Zdanění investičních bytů podle viceguvernéra ČNB

Vložil Pavel, 1. Červen 2021 - 9:16 ::

Zatím si se zdaněním investičních bytů pohrávali členové Pirátů na oblastech (Praha 3, Plzeň). V předvolebním programu to zatím není.

Nyní jim přispěchal na pomoc viceguvernér ČNB:

https://www.seznamzpravy.cz/…-mora-156444

To už je jiný level.

A když člověk ví kolik byly a jsou deficity státních rozpočtů, tak to nejsou hezké vyhlídky.

Hezký den!

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil P_V (bez ověření), 2. Červen 2021 - 16:36

  Co to pán plácá o tom, že byty se kupují za hotové. Za hotovost si koupím leda garsonku v Chánově, jelikož máme jakýsi zákonný limit na výši hotovostní transakce.

  Vložil Mirek J (bez ověření), 3. Červen 2021 - 9:03

  že ano, lidé kupují za cash i několik bytů, ale jsou to cizinci, dnes už je jedno, jestli z východu, či západu. Nikoli, nebo v minimální míře Češi.

  Vložil Pavel, 2. Červen 2021 - 17:01

  P_V,

  měl byste být tolerantní, on má vysokou funkci a tak si může plácat co chce.

  Patrně chtěl říci, že se byty kupují bez nutnosti úvěru. Terminologie by mi až tak nevadila, spíš ty jeho levičácké názory.

  Hezký den!

  Pavel

  Vložil VN (bez ověření), 2. Červen 2021 - 12:29

  Na druhou stranu chápu, že se řítíme do totálního průšvihu. Aby dav průměrně vydělávajících mladých lidí jednoho dne spal pod mostem jenom proto , protože pořídit si vlastní byt anebo pronájem bytu bude nad jeho možnosti to smrdí tím , že tento dav jednou vezme do ruky sekeru a někam vyrazí..... Anebo při nějakých volbách to tam hodí nějakému 1000 x většímu radikálovi než je Okamura. Jak z toho ven ?

  Vložil radka2222 (bez ověření), 2. Červen 2021 - 17:03

  to, že průměrně vydělávající mladí lidé nemají na to pořídit si vlastní byt je ve světě celkem běžné. to jen u nás je trend bydlet „ve vlastním“, nejlépe novém rodinném domě v satelitu a s SUV v garáži. a pronájem se stále dá pořídit za rozumné peníze, jen musí ti mladí snížit požadavky, a nechtít pronájem ve středu velkých měst. jenže spousta mladých chce žít singl, pak se z jednoho příjmu samozřejmě hradí nájem hůř. když jsem třeba synovi říkala, že jsme bydleli když byl kojenec v podnájmu v baráčku bez koupelny, studna byla na dvorku, hajzlík suchej, tak mi řekl – to byl pravěk, my si pořídíme rodinný dům na hypo. a jeho generace to bohužel takhle vidí. nekoukají na to, co si mohou dovolit pořídit, ale jen na to, co chtějí.

  Vložil VN (bez ověření), 4. Červen 2021 - 8:45

  rozebíral se svým dědou jeho příchod do Prahy jako mladého kluka ve třicátých letech do Prahy… tak si stěžoval na všechno možné. Nestěžoval si ale na bydlení. I jako dvacetiletý kluk čerstvě po maturitě neměl problém si najmout malý byt. Samozřejmě byl to byt trochu jiných standardů, než na co jsme zvyklí dnes. Ale šlo to. S manželkou jsme si v našem městě koupili v roce 2008 velký byt za částku nějakých 2,5mil Kč. Dnes tento byt má hodnotu 5mil Kč. Ale my nevyděláváme dvojnásobek toho, co před třinácti lety. A o tom to je. O těch velice nepříznivých trendech, které snižují možnosti pořízení bydlení. A nájemní bydlení ? Chápu, že jako pro vlastníka bytů je pro vás jakýkoliv trend, který zajistí růst nájmů hodně pozitivní. Ale ono se na to chce tak trochu dívat z globálnějšího hlediska. Velké nájmy způsobí to, že se roztrhne pytel s různými populistickými státními podporami, které v konečném důsledku budou pouze tyto negativní trendy podporovat. Respektive vlastníci jako vy budou vydělávat, ale zatáhne to stát. Aneb kapitalizace zisků a socializace ztráty…

