Proč nelze předplatit daň z příjmu?

Vložil Anonymous, 22. Červen 2010 - 9:33 ::

Mám za to, že je výhodnější udržovat mírný přeplatek vůči finančnímu úřadu, než platit penále (které finanční úřad na rozdíl od společenství snadno vymůže).

Předplatil jsem si tedy (ve výši předpokládané daně za celý rok), celá částka mi přišla po několika měsících zpět. Telefonicky jsem zjistil, že se nejednalo o omyl, ale že platbu nepokládají za zálohu daně, a to, že jim „jen tak něco platím“, je nezajímá.

Pokud nic neučiním, přijde mi, že mám nedoplatek na dani a vyměří mi penále, přesto že mám výpis z účtu, z něhož plyne, že jsem částku poslal. (Vrátili mi jí poštovní poukázkou, přestože do daňových přiznání zásadně žádám o vracení přeplatků na účet.)

Co s tím?

Tonda

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Votočka, 23. Červen 2010 - 11:57

    Pane Tondo,

    který to byl finančák???

    Jejich postup je v tak příšerném rozporu se ZSDP, že by si to zasloužilo návštěvu přímo ředitele daného FÚ s požadavkem na sepsání protokolu o hrubém porušení ZSDP se zádostí o okamžitou nápravu stavu.

    Aby bylo možno na berňák dělat bububu, je ale nutno vše znovu překontrolovat, a to:

    zda jste peníze zaslal na správný bankovní účet, tedy ten, který má přidělen Váš FÚ.

    zdali jste uvedl správné předčíslí tohoto B.Ú., které určuje druh daně. Předpokládám, že se jedná o daň z příjmu fyzických osob, tedy předčíslí 721.

    zda jste do variabilního symbolu uvedl správně Vaše DIČ. Je to rodné číslo bez lomítka a to má formát 9 číslic nebo 10 číslic u fyzických osob a 8 číslic u právnických osob.

    Pokud toto bylo vše v pořádku, pak správce daně hrubým způsobem porušil ustanovení § 64 ZSDP, kde je stanoveno, co správce daně vrací bez žádosti. Veškeré ostatní přeplatky je povinen vrátit pouze na základě podané žádosti a to do patnácti dnů.

    Votočka

    Vložil Tonda (bez ověření), 23. Červen 2010 - 12:20

    Pane Votočko,

    děkuji za reakci, číslo účtu a variabilní symbol jsou v pořádku.

    Problémů je více. Jak jsem už psal, snažím se udržovat mírný přeplatek, abych se vyhnul penále. Takže i v prosinci poukážu jistou částku, předem. Jenže v lednu finanční úřad mne pokládá za neplatiče a podle toho postupuje, nepošlu-li další částku, přestože mám na svém daňovém účtu přeplatek.

    Který § zakazuje předplatit si daně?

    Když to trochu přeženu: Který § zakazuje poslat finančnímu úřadu jednorázově větší částku vypočtenou kvalifikovaným odhadem tak, aby pokryla daňovou povinnost na několik let dopředu, a pak jen sledovat, jak se zůstatek na mém daňovém účtu snižuje?

    Třeba daň z nemovitostí platím 400 Kč ročně. Pošlu 4000 Kč a 10 let se nemusím o nic starat. Projde to? Pokud ne, proč?

    Děkuji za upřesnění.

    Tonda

    Vložil Votočka, 23. Červen 2010 - 13:18

    Pane Tondo,

    ano je možné předplatit si daně. Zakázáno to rozhodně není a to ani v jednon z daňových zákonů.

    Jinak těžko takto teoretizovat. Jak jsem psal dříve. Zašlete-li na správný FÚ se správnými údaji jakoukoliv částku správce je povinen ji přijmout a zaevidovat na Vašem osobním daňovém účtu. To zda se jedná o přeplatek či splátku daňové povinnosti chybí informace.

    Tak jak to popisujete, tak u daně z nemovitosti to platí. Zatím. Od 01/01/2011 vstupuje v platnost nový daňový řád – 280/2009.

