Neochota k založení SVJ

Vložil ... (bez ověření), 2. Červenec 2022 - 7:45 ::

Zdravím, měl bych dotaz.

„Vlastním“ v bytovém domě družstevní byt. Chci si ho převést do osobního vlastnictvní, vše z mé strany proběhlo tak, jak mělo, včetně tedy splacené anuity. Poté mi bylo řečeno, že to KN nevezme, protože v domě není založeno SVJ (cca 97% již má vlastníky, převedeno do osobního vlastnictví ještě před povinností mít založené SVJ). Už přes rok se je snažim dokopat k založení SVJ, abych byt získal a mohl ho pronajímat dále. Nyní ho sice pronajímat údajně také mohu, ale peníze by šly z nějaké (větší) části BD. Přes rok marná snaha o založení, i když předsedu domu a předsedu BD kontaktuji týden co týden. Za ten min rok jsem přišel kvůli tomu, že byt nemohu pronajímat, o min 100 tisíc Kč. Existuje nějaká možnost, co jiného ještě udělat, aby byla konečně svolána schůze k založení SVJ? Je možná nějaká varianta předžalobní výzvy, že vlastníci nedodržují zde nějakou povinnost a mě svým jednáním brání tomu, abych byt získal a přícházim kvůli tomu i o peníze? Dékuji za odpovědi.

  • založení SVJ

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Justitianus, 2. Červenec 2022 - 10:44
  • Napsal jste: „„Vlastním“ v bytovém domě družstevní byt.“.

Nevlastníte vůbec nic. Jste pouhý nájemce cizího bytu v cizím domě. Uvědomte si to.

  • Napsal jste: „… cca 97% již má vlastníky“.

Nikoliv. Všechny jednotky v domě (tedy 100%) již mají vlastníky. A je tomu tak už od okamžiku kdy dům byl prohlášením rozdělen na jednotky.

  • Napsal jste: „Chci si ho převést do osobního vlastnictví, vše z mé strany proběhlo tak, jak mělo, včetně tedy splacené anuity.“

Neuvádíte to hlavní a nejdůležitější: Máte už podepsanou kupní smlouvu? Nebo alespoň smlouvu o smlouvě budoucí? Vyzval jste družstvo k uzavření kupní smlouvy? Z jaké právní skutečnosti dovozujete Váš údajný nárok na převedení jednotky? Ze znění zákona? Z obsahu stanov BD? Nebo nemáte nárok žádný a jenom si moc přejete aby Vám družstvo prodalo svou jednotku?

Vaše domněnka (že jste údajně nějak finančně poškozován) není správná. Vaše práva a povinnosti nájemce jsou obsaženy ve stanovách BD. Tam jsou uvedeny i podmínky za kterých je možné aby nájemce podnajímal družstevní byt jiné osobě. Pokud nesouhlasíte se stanovami, vystupte z družstva. Pokud chcete být v postavení vlastníka bytu, nikdo Vám nebrání abyste si koupil nějaký byt a pronajímal jej.

Justitianus

Vložil Petr, 5. Červenec 2022 - 10:10

ad 97 % v OV píšete, že 97 % bytů je v osobním vlastnictví (dle NOZ bytové spoluvlastnictví) a že vlastníte byt;

Nahlédněte do katastru

Pokud si s webem cuzk.cz nevíte rady, zde je návod

www.cuzk.cz

  • nahlížení
  • vyhledání stavby
  • zadat buď přímo adresu nebo asi lépe postupně

--obec (např. Praha)

--část obce

--zadat číslo popisné (nikoli orientační v ulici)

--potom nutno opsat kód (rozlišovat malá a velká písmena), přičemž je kód někdy těžko rozluštitelný, a při nesprávním zadání budete vyzván k zadání snad lépe čitelného kódu)

projedete všechny byty a možná zjistíte, že všechny byty vlastní BD, nikoli že jsou v tzv. OV

  • – – – – – – – – – – – –

ad „možná nějaká varianta předžalobní výzvy, že vlastníci nedodržují zde nějakou povinnost a mě svým jednáním brání tomu, abych byt získal a přícházim kvůli tomu i o peníze“

tak to mne opravdu šokovalo; přečtěte si zde vlákna na téma Převod bytů z družstva do „osobního vlastnictví“ a zjistíte že zřejmě záleží na stanovách konkrétního družstva

  • – – – – – – – – – – – – –

Články na internetu např.

www.pravoprovsechny.cz/…vlastnictvi/

www.realitymorava.cz/…sti-druzstva

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".