Provozovna v bytě

Vložil Semyk (bez ověření), 19. Duben 2024 - 8:25 ::

Dobrý den,

Jsme SVJ a v jednom z bytů máme umístěnou provozovnu. Provozovnu provozuje nájemník. Jelikož jsou provozovatelem/ná­jemnicí řešíme neustálé stížnosti, jako vlastníci jednotek jsme se rozhodli o zpětvzetí souhlasu s umístěním provozovny. V minulosti tento souhlas poskytli hlavně Ti, kteří již v domě vlastnictví nemají a zbytek svůj souhlas ani neposkytli. Nyní jsme ve fázi,kdy svoláváme schůzi a tento bod se bude na popud vlastníků projednávat.

Otázka však zní je-li tato věc právně přípustná a jaké lhůty se k ní váží. Od data soupisu, do kdy musí provoz zrušit, že jí to musíme dát na vědomí a posléze zaslat na příslušný živnostenský úřad.

Děkuji za případné odpovědi a rady

Semyk

  • provozovna

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Jachim (bez ověření), 23. Duben 2024 - 10:10

Tip:

Je mozne ze pro “skolku” by potrebovala rekolaudaci, informujte se na stavebnim uradu jak ta bytova jednotka je/neni rekolaudovana…

Pokud tam hlida ale treba jen 1–4 deti soucasne tak asi ne, to neni nejak velky pocet deti…

V takovem pripade muzete tlacit jen pres vlastnika (pronajimatele), maximalne si muzete vynutit uhradu nakladu na uklid (prumerny ci nadprumerny pocet osob). To necht vam vycisli uklidova firma treba.

Zivnostensky urad standardne takovou provozovnu zapise tam, kde ma najemce bud trvaly pobyt nebo ma souhlas vlastnika. Tezko sousede docili bez vlastnika jednotky zruseni provozovny (muj nazor).

U nas v baraku ma mesto jednotku (prodejnu) a chtelo tam umistit vietnamske potraviny anebo baletni skolku, tak jsme to zatrhli (potraviny i telocvicna potrebuji rekolaudaci).

Vložil Semyk (bez ověření), 19. Duben 2024 - 10:57

Jen pro upřesnění jedná se o provozování neregistrované dětské skupiny

Vložil * (bez ověření), 19. Duben 2024 - 9:47

Provozovna v bytě, co se tam provozuje. Tam tedy chodí zákazníci, to musí být šrumec. Kdo platí náklady na úklid, osvětlení, zvýšené opotřebení vchodových dveří, používají taky výtah? Platí to majitel provozovny, nebo platí stejně jako jakýkoliv jiný majitel jednotky?

Vložil Semyk (bez ověření), 23. Duben 2024 - 7:48

Hlídání dětí, bohužel úklid je u ní sprosté slovo a o ostatních věcech nemůže být ani řeč

Vložil § (bez ověření), 23. Duben 2024 - 8:25

Každý člen společenství, ať s provozovnou nebo bez ní má práva i povinnosti. Je pouze na vás, jak to nastavíte, aby to něco, nějaká povinnost, byla vymahatelná.

Vložil Justitianus, 19. Duben 2024 - 10:03
  • „… jako vlastníci jednotek jsme se rozhodli o zpětvzetí souhlasu s umístěním provozovny.“

Jdete na to ze špatného konce a nedosáhnete ničeho.

Souhlas s umístěním provozovny v bytě dal vlastník jednotky. Nepotřeboval k tomu žádný souhlas ostatních vlastníků. Pouze vlastník jednotky by mohl tento svůj souhlas odvolat.

Vy ostatní vlastníci jednotek se můžete na shromáždění libovolně dohadovat, řečnit, hádat a hlasovat o čemkoliv chcete. Nebude to však mít žádný účinek ani vůči nájemci provozujícímu provozovnu, ani vůči živnostenskému úřadu. Ztráta času. Viz usnesení Nejvyššího soudu 26 Cdo 854/2022–209.

Jiná záležitost by byla, kdyby se jednalo o užívání stavby k jinému účelu, než který je vymezen v kolaudačním rozhodnutí. V tom případě by to posoudil stavební úřad jako veřejnoprávní záležitost.

Ještě jiný případ by byl obtěžování vlastníků jednotek imisemi (např. hlukem, prachem, kouřem, pachem, vibracemi). To se řeší soukromoprávně – sousedskou žalobou zdržovací. Žalobcem může být i SVJ, pokud k obtěžování dochází přes společné části.

Justitianus

Vložil Semyk (bez ověření), 23. Duben 2024 - 7:47

Dobrý den, děkuji za Váš komentář, ale předpokládám, že pokud pro provoznu potřebovala podpis/souhlas většiny, že lze takto i zpětvzetí.

Mimochodem Váš článek je spíš krátkodobý pronájem. Ona v uvedeném bytě bydlí a zároveň zde má i provozovnu.

Vložil Justitianus, 24. Duben 2024 - 2:33
  • Semyk: „ale předpokládám, že pokud pro provoznu potřebovala podpis/souhlas většiny, že lze takto i zpětvzetí.“

A zase jste napsal totální nesmysl. Pro provozovnu nepotřebovala vlastnice jednotky žádný podpis/souhlas většiny. A nepotřebuje ho ani teď. Potřebovala soukromoprávní oprávnění od vlastníka bytu a veřejnoprávní povolení stavebního úřadu (a souhlasná vyjádření Hasičského záchranného sboru a hygieniků). Nefantazírujte.

Justitianus

Vložil MartinII, 19. Duben 2024 - 14:47

Pokud chcete proti něčemu bojovat, musíte si zjistit relevantní informace.

Dle toho co jste sepsal, tak toho mnoho nevíte, protože např. tvrdíte, že provozovatel dostal „SOUHLAS OD ČLENŮ SVJ“ a víte kdo byl „PRO“ a kdo „PROTI“. Možná i kdo se „ZDRŽEL“.

Informace získáte na ARES (registr ekonomických subjektů)

https://ares.gov.cz

(pozn.: na https://ares.gov.cz/stranky/popis

je uveden zdroj informací)

  • sjet kursorem dolů
  • klik

--Ekonomické subjekty

--Obec

--Ulice

--Čís. popis

--Čís. orient

  • klik Vyhledat
  • sjet kurzorem dolů a listovat mezi stránkami
  • klik na záznam o provozovně (identifikace např. dle označení zvonku na tablu vrat nebo na dveřích provozovny)
  • klik na RES, RZP, VR
  • – – – – – – – – – – – – – – –

POTOM tedy (aspoň DLE VAŠEHO PODLOŽENÉHO NÁZORU)

„dát na vědomí a posléze zaslat na příslušný živnostenský úřad“

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".