Samostatný účet SVJ
Máme nové SVJ se sedmi jednotkami a uvažujeme o tom, že správu svěříme firmě, a to včetně účetnictví. Není mi však jasné, zda peníze placené jednotlivými vlastníky do fondu oprav musíme mít na svém samostatném účtu nebo může firma požadovat, aby se tyto peníze zasílaly na její účet?
keyboard
Už se tu mnohokrát objevilo – zkuste hledat…
…požadovat může, ale v tom případě bych ji poslal … hodně rychle… Uvědomte si, že jsou to peníze Společenství, takže k nim má mít přístup jenom společenství. Proto bych žádné firmě nedával ani přístup k účtu – zajistěte 1×za 14 dní seznam potřebných úhrad od firmy a budete mít alespoň kontrolu nad odchozími platbami…, pokud ne (a firma bude nesolidní), tak až to zjistíte, tak bude pozdě…
Trvejte na samostatném účtu SVJ. Vím z praxe, kolik času a nervů zabere oddělování finančních prostředků SVJ od finančních prostředků správce domu.
Více na
http://www.klaiex.webnode.cz/…-bezny-ucet/
N. Klainová
Vážený pane Bobikx,
peníze na účtě společenství jsou členů společensví = vlastníků domu (nikoliv společenství, jak píšete).
Peníze na účtě jsou společenství, které má zároveň závazek ke členům společenství. V účetnictví se to projeví tak, že peníze jsou na straně aktiv (majetku) společenství a nemohou být tedy zároveň v majetku členů společenství.
Skutečnost, že je to pravda, si můžete ověřit, až spadne společenství do konkurzu, což Vám nepřeji.
Pokud by peníze skutečně patřily členům společenství, tak by např. s penězi museli mít právo libovolně a kdykoliv nakládat, což nemají.
Když už jste to nakousl, co se stane když společenství spadne do konkurzu? Nevlastní přece téměř žádný majetek …
keyboard
O žádném konkurzu jsem zatím neslyšel.
Ale v rozvaze (majetku) společenství je pokladna a bankovní účet. To by se stalo součástí konkurzní podstaty.
Ještě horší je to se závazky společenství. Za ty ručí členové podle § 13 odst. 7 zákona o bytech. Takže i kdyby byl majetek minimální, potíže ze závazků mohou být značné. Nechci strašit, pouze konstatuji.
S penězi na účtu nakládá pouze oprávněná osoba, klasicky členové výboru, nikoliv jednotlivý členové společenství. Nebo u Vás ano? :-)) Viz § 780 občanského zákoníku.
Takže shoda.
Vlastníkem účtu je společenství a jeho jménem jednají členové výboru a nakládají s majetkem společenství.
Členové společenství mají pouze pohledávku, nikoliv peníze. Peníze se jim ostatně většinou nevrátí, jsou ale vynaloženy v jejich prospěch.
Vlastníkem zálohově složených prostředků na správu domu a na služby spojené s užíváním jednotky jsou pochopitelně členové společenství.
Nevím, co je na tom nepochopitelného.
Pokusím se vysvětlit.
Půjdete ke krejčímu (společenství), aby vám ušil šaty (spravoval dům, poskytoval služby). Dáte mu zálohu (příspěvek).
Okamžikem předání zálohy se stávají peníze vlastnictvím krejčího (společenství) a vy máte za krejčím pohledávku. Krejčí si půjde koupit látku. Mohl by platit cizími penězi? Jak se pozná, že jsou cizí a ne krejčího? Nevzal krejčí peníze i z jiné zakázky? Na penězích nepoznáte odkud jsou. Všechny peníze jsou krejčího.
V účetnictví krejčího (společenství) je na jedné straně (v aktivech) majetek krejčího (mj. i všechny peníze) a na druhé straně je závazek krejčího ke klientům (členům společenství). Když to dopadne dobře, tak krejčí odevzdá výrobek a zanikne mu jeho závazek.
Když by to dopadlo nedobře a krejčí peníze propil nebo ztratil nebo mu byly ukradeny, tak klientovi zůstává jeho pohledávka (kterou má od doby předání peněz), aby ji uplatnil v občanskoprávním sporu. Klientovi určitě nezůstávají jeho peníze, ty krejčímu odevzdal spolu s objednávkou.
Doufám, že to nebude chápáno jako hyperdominantní nebo dokonce degradující edukace. :-))
Poslednímu příspěvku nerozumím. To je jak v Ezopově bajce. SVJ nechť má peníze na svém účtu (jeden z důvodů proč má subjektivitu), z něho proplácí faktury které správa pošle, včetně faktur za spravování domu a vedení účetnictví (na základě příkazní, mandátní smlouvy). Krejčí má svoje peníze a uhradí za látku pláteníkovi na základě paragonu či faktury.
Poslední komentáře