zástupce SV

Vložil Veronika Tarábková, 21. Září 2015 - 12:51 ::

Dobrý den, může mi prosím někdo poradit, kam se máme obrátit o stanovení zástupce pro naše SV. Už 2× se nám nepodařilo zvolit výbor-minulý odstoupil a nelze dále čekat. Starý výbor zpronevěřil peníze, ale chce, abychom mu odsouhlasili dispoziční právo, než budou nové stanovy. To může trvat ještě přes rok. Jsme z Prahy 2. Na soudu ve Slezké mě odpověděli mailem, že je to nezajímá, ať si najdeme právníka. Máme se obrátit na OR? V tuto chvíli je každý zástupce lepší, než starý výbor. Díky Veronika

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil PavelII (bez ověření), 21. Září 2015 - 14:41

  t.j. vlastníky. Pokud se mezi sebou nedomluvíte nikdo funkci nebude chtít vykonávat máte smůlu. Stanovy do toho nepleťte. SVJ může fungovat i na ty původní.

  Vložil lake, 21. Září 2015 - 16:48

  PavelII nezmínil existující možnost. Lze samozřejmě překlenout nedostatek členů statutárního orgánu. Stačí přečíst si § 165 NOZ.

  Jiná věc je, že zákonem předvídané postupy pouze dosadí do čela právnické osoby bytokratického reprezentanta. Hlavní problém je v tom, že vlastníci nemají dlouhodobě zájem starat se o svůj majetek, takže dnes mají to, co si zaslouží.

  lake

  Vložil Petr, 23. Září 2015 - 9:53

  Podali jste na výbor trestní oznámení dle zákona 40/2009 S., abyste zpronevěřené prostředky získali zpět ?

  Vložil levape, 23. Září 2015 - 10:37

  Vy se domníváte, že lze podat trestní oznámení na výbor SVJ ?

  Vložil JaVa, 23. Září 2015 - 10:44

  Pan Petr nejspíše myslel podat trestní oznámení na právnickou osobu SVJ,ale napsal omylem výbor SVJ.

  Vložil lake, 23. Září 2015 - 11:20

  A zase trefa úplně vedle. Právnická osoba SVJ nemá svěřeny žádné cizí peníze, takže nemohla žádné ani zpronevěřit.

  lake

  Vložil Petr, 23. Září 2015 - 11:51

  Samozřejmě předpokládám žalobu na předsedu dle zák. 40/2009 Sb., nikoli na SVJ dle zák. č. 418/2011 Sb., o trestní odpovědnosti právnických osob.

  Původní dotaz byl, co dělat když výbor odstoupil a nový nebyl zvolen. Dle NOZ údajně nelze pověřit pověřeného vlastníka. Takže můžete tazateli poradit na původní otázku.

  Nezvolení výboru se zde již také řešilo, zkuste hledat.

  A požádejte vlastníky, pokud jsou dosažitelní (někteří nebývají), aby se na kandidátech domluvili, a kandidujte.

  Vložil lake, 23. Září 2015 - 12:07

  Petře, další Vaše trefa úplně vedle. Jak si představujete ten nesmysl, aby vlastníci podali žalobu na předsedu, když s ním nejsou v žádném právním vztahu??? Předseda nemá v držení žádné jejich peníze, takže nemohl žádné ani zpronevěřit.

  lake

  Vložil MartinII, 23. Září 2015 - 12:50

  pane Lake, dle předchozího vašeho příspěvku „Právnická osoba SVJ nemá svěřeny žádné cizí peníze, takže nemohla žádné ani zpronevěřit“. Nyní „předseda nemá v držení žádné jejich peníze, takže nemohl žádné ani zpronevěřit“

  Já předpokládám, že předseda podepsal (a spolu s ním ještě někdo další) doklad pro banku k operaci s penězi, na základě kterých byla ke zpronevěře došlo. Možná se nakonec od Veroniky T. dozvíme, že zpronevěra spočívá v tom, že byla předražena zakázka. Takže je lepší se v tom nepatlat.

  Ale pořád mi není jasné, kdo dle vás může v SVJ zpronevěřit peníze.

  Jako podílový spoluvlastník SVJ (tedy i svěřených peněz) mohu podat trestní oznámení či žalobu na odpovědnou osobu, pokud čin naplňuje podmínky stanovené zákonem (trestný čin např. částku nad 5000 Kč, a čin není promlčen).

  Vložil lake, 23. Září 2015 - 13:58

  Pane Martine, jste naprosto desorientován a nerozumíte Vašemu právnímu postavení.

  Nejste „podílovým spoluvlastníkem SVJ“, jak se nesprávně domníváte. SVJ nemá žádné Vaše „svěřené peníze“, jak se nesprávně domníváte.

  lake

  Vložil Werewolf, 23. Září 2015 - 12:22

  Musím být snad s někým v právním vztahu, abych na něj mohl podat žalobu?

  Jakto, že neměl v držení peníze? Jak už zde bylo řešeno, tak např. pokud vlastníci skládají na účet SVJ zálohy, ať na opravy nebo na služby, tak tyto peníze jsou penězi SVJ, které do vypořádání „dluží“ jednotlivým vlastníkům. Ale majitelem je SVJ, ne?

  Vložil Werewolf, 23. Září 2015 - 11:36

  Na konkrétního „člena“ výboru… Ten už je osobou a přístup k penězům měl.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".