Malá škodná ve Společenství

Vložil Anonymous, 27. Duben 2009 - 6:19 ::

Zdravím, odsouhlasili jsme si zákonnou většinou vlastnických podílů vstup do akce PANEL. Pouze jeden z 18-ti vlastníků nemá zájem provést si výměnu starých oken za plastové. Tím nám znemožňuje realizaci zateplení domu a tím možná i krach naší účasti v programu. Je nějaký legální rychlý způsob donucení pro tuto škodnou? Petr Haki

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil LenkaV, 27. Květen 2009 - 8:35

  Dobrý den, tuto situaci znám v podobném provedení. Vlastník nechce umožnit přístup na lodžii, aby bylo možné opravit nosné a obvodové zdi včetně zábradlí atd.

  Shromáždění SVJ odhlasovalo ve správné podílu, máme platné stavební povolení atd. Je postavené lešení, ale on má zasklení (na základě stavebního povolení), které je samozřejmě jeho vlastnictvím.

  Vedeme spor o tom, z čeho se vlastně skládá lodžie a co je na ní jeho vlastnictví a co není nebo ze zákona ani být nemůže. Prohlášení vlastníka určuje nosné a obvodové zdi společným vlastnictví, ale v příslušenství k bytu jmenuje lodžii.

  Snažíme se jednat, ale jednání nikam nevedou. Nyní hledáme řešení, jak to vyřešit. Stavba už začala a my nemáme dohodu. Nebude-li opraveno, více než pravděpodobně nebude kolaudace a následně nebude dotace.

  Vyřešil jste někdo již podobnou situaci? Jaké jsou možnosti?

  Děkuji moc za radu.

  Lenka V.

  Vložil vladislav, 27. Duben 2009 - 9:13

  Vezměte si zákon č,72/1994 Sb,, v §ll odst.5/ je uvedeno..jde li o modernizaci,re­konstrukci…ji­miž se nemění vnitřní uspořádání domu a zároveń velikost spoluvlastnických podílů…postačuje souhlas tříčtvrtinové většiny všech vlastníkú jednotek.

  Vložil Vizi, 28. Duben 2009 - 5:22

  Co tím chtěl básník říct? Tady nejde o to, že by jeden vlastník bránil vlastní revitalizaci, ale tím, že si není ochoten vyměnit okna ve svém bytě pravděpodobně SVJ nedosáhne na dotaci PANEL a celá rekonstrukce se zbytečně prodraží. A jelikož se podle dotazu zdá, že okna jsou vedena v tomhle případě jako součást konkrétní jednotky, těžko mohou ostatní nařizovat jejich výměnu.

  Vložil nejde se mi přihůásit (bez ověření), 28. Duben 2009 - 10:11

  nepatří celá vlastníkovi jednotky, ale z 1/2 (venkovní část, ale nejen u špaletového, ale i u jednoduchého okna!) je společnou částí domu (viz prohlášení vlastníka)

  Vložil Sláveki (bez ověření), 11. Květen 2009 - 14:31

  Proč by neměla být okna celá v osobním vlastnictví, když ve Smlouvě o převodu vlastnictví bytu od původního vlastníka nejsou uvedena ve vyjmenovaných společných částech domu? To tedy znamená, že jsou součástí převáděného bytu. A to, co je ve smlouvě uvedeno musí být i respektováno (i podle vyjádření ombudsmana p.O.Motejla).

  Vložil Václav (bez ověření), 11. Květen 2009 - 16:01

  Vážený pane Sláveki,

  právo stanoví přesně opačně, že co není součástí jednotky, je společnou částí domu.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".