zálohy do fondu oprav podle m2

Vložil Haky (bez ověření), 26. Březen 2017 - 7:14 ::

Dobrý den, mám dotaz ohledně záloh do FO.

U nás v domě je upravena výše záloh do FO podle m2 podlahové plochy bytu. Chci toto rozhodnutí napadnout. Jedná se o to, že z FO se platí všechny opravy, úklid atd. společných částí domu, když tedy Já platím zálohy podle m2 tak na všechny věci které užívají všichni nájemníci stějně platím Já víc než lidi kteří mají menší byty ale společné části domu užívají stejnou měrou jako já. u Nás je stanoven na částku 18 kč/m2. Nepřijde mi to spravedlivé jelikož z FO se v mém bytě a vlastně ve všech bytech v domě mění pouze rariátory kterých je ve všech bytech u nás v domě stejně( všechny byty 3+1) Peníze z FO se tedy používají pouze na opravy, úklid, spol. elektřinu atd. společných částí domu na kterých má každý nájemník stejný podíl tudíž by měla být záloha do FO pro všechny stejné a né počítané z velikosti bytu. Jaký je Váš názor na tento problém?

Dle mě by měla být záloha do FO počítána podle počtu osob v jednotlivých bytech. např.: když je v bytě 1 člověk používá výtah,osvětlení v domě, chodby(úklid) daleko míň než 3 členná rodina ale když bude mít větší byt 1 nájemník tak bude platit za to všechno víc než početná rodina.

Díky za odpověd Haky

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil VN (bez ověření), 26. Březen 2017 - 13:59

  pokud u vás máte zaveden „fond oprav“ a z tohoto fondu platíte všechny náklady.Takže na jednu stranu opravu střechy a na druhou stranu úklid společných prostor…Já bych to doporučoval rozdělit..

  Vložil Pavel II (bez ověření), 26. Březen 2017 - 13:23

  jste si (vlastníci) schválili a máte ho mít ve stanovách nebo prohlášení vlastníka nebo v jiných interních pravidlech. Většinou se stanovují podle podílu na společných částech domu uvedených v LV (list vlastnictví) přístupný na webu katastru. Změnit toto rozhodnutí mohou zase jen vlastníci hlasováním. Je velmi vhodné stanovovat snadno zjistitelná kritéria t.j. zmiňovaný podíl na společných částech nebo na jednotku. Pokud se rozhodnete stanovit podíl na bydlící osobu budete mít stálý problém důkazní nouze na toto téma.

  Vložil Dvořák (bez ověření), 26. Březen 2017 - 8:27

  Osoby jsou, dle mého, naprosto nevhodné jednak pro neprůkaznost a nekonečné dohady, kolik kde bydlí lidí, ale také z logiky věci – třeba na opotřebení střechy, pláště atd. nemá počet osob žádný vliv.

  Je to na Vás, jak si to v SVJ domluvíte. Nikdy nebudou všichni spokojeni. Teď nejste Vy, pokud to dáte stejným dílem, nebudou spokojeni ti s malými byty atd. Je to věc domluvy a kompromisu, spravedlnost v tom nenajdete.

  Vložil Kolemjdoucí (bez ověření), 26. Březen 2017 - 8:56

  Pane Dvořáku naprosto souhlasím. Když někdo vlastní větší podíl na domě, tak by měl logicky platit větší částku na opravu a modernizaci společných částí. U nákladů na společnou elektřinu či úklid by sice bylo spravedlivější klíčovat náklady podle bydlících osob, ale to je v praxi, zejména u větších SVJ či u většího počtu pronajímaných bytů, prakticky nerealizovatelné. Spravedlnost je v praxi nedosažitelná.

  Vložil MartinII, 31. Březen 2017 - 14:38

  A/„Chci toto rozhodnutí napadnout“

  B/„Dle mě by měla být záloha do FO počítána podle počtu osob v bytech. např.: když je v bytě 1 člověk používá výtah,osvětlení v domě, chodby(úklid) daleko míň než 3 členná rodina ale když bude mít větší byt 1 nájemník tak bude platit za to všechno víc než početná rodina.“

  • – – – – – – – –

  ad A/Neřekl jste kde ho chcete napadnout ? Na schůzi nebo u soudu ? Na schůzi to můžete prosadit, když se vám podaří lobovat mezi ostatními jako to dělají poslanci.

  U soudu to neprosadíte.

  Ještě byste mohl napadnout, že balkony (pokud je máte) jsou společné, tak se i opravují, ale vy k nim nemáte přístup.

  Výměna oken se rozpočítává také dle plochy, místo aby dle plochy oken s drahými bezpečnostními dvojskly, a tedy vlastně jejich ceny.

  Úplnou spravedlnost nemůžete docílit nikdy. Už se zde řešilo, že někdo v domě skoro (nebo vůbec) nebydlí (bydlí třeba na chalupě a nechce byt z nějakých důvodů pronajímat) a nechce platit za úklid, výtah, odpadky a pod.

  Někdo by mohl tvrdit, že oprava střechy je důležitá jen pro byty pod ní a proč se má na opravě střechy podílet. Ještě zajímavější je to s výtahem, který byty v přízemí nepoužívají takřka vůbec (ať už jde o jeho pořízení, revizi, rekonstrukci nebo užívání).

  ad B/„Dle mě by měla být záloha do FO počítána podle počtu osob v jednotlivých bytech. např.: když je v bytě 1 člověk používá výtah, osvětlení v domě, chodby (úklid) daleko míň než 3 členná rodina ale když bude mít větší byt 1 nájemník tak bude platit za to všechno víc než početná rodina.“

  U vás se platí výtah atd. co píšete z „fondu oprav“ ? A já myslel, že to jsou služby, viz vyhláška o službách.

  Dodatek:"

  Já bych se spíše zajímal o to, zda máte v domě neplatiče (dokonce promlčené dluhy), zda výbor správně hospodaří, zda někdo bere na černo vodu apod.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".