálových zákonaznalců“. Ale praxe je jinší. Ohánět se paragrafama ve státě , kde zloději a darebáci jsou na tom líp než poctivý člověk je těžké. Pánovi přeji hodně štěstí a trpělivosti v práci ve statutárním orgánu, zase to tak černé není. I když odstoupit může kdykoli ale to slušní a zodpovědný člověk nedělá a zadarmo to taky nedělejte. JarekSVJ

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".