Zastupovani predsedy

Vložil Martin Čermák (bez ověření), 10. Březen 2025 - 17:32 ::

Náš předseda SVJ je ve špatném zdravotním stavu hospitalizován v nemocnici.Já jako člen výboru jsem získal přístup do datové schránky,kde jsem zjistil,že máme před splatnosti fakturu za teplo.Ale nemohu se dostat k účtu,abychom fakturu uhradili.V bance mi sdělili,že k tomu,abych měl přístup potřebuji podpis předsedy.Ale ten se dostavit nemůže.Myslim si,že jako statutární orgán SVJ bych mohl předsedu takto zastoupit.Mohu požádat o radu?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Justitianus, 11. Březen 2025 - 9:05
    • „Myslim si, že …“

    Co si myslíte je bezvýznamné.

    • „… že jako statutární orgán SVJ bych mohl …“

    Ne, nejste stautární orgán. Jste pouze člen stautárního orgánu.

    • „… že … bych mohl předsedu takto zastoupit.“

    Ne, nemohl byste předsedu takto zastoupit. Podle 2012/89/§159/2 platí, že člen voleného orgánu vykonává funkci osobně; to však nebrání tomu, aby člen zmocnil pro jednotlivý případ jiného člena téhož orgánu, aby za něho při jeho neúčasti hlasoval.

    ➡️ Z uvedeného plyne, že výkon funkce předsedy výboru je osobní povahy. Oprávnění, které má předseda z titulu své funkce, nemůže svévolně přenést na jinou osobu (kromě zastoupení při hlasování ve výboru podle § 159/2). Není možné, aby v bance měnila přístupová nebo dispoziční práva jiná osoba nežli ta, která zastupuje klienta (SVJ) způsobem uvedeným v rejstříku.

    Právnická osoba SVJ se samozřejmě může nechat zastoupit jinou osobou (typicky notář, advokát) na základě plné moci, ale banky mají svá vlastní pravidla podle kterých postupují a podle kterých udělují jednotlivým osobám různá oprávnění k bankovnímu účtu klienta.

    Výjimkou by bylo rozhodnutí soudu o jmenování hmotněprávního opatrovníka právnické osobě. Pak by se banka řídila pravomocným rozhodnutím soudu a SVJ by bylo zastoupeno tímto opatrovníkem.

    Nejrychlejší řešení: členové výboru zvolí za předsedu výboru jinou osobu. Nebude nutné svolávat shromáždění a změna se ihned nechá zapsat do rejstříku. Volba zabere 15 minut i s vyhotovením zápisu. Změna a zveřejnění zapsaných údajů trvá rejstříkovému soudu tři až pět dnů od podání žádosti, případně to celé vyřídí notář. Pak bude možné vypravit se do banky.

    Justitianus

    Vložil Kmet (bez ověření), 10. Březen 2025 - 21:59

    Takže předseda má přístup k internetovému bankovnictví? A nejde za ním dojít do té nemocnice a aby to tam udělal na mobilu nebo na notebooku?

    Nebo pokud je v bezvědomí no tak holt to budete muset vyřešit na schůzi, A buďto změnit způsob písemného jednání v rejstříku a nebo kooptovat dalšího a zvolit jiného předsedu, ..

    Vložil Jan77 (bez ověření), 10. Březen 2025 - 21:18

    Co máte ve veřejném rejstříku uvedeno jako způsob jednání za statutární orgán? Tím se řiďte.

    Vložil Zdenek 22, 10. Březen 2025 - 20:14

    To je tak, když si do stanov a do rejstříku necháte zapsat způsob písemného jednání, ke kterému je nutný vždy předseda.

    Jinak platbní kartu k účtu máte? Vyberte si hotovost a fakturu zaplaťte z vlastního účtu.

    Vložil MartinII, 12. Březen 2025 - 14:01

    "předseda SVJ je ve špatném zdravotním stavu v nemocnici… .

    jako člen výboru jsem získal přístup do datové schránky, kde…, že máme před splatnosti fakturu za teplo. Ale nemohu se dostat k účtu, … . V bance mi sdělili, že k tomu, abych měl přístup potřebuji podpis předsedy. Ale ten se dostavit nemůže. Myslím si, že jako statutární orgán SVJ bych mohl předsedu takto zastoupit"

    • – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

    Záleží na tom, co máte o podpisovém právu uvedeno na justice.cz.

    Např.:

    Veřejný rejstřík justice.cz

    „Způsob jednání: Jménem společenství jedná navenek předseda výboru nebo výborem písemně pověřený člen výboru, k písemnému právnímu úkonu je nutný podpis předsedy a jednoho dalšího člena výboru“

    • – – – – – – – – – – – –

    Pozn.: Jednak píšete o „předsedovi SVJ“ a zároveň „(já) jako statutární orgán SVJ bych mohl předsedu takto zastoupit“.

    Dle NOZ je statutárním orgánem (aspoň tedy dle § 1205)

    • buď Předseda SVJ
    • nebo výbor.

    Statutární orgán tedy určitě nejste, jste leda tak členem statutárního orgánu výboru (pokud je statutárním orgánem výbor). Co máte ve stanovách to netušíme.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".