(Ne)založení SVJ

Vložil Edita (bez ověření), 23. Červenec 2021 - 12:35 ::

Dobrý den, je možné založit „dodatečně“ SVJ podle platného NOZ, i když SVJ mělo být založeno již podle zákona č. 72/1994, ale založeno nebylo. Případně, kdo takové založení v domě má iniciovat? Děkuji.

  • založení SVJ

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Taky Člen (bez ověření), 23. Červenec 2021 - 15:28

Co již vzniklo ze zákona 72/1994(ZOVB) nelze založit dle z.č. 89/2012 Sb.,

http://www.portalsvj.cz/…m-vzniku-svj

Vložil Justitianus, 23. Červenec 2021 - 14:39

Edito, Váš dotaz je zmatečný.

Jestliže prohlášení vlastníka budovy bylo doručeno katastrálnímu úřadu do dne 31.12.2013, pak SVJ nejspíše již vzniklo. Není tedy možné je založit.

V době účinnosti zákona č. 72/1994 Sb. se SVJ nezakládalo. Vznikalo automaticky doručením listiny o nabytí jednotky třetímu různému vlastníkovi. V katastru je toto datum zaznamenáno jako den vzniku právnické osoby SVJ. Toto datum vám sdělí katastrální úřad. Takže začněte tam: vyžádejte si potvrzení o datu vzniku SVJ. Pak Vám poradím další kroky.

Jestliže SVJ vzniklo ze zákona, pak má nepochybně své stanovy, má členy a má nejvyšší orgán – shromáždění. Toto SVJ „pouze“ nezvolilo statutární orgán, neujalo se správy domu, nevede účetnictví, není zapsáno v rejstříku SVJ, a proto nemá přidělené identifikační číslo (IČ).

Ve speciálních případech byl ze zákona odložen vznik SVJ (pokud původním vlastníkem budovy bylo bytové družstvo + další podmínky). Po nabytí účinnosti nového občanského zákoníku se to řešilo speciálním zákonem. Ale to není Váš případ.

Justitianus

Vložil narogalo, 31. Květen 2022 - 20:37

Dobry den, resim podobnou situaci – rad bych prodal byt a priznavam, ze jsem za ty roky co tu bydlim vubec neresil, jak je to se SVJ. Ted ale zjistuju, ze jsem byl blbej a vubec nevim, zda SVJ existuje nebo ne. Povinnost tu vsak jiste je (11 majitelu dle katastru).

Moje otazka ale zni – na katastru si tedy vyzadam datum vzniku SVJ a bud zjistim, ze existuje ale neni zapsane ve rejstriku – a tim mi katastr prevod na noveho majitele umozni, nebo neumozni? Pokud ne, znamena to, ze musim svolat schuzi a „spici“ SVJ probudit k zivotu? To bude jiste problem, kdyz tu 11 lidi spokojene v tichosti a bezstarostne zije a ja zacnu virit vodu.

Anebo na katastru zjistim, ze SVJ neexistuje, vsichni porusujeme zakon (nebo resp. jeste jsme nesplnili povinnost SVJ zalozit) a budeme to muset udelat, ale co kdyz me s tim ostatni majitele posou do haje – muze nas k tomu napr. vyzvat urad? Jake mohu mit na ostatni majitele paky a donutit je, abychom SVJ zalozili, zapsali a mohl jsem byt vubec prodat?

Moc dekuju za jakoukoliv radu.

Vložil Justitianus, 1. Červen 2022 - 13:44
  • Narogalo napsal: „… na katastru zjistim, ze SVJ neexistuje, vsichni porusujeme zakon (nebo resp. jeste jsme nesplnili povinnost SVJ zalozit) a budeme to muset udelat, ale co kdyz me s tim ostatni majitele posou do haje – muze nas k tomu napr. vyzvat urad?“

Člověče, máte myšlenkové pochody jako hysterka když vidí na stěně pavouka.

Přestaňte spekulovat naslepo a zjistěte si napřed fakta. Těch „11 majitelů“, to jsou podíloví vlastníci budovy, nebo vlastníci jednotek? Jsou jednotky deklarovány jako jednotky(1994), nebo jednotky(2012)? Je vůbec budova rozdělena na jednotky? Vydá katastrální úřad potvrzení o datu vzniku SVJ?

Teprve pak – až si toto zjistíte – by mělo smysl abyste položil doplňující dotaz.

Justitianus

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".