  Vložil sudeťak (bez ověření), 4. Červen 2021 - 22:26

  Ale to byste mohl bejt rad za BD, jednak na podnajmech rejzujete zase vy, clenove BD, nektera druzstva berou i 600,– mesicne a to dramaticky snizuje zisky investorovi a druhak stat nedotuje podnajmy v druzstevnich bytech, tedy Prispevek na bydleni je poskytovan toliko na byty v SVJ! Takze ne, stat rozhodne nic dosypavat nebude, nebot dosypavaci system tady je a funguje a na druzstevni byty se nic nedosypava.

  Takze Win Win pro Vas (cleny BD).

  A fascinuje me cim dal vic jedna vec: jak stary lidi seniorskeho veku (60+) maji ohromnou starost o to, ze “jsou drahe byty a ze mlady na ne nemaji” versus ze tem postizenym mladym to vubec nevadi :-)) Oni si s tim poradi. Proste ze zase neco resi ti stari, kterych se to, pokud v zivote nebyli uplne blbi, vubec nijak netyka. Bydlet maji kde a skoro zadarmo.

  Vložil Čtenářka (bez ověření), 5. Červen 2021 - 0:37

  „Bydlet maji kde a skoro zadarmo.“ (Vložil sudeťak (bez ověření), 4. Červen 2021 – 22:26)

  Můžete upřesnit bydlení skoro zadarmo? Za kolik to je a kde?

  Tady se člověk dočte, že jsou k mání byty pod 200 000 Kč a že se (v nich?) bydlí skoro zadarmo…

  Vložil radka2222 (bez ověření), 4. Červen 2021 - 9:02

  nájemného mimo centra měst nejsou nijak závratné.

  Vložil takyčlen SVJ (bez ověření), 2. Červen 2021 - 12:49

  Vam bude nad 50 let zejo? Protoze normalne uvazujici clovek je prece schopen se podivat na ceny najmu, na Prispevek na bydleni, na Doplatek na bydleni a pokud spolu 2 lidi bydli, tak zakon funguje tak, ze ze sveho prijmu zaplati maximalne 30%, v Praze 35% a zbytek dosypou ostatni …

  Ani za komara prece nedostal jeden singles prideleny byt a ze nekdo chce bydlet na Vaclavaku single s „prumernym prijmem“? Tak to uz tady bylo v 1948 a dopadlo to jak pisete…

  Ty dnesni lidi nektery jsou hrozne zpovykany, rekl bych ja… Jak z toho ven? No z toho cesta ven neni, protoze volebni obdobi je jen 54 roky a kazdy politik se chce zalibit, takze vzdy je to populisticky kompromis a ne to CO JE TREBA UDELAT

  Vložil Bydlilová (bez ověření), 1. Červen 2021 - 15:42

  O jaké byty se jedná?

  V jednom bytě bydlím.

  V dalším bytě mám kancelář.

  Další byt užívám pro svou rekreaci.

  V dalším mém bytě bydlí dcera.

  V dalším mém bytě bydlí rodiče.

  Byty jsou v různých domech. Kde vidíte investiční byt?

  A co rodinné domky (byty v rodinných domcích)?

  Vložil MartinII, 1. Červen 2021 - 18:20

  To je pravda. Kde je pojem investiční byt charakterizován ? Podotýkám, že dotyčný článek jsem nečetl. I za komunismu bydleli někteří (třeba na hromádce, to je jedno) v bytě A, a drželi byt (na který měli tzv. dekret) pro vnoučata.

  Pokud jde o tzv. investiční byty, tak ty jdou zdaňovány v rámci pronájmu. Pokud majitel oznámí pronájem (např. někomu z UA), a odvádí daň.

  Vložil sdružene SV (bez ověření), 1. Červen 2021 - 16:27

  To je prave to, co podle meho nazoru brani rudochum znarodnovat zdanovat. Nemohou se dohodnout na jasnych kontrolovatelnych pravidlech.

