má vlastník právo na kompenzaci?

Vložil Drahomíra Witassková, 14. Duben 2008 - 22:33 ::

V roce 2003 jsme na domě dělali úplnou opravu balkonů a ikdyž platíme do FO na m2 všichni stejně, tak nám bylo tehdy řečeno,že přízemní byty nemají nárok na žádnou kompenzaci.Nechali jsme to tedy tak a smířili se stím. Nyní ale nastala situace,že se v r. 2007 opravoval celý panelák. Měnili se okna za plastová a dělalo se zateplení. Vlastník jednoho bytu ale všechny předešel i když věděl že se tyto práce budou dělat a v roce 2005 si okna vyměnil na vlastní náklady. Nyní ale požadoval o kompenzaci a odůvodnil to tím,že platí do FO stejně jako každý jiný v tomto domě. Na konci roku 2007 mu byla kompenzace vyplacena ve výši jakou nám sočítala firma co nám výměnu oken dělala. Na 3+1 to dělalo 40000,–kč. Jak je možné že u jednoho to šlo a u druhého né. Může mi někdo to vyjasnit. Byvala předsedkyně výboru SVBJ.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Pavel, 14. Duben 2008 - 23:27

  Podle mého názoru vlastník právo na kompenzaci vyplývající ze ZoVB nemá. V tomto duchu vydalo stanovisko i MMR.

  Na druhé straně, pokud si někdo vymění okna na vlastní náklady, tak se sníží náklady na výměnu ostatních oken v SVJ. Já se domnívám, že je jenom spravedlivé, aby takovému vlastníkovi byla poskytnuta kompenzace v ceně, za jakou SVJ ušetřilo, že nemusí měnit okna v jeho bytě. Mělo by to být ošetřeno rozhodnutím shromáždění.

  Ta spravedlnost je samozřejmě relativní, protože je možné, že zvolil okna pouze podle ceny, okna budou nekvalitní a další starost o okna, jako společné části domu, bude na SVJ.

  V uváděném případě s opravou balkonů předpokládám, že přízemní byty balkony nemají. To že se platí podle m2, do kterých se většinou plocha balkonů nezapočítává, asi způsobilo, že se kompenzace neposkytla. Chyba není v neposkytnutí kompenzace, ale v tom, že se plocha balkonů, teras, lodžií nezapočítává do m2 určujících podíl na domě a tím i podílu na nákladech souvisejících o opravami společných částí domu.

  Pokud by přízemní okna balkony měla, vlastníci si je upravili na vlastní náklad a kompenzace jim nebyla poskytnuta, tak by to spravedlivé nebylo. Ale protože není právní nárok, záleží pouze na shromáždění, jak se zachová.

  Zlepšení by snad mělo nastat v novém ZoVB, který však podle mých informací z minulého týdne má být velmi okleštěn od publikovaného nárhu, takže asi nějaké podrobnější úpravy nepřinese a vše se bude muset řešit stanovami.

  Hezký den! PavelSVJ@centrum­.cz

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".