PENB

Vložil Pavel, 16. Duben 2013 - 22:33 ::

Praha – Majitelé a pronajímatelé budov se nakonec zřejmě nemusí děsit výdajů, které jim od letošního roku měly přinést povinné energetické štítky. Ministerstvo průmyslu a obchodu totiž chystá zmírnění této povinnosti.

„V případě prodeje či pronájmu budovy by mělo být možné takzvané energetické štítky nahradit vyúčtováním dodávek elektřiny, plynu a tepla za poslední tři roky,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.

Majitelé rodinných domů a bytů či společenství vlastníků tak podle odborníků „ušetří“ od několika tisíc až do 15 tisíc korun, které si za průkaz energetické náročnosti účtují státem autorizovaní experti.

„Chtěli jsme přijít se smířlivější variantou pro české občany,“ vysvětluje navrhovanou změnu Kuba.

Bylo třeba získat zkušenosti

Nová povinnost přitom platí teprve od letošního ledna. Proč tedy ministerstvo nepřišlo s takovým návrhem už dříve?

„Byli jsme vázáni evropskou směrnicí. Bylo třeba získat nové zkušenosti,“ tvrdí Kuba.

A podle něj resort za tuto krátkou dobu odhalil řadu problémů. „Ukázalo se, že štítků je potřeba velké množství a pověřených auditorů naopak málo,“ popisuje zkušenosti s energetickými štítky Kuba. Docházelo tak k odkladům, což mohlo být pro majitele nemovitostí velmi nevýhodné.

Kromě prodeje či pronájmu starších domů a bytů se zmírnění zákona dotkne také budov, které jsou kulturní památkou nebo se nacházejí v památkové zóně. Na ně se sice povinnost dokládat energetickou náročnost ani podle stávající podoby zákona nevztahovala. Nyní ale nebudou muset ani prokazovat závazným stanoviskem úřadů památkové péče to, že jsou skutečně kulturní památkou.

Povinnost doložit splnění požadavků na energetickou náročnost má naopak stále platit u velkých rekonstrukcí a u nových budov.

Sankce zatím nehrozí

Na prosazení změny zákona začne ministerstvo průmyslu a obchodu pracovat co nejdříve. Jako nejzazší termín, kdy by měl zákon nabýt účinnosti po schválení Parlamentem, vidí Kuba počátek příštího roku.

„Budeme se ale snažit, aby to bylo ještě rychleji,“ říká Kuba. „Rádi bychom to stihli ještě během posledního kvartálu letošního roku,“ doplňuje Kubu další poslanec za ODS František Dědič.

Majitelé nemovitostí, kteří plánují jejich prodej ještě před změnou zákona, se oproti původním tvrzením zatím nemusejí bát pokut. Podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Pavla Šolce se resort v současné době zaměřuje na monitoring velkých projektů, a to zatím spíše formou poradenství, ne sankcí.

Štítků se nevzdáváme

Vyjmutí starších domů a bytů z této povinnosti ale podle zástupců ministerstva neubírá energetickým štítkům jejich smysl.

„Nechtěli jsme pouze změnu ze dne na den. Štítky smysl mají, ale jejich plošné zavedení je otázkou horizontu let,“ vysvětluje Kuba.

Podle něj chce resort majitele nemovitostí postupně přesvědčit o jejich smyslu a dosáhnout stádia, kdy je budou chtít sami, nikoli nuceně ze zákona.

Výše uvedené je převzato z

http://reality.aktualne.centrum.cz/clanek.phtml…

Ukazuje se, že zcela zmatená vláda netuší, co navrhuje půlmozkům, kteří také netuší, co schvalují. Z bohatého repertoáru např.:

a)k 1.4.2012 byly zavedeny zdravotní prohlídky u DPP a DPČ, které byly prakticky zrušeny k 1.4.2013

b)k 1.4.2013 bylo zavedeno u plátců DPH ručení za odvod DPH v případě, že zaplatí dodavateli na nezveřejněný bankovní účet. Systém krachuje a tak je vyhlášena amnestie do 30.9.2013. Protože je před volebním rokem, tak se plánuje prodloužení amnestie do 31.12.2013 a omezení na faktury nad 750 000 Kč. U nižších hodnot se bude postupovat jako před tímto nesmyslem.

c)jako jeden z pilířů sociální reformy byly zavedeny Skarty. Nyní se jedná o jejich zrušení, což bude stát minimálně 300 mil. Kč pro Erste Bank

d)k 1.1.2013 byly zavedeny PENB i pro staré domy a byty, doprovodná legislativa byla částečně až k 1.4.2013, nyní se připravuje omezení k 1.1.2014, protože MUDr. Kuba zjistil, že je potřeba hodně PENB ale je málo auditorů. Ale potřeboval získat nové zkušenosti.

Přesto přeji hezký den!

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil lake, 17. Duben 2013 - 8:45

  Současný stav je takový, že energetické průkazy podle zákona před novelou bylo možno pořizovat do 31.12.2012. (V tom případě takový průkaz nahrazuje PENB a má platnost 10 let.)

  Od 1. ledna 2013 je již takový postup vyloučen. Energetický průkaz podle současné prováděcí vyhlášky nemá smysl objednávat, protože energetický průkaz získaný ód 1. ledna již nenahrazuje PENB. Je proto bezcenný.

  PENB podle novely zákona nelze pořizovat vůbec, protože prováděcí vyhláška, slibovaná k 1. dubnu, nebyla dosud vydána. Pro subjekty, které jsou povinny pořídit PENB, je tato povinnost dnes nesplnitelná.
  .............­.............­.............­.............

  Ať je to jakkoliv, vlastníků bytů se zatím týká pouze povinnost doložit vyúčtování energií. Nikoliv však za tři roky. Protože novela zákona platí od 1. ledna 2013, nemá vlastník jednotky dnes povinnost doložit nic, neboť nebyl do 31.12. povinen archivovat jednotlivá roční vyúčtování.

  Zákonná povinnost předložit kupci vyúčtování (pouze za rok 2012) mu nejdříve vznikne jakmile obdrží vyúčtování za rok 2012. Toto již archivovat musí. Povinnost předložit kompletní vyúčtování za tři roky pro něj bude splnitelná (a vymahatelná) teprve v roce 2015 (vyúčtování za roky 2012, 2013, 2014).

  lake

  Vložil Strachoň (bez ověření), 18. Duben 2013 - 6:34

  Prováděcí vyhláška k zákonu o hospodaření energií vyšla ve sbírce zákonů dne 29.3.2013 a je účinná od 1.4.2013.

  Vložil brtnk (bez ověření), 17. Duben 2013 - 10:01

  Spadá do nové vyhlášky i povinnost, například povinnou instalaci měřičů tepla v bytech s ústředním topením, a to od 1. ledna 2014. Pokud majitel bytu neumožní instalaci tohoto měřiče nebo jeho kontrolu a údržbu, bude mu hrozit pokuta až 50 tisíc korun.

  Děkuji.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".