Udělování pokut ve společenství vlastníků

Vložil Jitka Suchá (bez ověření), 30. Prosinec 2015 - 10:20 ::

Společenství vlastníků opakovaně neplní řadu svých povinností, na výzvy k plnění svých povinností nijak nereaguje. Psalo se zde, že právní úprava umožňuje za neplnění povinností ve společenství vlastníků ukládat pokuty.

Znamená to, že mohu uložit společenství vlastníků pokutu, a to i opakovaně až do sjednání nápravy?

(Prosím, vyhněte se zde doporučování odvolání orgánu, k tomu neseženu podporu.)

Jitka Suchá

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil lake, 30. Prosinec 2015 - 11:35

  Paní Jitko,

  jestliže máte se SVJ sjednánu smlouvu, která obsahuje možnost udělit smluvní pokutu, pak samozřejmě můžete SVJ pokutovat. Mohlo by se jednat například o dvoustrannou smlouvu mezi Vámi a SVJ. Smlouvou sui generis jsou i stanovy právnické osoby.

  lake

  Vložil Ludmila, 30. Prosinec 2015 - 16:03

  Prosím, mohl byste uvést na toto téma příklad „ze života“ SVJ? Děkuji

  Vložil Ludmila, 30. Prosinec 2015 - 10:42

  To myslíte, udělit pokutu jako řadový vlastník výboru? To snad nemyslíte vážně? Chápu, že valná většina vlastníků nemá zájem cokoliv řešit a doporučuji z vlastní zkušenosti, neničit si nervy. Hledět si v takovém případě jenom svého a škodu vymáhat – a to bohužel půjde jenom soudní cestou.

  Vložil Liliana (bez ověření), 30. Prosinec 2015 - 21:41

  „udělit pokutu jako řadový vlastník výboru? To snad nemyslíte vážně?“

  Paní Ludmilo,

  vlastník jednotky a společenství vlastníků jsou osoby soukromého práva a jejich vzájemné vztahy jsou symetrické a ovládány zásadou přiměřenosti. Jakkoli se Vám pokutování správce vlastníkem spravovaného majetku jeví nepochopitelné, pokládám naopak takovýto přístup za vhodný a přínosný. Správce neuklízí chodbu? Pokutuji. Správce nezajistil výměnu žárovek? Vlatník domu ho pokutuje. (Je tady drobný matematický problém, že pokutu opět zaplatí vlatník domu. Co s tím?)

  Vychází mi z toho, že výhodnější by bylo, kdyby vlastník jednotky mohl pokutovat ostatní vlastníky jednotek. Hned by byl pořádek. Co Vy na to, paní Ludmilo?

  Vložil Ludmila, 30. Prosinec 2015 - 21:52

  Mě z toho vychází, že by se vlastníci propokutovali leda tak do blázince.

  Vložil JaVa, 30. Prosinec 2015 - 15:45

  Vašemu výboru nemůžete udělit pokutu,pokud to nemáte ve stanovách,ale lze mu rozhodnutím shromáždění odepřít výplatu odměny, za prokazatelně špatné vykonávání funkce člena výboru.JaVa

  Vložil Anon (bez ověření), 30. Prosinec 2015 - 10:34

  Ne

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".