  Nakonec to udelaji nejak populisticky, ale boji se boji, aby se to, po zkusenosti piratu, neotocilo proti nim.

  Nejradsi by kazdeho pronajimatele stahli z kuze :-) Ve vysledku stejne kazdy pronajimatel naklady prenese na najemce a hodne najemcu zase na stat (Prispevek na bydleni, Doplatek na bydleni)…

  Ma to smysl?

  Vložil radka2222 (bez ověření), 1. Červen 2021 - 10:47

  by, aby se z pronájmu, pokud je pro někoho základním příjmem, odvádělo sociální a zdravotní. je nelogické, že z příjmů z podnikání i zaměstnání se musí odvádět, ale pokud má někdo tři nájemní domy a je to jeho jediný příjem, odvádět nic nemusí.

  Vložil * (bez ověření), 1. Červen 2021 - 12:00

  Platí daň z nemovistoti a musí podávat daňové přiznání. Platí pro něj to, co pro ostatní, kteří platí daně, tj. odečty.

  ?
  Vložil radka2222 (bez ověření), 1. Červen 2021 - 12:08

  neplatí sociální a zdravotní. a většinou ani daň, po odpisech atd…

  Vložil sdružene SV (bez ověření), 1. Červen 2021 - 13:15

  Proboha rudoocko, pronajem NENI podnikani, jde o prijem za beh casu, podobne jako investice, uroky apod. Tady mas klicky a hotove!

  Tohle se uci na skolenich bernich ouradu. !

  Podnikani je AKTIVNI CINNOST, jdy neco realne delas!

  Vložil radka2222 (bez ověření), 1. Červen 2021 - 13:25

  o zavedení odvodů zP a SP z nájmů u lidí, které to živí, se mluví už hodně dlouho, a přijde to asi brzy. BTW – sama mám taky investiční byty na pronájem, tak si ty hemzy nechte od cesty.

  Vložil sdružene SV (bez ověření), 1. Červen 2021 - 13:30

  no a kolik asi tak zaplati pte na tom SP (jako ze bude povinne?) a ZP po odpisech a sleve na dani co?

  A co je to “zivi”? Podle me to nejde technicky moc udelat, jak OBZP pronajimatele donutite platit SP? A ZP 2000,– platit musi i nyni, i kdyz mozna ne tak docela, staci se vzdy ja 1 den v mesici lognout na ÛP a je uleva z tohoto solidarniho poplatku (momentalne cini neco pod 2000 Kc mesicne, pokud se nepletu)…?

  Vložil radka2222 (bez ověření), 1. Červen 2021 - 13:49

  teď pokud ho živí jen nájem platí pouze 2 052 Kč ZP. v návrhu je povinnost minimálního ZP i SP. letos je to 2588 Kč na sp a 2 393 Kč na zp.

  Vložil Čtenářka (bez ověření), 5. Červen 2021 - 10:05

  „v návrhu je povinnost minimálního ZP i SP“ (Vložil radka2222 (bez ověření), 1. Červen 2021 – 13:49)

  Kdo to navrhuje? SP je nepovinné! (A vůbec to není pojištění.)

  K čemu je pronajímateli SP?

  Kromě toho výše 2588 Kč + 2 393 Kč může být pro mnohé likvidační (a pro mnohé jiné směšně malá).

  Raději se zajímejte o zdanění nájemného a příjmů z ubytování (krátkodobých nájmů).

  Vložil Pavel, 6. Červen 2021 - 6:01

  Čtenářko,

  sociální daň se kdysi neplatila ani z odměn členů výboru:

  http://www.portalsvj.cz/…clenu-vyvoru#…

  Ale bylo potřeba doplnit bezednou státní pokladnu a tak se sociální daň pro členy výboru zavedla:

  http://www.portalsvj.cz/…12-i-pro-svj

  S nájmy to bude asi obdobné. Návrhy jsou v zákulisí opakovaně připravovány. Ale bylo vždy před nějakými volbami a státní rozpočet byl v relativně dobré kondici a tak se to zatím nezavedlo.

  Nyní je situace jiná. Stamiliardové deficity státního rozpočtu je potřeba nějak zacelit, jinak nebude ani na obsluhu státního dluhu.

