Sociální daň od 2012 i pro SVJ

Vložil Pavel, 18. Září 2011 - 14:34 ::

Několik let se připravovala sociální daň i na členy kolektivních orgánů právnických osob. Vždy se to podařilo zvrátit. Touha zvýšit příjem státního rozpočtu, aby se mohlo moudře přerozdělovat, však letos zvítězila a tak se má sociální daň platit od roku 2012 mj. i z odměn členů výboru SVJ. Vláda to schválila v červenci a poslanci to mají odhlasovávat od září 2011.

Kuriózní je zdůvodnění uvedené ve vládním spisku:

„Cílem navrhovaných opatření je zpřesnění právní úpravy, její doplnění, zjednodušení, snížení administrativní zátěže, zlepšení přenosu informací a úspora finančních prostředků.“

Sociální dani budou nově podléhat i DPP nad 10 000 Kč/měsíc.

Jako náplast na zvýšení daňové zátěže je navrženo, že odměny členů statutárních orgánů budou daňové, což je letitý požadavek odborné veřejnosti.

Hezký den!

  • Sociální daň

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil hela (bez ověření), 18. Září 2011 - 18:07

Pavle téhle větě nerozumím: Jako náplast na zvýšení daňové zátěže je navrženo, že odměny členů statutárních orgánů budou daňové, což je letitý požadavek odborné veřejnosti.

Vložil Pavel, 18. Září 2011 - 19:15

A já nerozumím, čemu nerozumíte. :-))

Tím, že se bude nově platit sociální daň, se zvedne daňová zátěž jak právnických osob, tak členů kolektivních orgánů.

K této novele o cca 160 bodech je navržena novela ZDP. Jmenovitě § 25/1/d se má vypustit a odměny členů kolektivních orgánů mají být daňové.

Odborná veřejnost léta argumentovala, že když ObchZ stanoví, že musí být představenstvo a dozorčí rada u a.s., tak že je logické, aby odměna za výkon funkce byla daňová. Z MF bylo odpovídáno, že je to politické rozhodnutí a že si v podstatě mohou dělat co chtějí (bez ohledu na to, jaký odborník tam seděl).

Už je jasněji?

Hezký den!

Pavel

Vložil karelh, 18. Září 2011 - 19:15

Dobrý den, § 25 odst. 1 písm. d) zákona 586/1992 Sb., o daních z příjmů: Za výdaje (náklady) k dosažení, zajištění a udržení příjmů pro daňové účely nelze uznat zejména …odměny členů statutárních orgánů… karelh,

Vložil Votočka, 19. Září 2011 - 12:18

Srdečné díky Pavle za „radostnou“ novinu. Roky na to čekám, kdy a koho to napadne. Inu, dočkal jsem se. Takže mi zbývá poslední bod ke zdanění:

vzdušné, prašné, jasné a oblačné......­.........!!!!

Votočka

Vložil optimista (bez ověření), 4. Říjen 2011 - 5:33

Ale Votočko......ještě hranolkovné, bůčkovné, cocacolné…a znárodnit penzijní fondy…pohádky jsou věčné. To nevadí, že naříkají. Ať platí!!

Vložil Votočka, 4. Říjen 2011 - 8:55

Velevážený optimisto. Hranolkovné atd. spadá do kategorie tzv. slané respektive tukové daně, jež některé země již zavedli s odkazem na „zdravý životní styl“. Chemický Mirek (dle Pavla) měl údajně takové daně zamítnout a to i do budoucna. Věříte tomu?

Znárodnit penzijní fody? Proč? Stačí přece použít metodu Maďarska a prachy jsou doma. Máme zatím našlápnuto jiným směrem se stejným cílem, který se zove JIM. Znáte? Pokud ne jde o zkratku Jednotného Inkasního Místa. Neboli pravidla sem, pravidla tam. Zákony se tomu přizpůsobí. Od daného dne D potečou včechny daně, dávky, poplatky, odvody do SR a ten je poté milosrdně rozdělí. Jak, komu a proč? To tě občane – danový poplatníku – voliči zajímat nemusí, já doplňuji nesmí.

Votočka

Vložil Pavel, 4. Říjen 2011 - 0:08

Pane Votočko,

chemický Mirek na tom už jistě pracuje, koneckonců je to dvojnásobný nejlepší ministr financí Divokého východu.

Nicméně i ve stávajícím systému má ještě rezervy.

