Změny v daních 2021

Vložil Pavel, 8. Listopad 2020 - 15:42 ::

Cena za nájem bytu by díky zvažovaným změnám DPH mohla stoupat

Cilka Eglová

08/11/2020, Bydlení,

Aktuálně projednávané pozměňovací návrhy výše DPH mohou mít zprostředkovaně širší dopad. Občanské sdružení majitelů domů v České republice nyní upozorňuje na rizika, která by mohla vyvolat zvažované zavedení dvoupásmové daňové sazby. V České republice je k nájemnímu bydlení využívána téměř čtvrtina všech bytů, kterým by změny DPH mohly zamíchat rozpočtem.

Čisté navýšení daňové zátěže pronajímatelů by se mohlo pohybovat až kolem 40 % OSMD poukazuje na významné negativní dopady na pronajímatele, jež vyplývají z aktuálních pozměňovacích návrhů podaných v rámci projednávaného zrušení superhrubé mzdy. Zavedení dvoupásmové daňové sazby se základní sazbou 15 % (možná až 19 %) a progresivní sazbou 23 % povede k čistému navýšení daňové zátěže pronajímatelů, a to až o 40 %. Žádná jiná skupina poplatníků nebude postižena víc, a především bez jakékoliv kompenzace. Je zjevné, že takto razantní zvýšení daňové zátěže nutně povede k poklesu investic do bytových domů a vyvolá další tlak na růst nájemného z bytů. V obojím případě to může mít negativní dopady na nájemníky.

Nároky na standard bydlení rostou

Drtivá většina pronajímatelů, členů OSMD, každoročně reinvestuje část výnosu z nájemného do obnovy svých nemovitostí. Navrhované změny, společně s růstem daně z nemovitosti, neustále se zpřísňujícími technickými normami a v neposlední řadě i inflačním vývojem cen stavebních prací a materiálů nutně vyvolá tlak na valorizaci i na příjmové straně – tedy nájemného z bytů.

„OSMD reprezentuje majitele nemovitostí, kteří mají korektní vztahy se svými nájemníky. O tom vypovídá i to, jak se naši členové během první vlny koronavirové krize zvládli domluvit se svými nájemníky. Majitelé nemovitostí jsou poslední, kdo by chtěl v této krizové době zvyšovat nájmy. Bohužel stát nám situaci velmi ztěžuje,“ říká předseda sdružení Milan Krček.

S ohledem na výše uvedené OSMD podporuje opoziční návrh na zachování jednotné sazby ve výši 15 % pro všechny.

Zdroj:

https://okolobytu.cz/…hla-stoupat/

_____________­________________________­________________________­_______________

Podle dostupných informací se uvažuje pro rok 2021 o změně sazeb v dani z příjmů fyzických osob nikoliv v sazbě DPH.

„Autorka“ článku Cilka Eglová opsala tiskovou zprávu OSMD a tvůrčím způsobem doplnila nesmysl o DPH. Patrně za to i dostala honorář:

https://www.osmd.cz/WebContent.aspx…

Nicméně je pravda, že zvýšením sazby sazby z 15% na 23% dojde ke zvýšení daňové zátěže pronajímatelů fyzických osob. Stávající milionářská daň podle § 16a ZDP se na ně totiž dosud nevztahovala.

Ale uvedu také něco pozitivního. Zatím není v připomínkovém řízení návrh, aby pronajímatelé platili sociální a zdravotní daň z pronájmu.

Hezký den a hlavně zdraví!

  • DPH
  • ZDP

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil radka2222 (bez ověření), 8. Listopad 2020 - 18:05

proč vás tak baví šířit poplašné zprávy?

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".