    JInak se obávám, že nemám dostatek informací abych Vám potvrdil nebo vyvrátil to o dani z příjmu. Pouze mohu spekulovat, zdali nejste v režimu daně z příjmů s povinností platit zálohy. To byste toho musel prozradit více.

    Ale ne tady. Jednak byste si prolomil vlastní mlčenlivost a pak jsme v Čechách, atd.

    Nicméně máte-li zájem to probrat hlouběji tak nabízím kontakt E: sos2002@sez­nam.cz

    Votočka

    Vložil Tonda (bez ověření), 23. Červen 2010 - 13:21

    Pane Votočko,

    děkuji Vám, přesně tohle jsem si chtěl přečíst:

    „ano je možné předplatit si daně. Zakázáno to rozhodně není a to ani v jednon z daňových zákonů.“

    Jak jsem už psal, vznikly mi předplácením penále.

    Tonda

    Vložil Votočka, 23. Červen 2010 - 13:39

    Ale to je s prominutím blbost. Mám-li na dani přeplatek nemohou vznikat penále ani úroky z prodlení.

    Nezlobte se, ale opravdu pouze teoretizuji. Musel by jste poskytnout relevantní údaje, aby se dalo poradit, kde je chyba (na čí straně) a jak to napravit.

    A ještě doplněk. Berňák by měl vždy vydat rozhodnutí, co a proč činí. Nedělá.lio to, je to velmi na pováženou. Jako strážce státní kasy – státní orgán, si nemůže dovolit baletit mezi zákony a paragrafy dle své libovůle.

    Votočka

    Vložil Anonymous, 23. Červen 2010 - 13:50

    Ke každé vratce by měl finanční úřad vydat rozhodnutí?

    Vložil Votočka, 23. Červen 2010 - 14:12

    Hluboký omyl – viz § 64 odst. 4 ZSDP.

    Pouze a pouhopouze tehdy, pokud si o to DS požádá.

    A byl bych s těmi odpornými termity opatrný. Abyste velevážené čtenářstvo nezavedl na scestí.

    Ona totiž existuje vratka a vratka. Neboli není vratka jako vratka. Ale to bych tady u toho seděl a psal romány. A to rozhodně dělat nebudu.

    Votočka

    Vložil Tonda (bez ověření), 23. Červen 2010 - 14:16

    „Není vratka jako vratka“

    Co tím míníte? Vratka nesprávně směrované platby (chybné číslo účtu, variabilní symbol, příjemce ji není schopen přiřadit) – o té zde není řeč.

    Vratka přeplatku – o té zde je řeč.

    Tonda

    Vložil Votočka, 23. Červen 2010 - 14:56

    Vratka je slangový výraz. Význam pro běžného smrtelníka ten, že mu berňák vrací peníze. ZSDP to zná jako přeplatek na dani z něčeho vzniklý.

    Opravdu zde nebudu rozepisovat význam. Berte to jako fakt, stejně jako např. groty ve slévačině. Pro odborné pracovníky v daném oboru to jsou výrazy, kterým oni rozumí, ostatní ne.

    Jazykový expert nejsem, tedy se nebudu pokoušet o vysvětlení. Jestli jsem Vám tím zamotal hlavu, tak promiňte. S meritem věci to zas až tak nesouvisí.

    Votočka

    Vložil Tonda (bez ověření), 23. Červen 2010 - 13:48

    Taky jsem si myslel, že předplácením nemohou vzniknout poplatky (ostatně proto jsem předplácení zkusil, aby poplatky nevznikaly) – teď nevím, zda správně je penále nebo úroky z prodlení.

    Problém je s koncem kalendářního roku. Jeden rok předplatím, druhý rok jsem podle finančního úřadu v prodlení s placením, a to i v případě, že mám na daňovém účtu k datu splatnosti zálohy přeplatek převyšující tuto zálohu.

    Zálohy, doplatky i penále se posílájí na stejný účet.

    Tonda

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".