Neplatiči ve výboru

Vložil Anonymous, 3. Červenec 2010 - 10:45 ::

Může být neplatič předsedou a další neplatiči ve výboru? Jak takovou situaci řešit? Jsem platící, leč minoritní vlastník.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Steve (bez ověření), 3. Červenec 2010 - 15:10

  Váš dotaz je pro mne nejasný:

  1. buď žádáte o radu, jak odvolat člena výboru z jeho funkce z důvodu vzniklého dluhu vázájícího se k povinnému odvodu do fondu správy domu („neplatič“),
  2. nebo žádáte o radu, jak donutit „neplatiče“ platit,
  3. a nebo se jedná o kombinaci a) + b)…

  Prosím, upřesněte.....Steve

  Vložil Lišková, 6. Září 2010 - 19:49

  paní xy po zvolení do výboru SVJ přestala platit. Jako předseda jsem postupúovala následovně: požádala jsem správce, aby dotyčnou obeslal upomínkou prokazatelným způsobem s uvedením konkrétního data, kdy splatí dluh nebo podepíše splátkový kalendář (dluh na zálohách činil cca 16 tis. Kč a stále se zvyšoval); obeslala jsem dopisem okresní sociální správu (státní příspěvky na děti a bydlení,podpora v nezaměstnanosti atd. nyní Úřad práce) a sociální odbor magistrátu (sociální příspěvky) – dlužník v takových případech může stratit nárok na některé příspěvky, příspěvek na bydlení je možné použít na splácení dluhu; dále jsem okamžitě svolala schůzi vlastníků, které jsem o této situaci informovala. Paní byla odvolána a měla všude takovou ostudu, že ihned vše zaplatila. Samozřejmě mi dělala naschváli a přestala mne zdravit, ale to mne od takových lidí nezajímá. Prostě to chce být nekompromisní a nenechat se zmanipulovat.

  Vložil Platící lež minoritní vlastník (bez ověření), 3. Červenec 2010 - 16:24
  1. Jak odvolat člena výboru vím a současně vím, že na to neseženu dostatek hlasů.
  2. Pokud by člen výboru přestal být neplatičem, přestal by být důvod pro odvolání.
  3. Členové výboru jsou členy právě proto, aby nemuseli platit, resp. aby to po nich společenství nemohlo vymáhat. Nijak se tím netají.

  Platící lež minoritní vlastník

  Přesněji zatím platící lež minoritní vlastník (zvažuji rovněž neplatit, ale tím se situace nevyřeší)

  Vložil Štěpánka (bez ověření), 8. Červenec 2010 - 11:17

  Dobrý den, již několikrát tu zde lidé zmiňovali, že v případě pochybností máte dané částky skládat např. u notáře. Nedostanete se tím do pozice dlužníka.

  Zkuste si promluvit s ostatními lidmi, kteří platí, a pokuste se je přesvědčit, aby i oni chtěli situaci nějak vyřešit, dále chtějte vědět, kolik dělá celkový „dluh“ a zkuste si sehnat co nejvíce informací o tom.

  Problém je, že někteří lidé neprojevují zájem se o svůj majetek starat. Neuvědomují si, že mají nejen práva, ale také povinnosti. Sama znám jedno SVJ, kde na jedné straně nepochopitelně „rozhazují“ a na druhé straně jim nefunguje elektřina ve sklepích, takže když potřebují jít do sklepa, musejí si vzít baterku. A světe div se, když to chtělo cca. 6 bytů řešit, tak pro ostatních cca. 40 bytů byli „ti, co vyvolávají problémy“. Ono je pak docela těžké, chtít něco řešit, když proti sobě máte nejen byrokracii, ale i lidskou hloupost a nezájem.

  Jinak držím palce, ať se Vám brzy povede situaci vyřešit.

  Vložil penik, 8. Červenec 2010 - 13:34

  Myslím si, že příklad s elektrikou není vhodný, neboť tam může být závažnější problém, který bude vyžadovat i bourání a natažení nových rozvodů a tím se cena může dostat hodně vysoko (třeba tolik nemají). V žádném případě nechci tento stav omlouvat a u nás v domě se snažíme, aby vše fungovalo jak má. Je také pravdou, že nákladnější opravy řešíme až v nejzažším možném termínu (ačkoliv peníze máme). Ovšem závady mající přímý vliv na bezpečnost či majetek v domě řešíme okamžitě.

  A co se týče dlužníků ve výboru: co správce, ten by nepomohl (pokud je)? U nás správce obesílá dlužníky a standardní zákonou procedurou dluhy vymáhá. To už se souhlasem výboru. Ovšem pokud by výbor nedal souhlas, tak si myslím, že je tu cesta alespoň jediného shromáždění za rok, kdy správce může informovat ostatní o dlužnících (ten náš to dělá). Pak se nechá dát hlasovat a je hotovo. Mašinka se rozjela. Výbor pak musí konat na základě rozhodnutí shromáždění.

  Vložil Štěpánka (bez ověření), 12. Červenec 2010 - 9:45

  Bohužel, peníze nemají, resp. na to, na co by peníze mít měli, tak nemají (viz. sklepy, odizolování domu), ale nesmyslně se kupuje satelit, přestože tam lidé mají kabelovky, nové věci (pár měsíců staré) se vyhazují a kupují znovu nové, protože jsou „výhodné“ atd. Bohužel výbor to podá tak dobře, že oni jsou Ti hodní a kdo jde proti nim, tak je ten zlý. Už jsem to vzdala.

  Vložil penik, 12. Červenec 2010 - 12:35

  Tak to je špatně. :-(

  Vložil AnonymousA (bez ověření), 12. Červenec 2010 - 10:47

  Váš příspěvek je zmatečný

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".