Výsledek hospodaření

Vložil Anonymous, 26. Březen 2009 - 10:34 ::

Dobrý den, SVJ má úroky z běžného účtu ve výši 10.000Kč. Můžete mi prosím poradit, jak se tím vypořádat v následujícím roce? Co potřebuji jako poklad pro účetnictví, aby mi částka 10.000 Kč zmizela z účtu 931-HV ve schvalovacím řízení?

Děkuji moc, B.Rybová

  • účetnictví

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil N. Klainová (bez ověření), 26. Březen 2009 - 10:50

Nevím, jak to máte ve schválených stanovách, ale ve vzorových z roku 2004 patří rozdělení případného zisku z hospodaření společenství do výlučné pravomoci shromáždění.

Protože použití zisku představuje podle mého názoru oblast daňově neupravenou, postupujeme v našem SVJ následovně:

V rámci schvalování účetní závěrky navrhnu (jako revizorka) členům SVJ, aby schválili převod zisku do fondu ze zisku. Dokud nebudou daňové záležitosti při použití zisku tvořeného z úroků z BÚ řádně upraveny, fond ze zisku nečerpáme. U nás jsou úroky z BÚ řádově ve stovkách (200 až 300 Kč). U Vás jde o vyšší částku, ale pokud si stanovíte jako účel fondu ze zisku hrazení výdajů v případě nečekaných událostí (havárií), myslím, že nic nepokazíte, i když lepší radu byste asi dostala od daňového poradce.

N. Klainová

Vložil B.Rybová (bez ověření), 26. Březen 2009 - 10:54

Děkuji za Váši rychlou odpověď, ve stanovách nic takového ošetřeno není, v loňských letech se zde postupovalo tak, že v následujícím roce byl automaticky zůstatek účtu 931 převeden na 955 – Přijaté dl.zálohy (fond oprav). Připadá mi divné, že od zástupců SVJ nikdy nikdo nechtěl žádný zápis ze shromáždění… Lze tedy na shromáždění odsouhlasit převod HV do FO? Ještě jednou děkuji, B.Rybová

Vložil N. Klainová (bez ověření), 26. Březen 2009 - 15:54

Jak jsem uvedla výše, my převádíme VH tvořený z úroků z BÚ do fondu.

Ve Sdělení MF čj. 281/55 462/2002 je uvedeno, že úroky, které byly rozděleny mezi členy SVJ, podléhají u nich dani z příjmů.

Povinnost zdanění není dotčena ani v případě, kdy úroky nejsou členům SVJ vyplaceny, ale s jejich souhlasem ponechány na účtu SVJ jako záloha na úhradu budoucích oprav domu.

Pro účely účetnictví je výše uvedené Sdělení MF od roku 2008 nepoužitelné. MF neuvedlo, do jaké míry je použitelné pro účely zdaňování, ani se nikdo nenamáhal vytvořit použitelnou náhradu. Tak se rozhodněte podle vlastního uvážení nebo počkejte na názory jiných. Já už jsem svoji volbu popsala (omylem dokonce 2×). Ovšem mé rady jsou bez záruky, nejsem daňovou poradkyní.

N. Klainová

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".