Ve ST 441, kterým chce od 2012 rozšířit mj. na členy kolektivních orgánů právnických osob nemocenskou, sociální a důchodovou daň, se lze dočíst, že těmto daním sice budou nově podléhat např. členové výboru SVJ, ale nebudou jí podléhat pověření vlastníci SVJ. Co intelektuálního úsilí muselo být vynaloženo, aby někdo seznal, jak se liší činnost členů výboru a činnost pověřeného vlastníka SVJ, aby ho zdanil odlišně. Já jsem to nepochopil, ale abych nekazil něčí úsilí, v rámci připomínkového řízení jsem připomínku k tomu nedával. Poslanci jsou na tom stejně a tak už je ST 441 ve druhém čtení.

Ale i na prosté členy SVJ, resp. na jimi vlastněné nemovitosti, láskyplně spočinulo Mirkovo oko a chce jim zvýšit daň z nemovitosti. To zatím nemám v paragrafovaném znění, ale určitě to bude zase promyšlené.

V Senátu bude 6.10. projednána novela zákona o DPH, která bude mj. zvyšovat sazbu na opravu bytových nemovitostí na 14 resp. na 17,5 %.

Není nad to sledovat, jak se plní předvolební pohádky, např. o tom, že se nebudou zvyšovat daně.

Hezký den!

Pavel

Vložil Votočka, 4. Říjen 2011 - 9:06

Pane Pavle, děkuji Vám za podnětnou reakci. Že to bude tak hezké jsem ani nedoufal. Jeden můj známý razí teorii, že blbé, blbovzdorné a jinak pokřivené příkazy se mají důsledně ignorovat, pak prý vychcípají sami.

Jako zářný příklad této teorie v praxi se mi jeví Řekové se svým zákazem kouření. Sankce nesankce a Řek hulí pořád a všude.

Proč to zmiňuji. Od doby kdy na odměny statutára SVJ byly uvaleny zdravotní odvody stejné jako kdyby byl zaměstnancem, razím názor, že odměny by se měli provádět jinou formou tak, aby se ten dotyčný a také společenství těmto zvýšeným nákladům vyhnuli. Vše v souladu s předpisy. Návod sem psát nebudu a Vy zajisté víte, o čem mluvím.

Dobrý den přeji Vám i ostatním čtenářům.

Votočka

Vložil Votočka, 4. Říjen 2011 - 9:12

Zvýšení sazby DPH u bytové výstavby, rekonstrukcí atd. je přece v souladu s vládní politikou. Vy zajisté jste obeznámen se směrnicemi EU. A tak určitě víte o vyjednaných vyjímkách jednotlivých členských států. Tedy když jsme mohli, proč jsme nevyjednali prodloužení vyjímky dále?? A proč má GB vyjednané trvalé vyjímky na 3 sazby DPH??

Odpovědi nechť hledá každý za sebe. Já pro sebe mám jasno.

Votočka

Vložil Pavel, 4. Říjen 2011 - 13:12

Pane Votočko,

vzhledem k tomu, že nařízení a některé směrnice EU mají přímou účinnost, bez ohledu na to, zda je příslušný nekompetentní shluk 282 osob dokáže implementovat do českého právního řádu, tak legislativu a judikaturu EU musím pravidelně sledovat.

Dovolím si ale nesouhlasit s tím, že snad byla výjimka špatně vyjednána. A není to pouze proto, že jsem u části negociace mohl asistovat.

Při projednávání přístupové smlouvy se dohodla výjimka na dobu do 31.12.2010.

Následně se dosáhlo novely přílohy číslo III směrnice 2006/112/ES, takže renovace a opravy soukromých bytů a obytných domů jsou obecně v seznamu služeb, které mohou být předmětem snížené sazby podle rozhodnutí členských států (to bylo za českého předsednictví v 1. polovině roku 2009). Snížená sazba přitom může být i 5%.

No a když je získána „trvalá výjimka“ na sníženou sazbu, tak to Mirek přehodí do základní/sjednocené sazby. Ale určitě to dělá pro blaho lidu, jen mu ten lid většinou nerozumí. :-))

Hezký den!

Pavel

Vložil Votočka, 4. Říjen 2011 - 13:46

Při projednávání přístupové smlouvy se dohodla výjimka na dobu do 31.12.2010.

Dovolil jsem si pane Pavle půjčit tuto větu. Ačkoliv Vám věřím, že jste byl přítomen při jednáních a ctím Váš názor, trvám na svém, že bylo cosi špatně. Mám informace i od jiných, pravda kusé, micméně vydané oficielními místy jako ten jediný pravý výstup.

Ať tak, či jinak, nic to nemění na faktu,že máte pravdu, když zmiňujete možné aktivity Mirdy směřující k ještě větší prosperitě a blahu občanů této země.

Dobrý den

Votočka

Vložil ipsik (bez ověření), 19. Září 2011 - 12:30

Když statutáří (vznešený název) v SVJ si vydělávají a vydělají tolik peněz, tak nám třeba. Statutáře akciovek ovšem skutečně lituji. Takové daně a odvody.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".