Pronájem společných prostor jedním vlastníkem
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat na jeden problém, který teď řešíme v rámci výboru v našem bytovém domě. Součástí domu jsou nejen byty a běžné společné prostory, ale také společné garáže, které nejsou rozděleny na jednotky. Dále k domu patří pozemek se zahradou a pozemek s venkovními parkovacími místy – vše v podílovém spoluvlastnictví vlastníků bytů. Jde o to, že vlastníkem několika bytů je právnická osoba, která byty dále pronajímá. Nájemníci se často mění a působí nám určité problémy na společných prostorách. Domníváme se, že bez souhlasu všech vlastníků nelze pronajmout společný prostor nebo pozemek. Nedávno se k nám však dostala informace, že právnická osoba může přenechat své právo na užívání těchto společných prostor (zahrada, garáže, venkovní parkování) někomu dalšímu i bez souhlasu ostatních vlastníků. Moc mi to nedává smysl a ani nevím jakou by mělo mít toto přenechání podobu (ústní dohoda, smlouva atd.). V případě společných prostor domu to určitou logiku dává, neboť společným prostorem je i chodba a jinak než jejím užitím by se nájemník do bytu nedostal, ale v případě pozemků se zdá být situace odlišná.
Můžete nám prosím poradit, jak postupovat v této záležitosti.
Děkuji
Předpokládám, že garáž je společnou částí domu. Pozemek s parkovištěm je věcným příslušenstvím domu. O užívání společné věci rozhoduje její vlastník většinou, počítanou podle podílů.
Nejběžnější bývá rozhodování při shromáždění. Není vyloučeno rozhodovat písemně (per rollam). Je nezbytné, aby všichni spoluvlastníci dostali možnost se na rozhodování podílet.
Právo užívat společnou věc může konsumovat pouze spoluvlastník věci. Nikoliv nájemce některého bytu nebo nebytového prostoru. To se netýká chodeb, schodišť a dalších prostorů určených kolaudačním souhlasem Stavebního úřadu jako přístupové prostory k bytu a únikové cesty.
Pokud by mělo být upraveno užívání garáže či pozemku cizí osobou, musela by k tomu být uzavřena smlouva např. podle zákona č. 116/1990 Sb., o nájmu a podnájmu nebytových prostor, nebo jiný vhodný smluvní typ. Stranou smlouvy by byli buď všichni spoluvlastníci prostoru či pozemku, nebo SVJ. Je vyloučeno, aby takovou smlouvu uzavřel jediný vlastník jednotky, nemá-li na společných částech většinový podíl.
lake
Pane lake, pokud jsem to dobře pochopila, tak pokud vlastník pronajme byt, tak nájemce nemůže používat spol.prostory jako (kolárna, kočárkárna..)?
Odpovídal jsem ohledně pozemku a garáže, které nemají žádnou funkční ani právní spojitost s bydlením. Váš dotaz je ale poněkud odlišný. Zjistěte jak je byt uveden v kolaudačním souhlasu Stavebního úřadu. Konkrétně zda podle kolaudačního rozhodnutí existuje příslušenství bytu (společné nebo výhradní), které má být podle rozhodnutí SÚ s bytem užíváno.
Například byt vytápěný kamny na uhlí může mít jako příslušenství bytu určenu sklepní kóji. Bez ní by byl neobyvatelný, protože bez skladování paliva nelze byt vytápět.
lake
Poslední komentáře