  Se zdravotní daní to bude také asi obdobné. Zdravotní pojišťovny přichází o rezervy, protože se hradí respirátory, testy, vakcinace etc..

  Hezký den!

  Pavel

  Vložil radka2222 (bez ověření), 5. Červen 2021 - 10:16

  vy asi moc nerozumíte psanému textu, ani pojistnému, že?

  Vložil sdružene SV (bez ověření), 1. Červen 2021 - 15:36

  Ok, takze jde jen o znarodneni SP, ktere rozhodne ani poplatnik a ani stat nechce – neni to pro stat vyhodne, poplatnikovi to je skoro jedno.

  Pro poplatnika je (za stavajicich podminek) velmi vyhodne platit si minimalni SP pro DP, protoze i minimalni (soucasny) duchod s minimalnim pojistenim generuje zajimave zhodnoceni.

  Samozrejme pokud by napalili SP investorum a pronajimatelum ve vysi veskereho prijmu, treba ze 500.000 mesicniho cisteho, tak uz to neplati a takovy investor uz vazne bude uvazovat o emigraci…

  Ve vysledku to povazuji za vysoce kontraproduktivni, vetsi skody pro spolecnost nez prinosy, jen populisticke opatreni pro ple*bsy, aby hykali blahem, jak stat par jednotek bohatych obral.

  Ostatne uz dnes mnozi krypto zmenili domicil na par let do Nemecka, kde se z krypto – cash transakce nic udajne neplati, franta fuka fffilm chtel do japonska, ale zatim vytahl ofiko jen 15 mega. :-)) Ale podle mnohych tam ma x miliard. A jsou jini.

  Vložil radka2222 (bez ověření), 1. Červen 2021 - 15:56

  do Nemecka, kde se z krypto – cash transakce nic udajne neplati.. to jste vzal kde?

  Vložil sdružene SV (bez ověření), 1. Červen 2021 - 16:22

  To jsem nekde zachytil, ze konverze crypto → cash nepodleha zdaneni pro danove rezidenty Nemecka, je to snad kec?

  Ale pokud by mel i jine prijmy, tak tam uz mu to zdani zase vic jak u nas pry.

  Vložil radka2222 (bez ověření), 1. Červen 2021 - 16:26

  je to JPP

  Vložil sdružene SV (bez ověření), 1. Červen 2021 - 18:05

  Daně z k… se neplatí v 7 zemích na světě Kompletní sedmička se skládá z následujících členů: Portugalsko, Německo, Singapur, Bělorusko, Švýcarsko, Malta a Malajsie.

  Clanek z 8/ 2019

  Nejde vlozit odkaz hazi mi to ban

  Vložil sdružene SV (bez ověření), 1. Červen 2021 - 18:07

  Aha tak nesmi byt klicove slovo kr…. jinak tady admin aplikuje filtr

  Tady mate link na clanek https://tinyurl.com/zht9kj23

  Vložil sdružene SV (bez ověření), 1. Červen 2021 - 13:24

  klicky jakoze klice od bytu, jakoze jde o pasivni cinnost, to by se musela zdanit soczdrav i drzba cennychnpapiru a vklady v bankach…?

  Ale asi bude prituhovat.

  Vložil radka2222 (bez ověření), 1. Červen 2021 - 13:44

  ale to bylo v plánu ještě před covidem.

  Vložil * (bez ověření), 1. Červen 2021 - 10:04

  To jsou ty neosocialistické teorie nabo jak se jím říká. K nim patří i piráti. Ve Španělku už „jedou“. Mají tam premiera tohoto ražení a ten už prohlašuje, že lidi nebudou vlastnit žádné byty, ale budou bydlet ve sdíleném bydlení. Ty byty budou pravděpdobně vlastnit jenom bohatí a nájem bede jejic brebenda. Méžná že v každé místnosti bude bydlet jedna rodina.

  Vložil anonymouse (bez ověření), 1. Červen 2021 - 10:23

  Nic nového pod sluncem. I to už u nás bylo a to před 48 rokem i po něm. A v Rusku je to dodnes:-)

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".