podnájem v SVJ

Vložil Anonymous, 7. Prosinec 2008 - 0:06 ::

Zajímalo by mne,zda člen SVJ může pronajmout svůj byt bez souhlasu SVJ.Případně existují-li nějaká pravidla o podnájmu ve SVJ.Děkuji všem za příspěvky Pavel 58

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil kalous (bez ověření), 7. Prosinec 2008 - 9:59

  Ano člen SVJ může svůj byt (pokud je jeho majitelem) pronajímat bez vědomí a souhlasu SVJ. SVJ nemá právo zasahovat do takovýchto vlastnických práv.

  Kalous

  Vložil Václav (bez ověření), 7. Prosinec 2008 - 7:11

  Člen společenství není nájemcem bytu (na rozdíl od člena bytového družstva), takže byt podnajmout podle definice dost dobře nemůže. Podnájem je vztah mezi nájemcem a podnájemcem.

  Vložil Petr, 18. Prosinec 2008 - 14:42

  Vlastník může byt prodat, tudíž je nesmysl si vůbec myslet, že by ho nemohl (jako svou věc, např. auto) pronajmout. Ručí ale za škody způsobené nájemcem (tuším dle Obč. zákoníku i dle stanov). Pronajímatel nechť si zaručí smluvně písemně, že nájemník nepronajme byt dále (viz obč. zákoník), jinak to může nájemník udělat. (Nevím zda je rozdíl právně mezi nájmen a podnájmem). SVJ může ve stanovách nebo Domovním řádu ošetřit, aby nemělo klíč k domu nakonec třeba 50 bývalých nájemníků, i když vymahatelnost je vždy těžká.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".