Jednoduché účetnictví pro SVJ

Vložil Pavel, 16. Září 2014 - 14:55 ::

Na adrese https://apps.odok.cz/kpl-detail…

je ve veřejném připomínkovém řízení návrh novely zákona o účetnictví.

Termín připomínek je 18.9.2014.

Připomínky může uplatnit kdokoliv.

Připomínky se zasílají na adresu frantisek.lin­hart@mfcr.cz

_____________­________________________­________________________­________________________­________________________­_____________

Návrh k novele zákona o účetnictví

K bodu 3 (§ 1c)

Návrh

Do § 1c odst. 1 písm. d) doplnit bod 6

„6. společenstvími vlastníků jednotek podle občanského zákoníku“

Zdůvodnění

 1. Novelou zákona o daních z příjmu je ustanovením § 18/2/h vyjmuta drtivá většina příjmů SVJ z předmětu daně. Podvojné účetnictví tedy ztrácí na významu jako východisko pro stanovení základu daně z příjmů. Většina SVJ ani nebude podávat daňové přiznání k dani z příjmu.
 2. Pro převážnou část členů SVJ mají větší vypovídací schopnost výstupy z jednoduchého účetnictví, než výstupy z podvojného účetnictví
 3. Externí dodavatelé účetních služeb účtují za jednoduché účetnictví menší částku než za podvojné účetnictví
 4. Soukromoprávní úprava považuje v § 1 221 NOZ společenství vlastníků vlastně za druh spolku. A tak není důvod spolkům umožnit vedení JÚ a u SVJ trvat na vedení podvojného účetnictví.
 5. Podle údajů ČSÚ z roku 2011 je v kategorii 5–10 bytů celkem 13 857 SVJ s 100 225 byty. Zejména pro tato SVJ by byla možnost vedení jednoduchého účetnictví velkým přínosem.

_____________­________________________­________________________­________________________­________________________­__________

Pokouším se uplatnit připomínky i prostřednictvím oficiálních připomínkových mís­t.

Nicméně při vypořádávání připomínek velmi často z řad předkladatelů předpisů zaznívá, že se jedná o ojedinělou připomínku a „nemáme informaci, že by praxe tuto záležitost vyžadovala“.

Pokud tedy někdo má zájem, aby bylo umožněno vedení jednoduchého účetnictví pro SVJ s obratem do 3 mil. Kč, měl by na výše uvedenou adresu napsat. Důvody může uvést jaké chce. Něco jsem nastínil.

Skutečností ale je, že pokud bude nízká poptávka po JÚ, tak JÚ pro SVJ nebude. Odpor od auditorů a účetních společností je značný. Peníze jsou peníze.

Hezký den!

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Jar (bez ověření), 18. Září 2014 - 12:11

  Pane Pavle,

  já se připojím, jen si nejsem jistá, zda se tomu říká jednoduché účetnictví, a pak čemu říkáte příjmy SVJ do 3 mil.? Myslíte to, co se za příjmy SVJ považuje podle NOZ?

  Myslím, že podvojné účetnictví SVJ dost zatěžuje, málokdo mu rozumí a spíš život vlastníkům komplikuje.

  Jen by to chtělo upřesnit pravidla hospodaření SVJ nějakou jasnou zákonnou úpravou, hleďte těch diskuzí na téma zálohy, příspěvky, účel zálohy, její vyúčtování, vypořádání, přechod dluhu atd. To skoro není normální.

  Jar

  Vložil Pavel, 18. Září 2014 - 12:56

  Jar,

  určitě se jedná o jednoduché účetnictví. V současné době je upraveno v § 38a ZoÚ pro spolky, církve a honební společenstva.

  Co jsou příjmy do 3 mil. Kč se bude muset ještě vyjasnit. Podle mého názoru jsou to příjmy (nikoliv výnosy), které se vyskytnou na BÚ a v pokladně. Pokud byste převedla z pokladny 100 000 Kč na BÚ, tak asi budete mít příjem 100 000 na BÚ. Ale to bych nyní neřešil. K NOZu se raději nevyjadřuji, nemaje plzeňskou fakultu, tak mu moc nerozumím.

  S Vaším tvrzením „Jen by to chtělo upřesnit pravidla hospodaření SVJ nějakou jasnou zákonnou úpravou, hleďte těch diskuzí na téma zálohy, příspěvky, účel zálohy, její vyúčtování, vypořádání, přechod dluhu atd. To skoro není normální.“ souhlasím. Není to normální. Ale do současné novely ZoÚ to nedostanete. Je to záležitost práva. A právo je paskvil, jak ZoVB, tak NOZ.

  Účetnictví má jen věrně zachytit, jaké právní skutečnosti nastaly. Pokud jsou právní skutečnosti nejasné, tak to účetnictvím už nevylepšíte.

  Nicméně 8.10.2014 máme jednání nad vyhláškou 504/2002 Sb. s MF. Pokud by byly nápady jak vyhlášku pro neziskovky vylepšit tak se jim nebráním.

  Hezký den!

  Pavel

  Vložil N. Klainová (bez ověření), 21. Září 2014 - 9:05

  Se zájmem jsem si přečetla informaci o jednání nad vyhláškou č. 504/2002 Sb. a včera jsem poslala na odbor 28 připomínky, které si můžete přečíst na www.klaiex.webnode.cz v rubrice Různé – Připomínky.

  Pokud s budete s některými souhlasit, připojte se! N. Klainová

  Vložil Jar (bez ověření), 21. Září 2014 - 13:55

  Paní Klainová, mohu poprosit o odkaz na tu část NOZ, která umožňuje předepsat na správu domu i zálohy? viz. Vaše připomínky k vyhlášce: „Návrh: V § 27 Výnosy stanovit jednoznačně účtovou skupinu, ve které budou vykazovány výnosy z příspěvků na správu – zálohových i nezálohových, protože NOZ umožňuje oba způsoby přispívání.“ Vede se o tom zde diskuze poměrně dlouho, že neumožňuje, lze si ale ve Stanovách sjednat i zálohy.

  Kromě odborníků, kteří kdo znají účtování v podvojném účetnictví myslím téměř nikdo nechápe rozdíl mezi zálohou a příspěvkem. U nás máme pro jistotu předepsány zálohy na příspěvky:-), a to nám vede účetnictví odborná firma se všemi souvislostmi, které uvádíte ve svých připomínkách. Obávám se, že tvůrci zákona ten rozdíl také neviděli, skoro bych se o to vsadila, že pro ně záloha a příspěvek je totéž a možná proto by vůbec nechápali, o čem se tu vede již dlouho polemika.

  Jinak máte mou hlubokou poklonu za Vaši práci.

  Děkuji Jar

  Vložil N. Klainová (bez ověření), 21. Září 2014 - 16:30

  Odpověď je pod připomínkami v samostatném příspěvku:

  http://klaiex.webnode.cz/…4-zari-2014/

  N. Klainová

  Vložil null007 (bez ověření), 21. Září 2014 - 11:23

  Příspěvek je nepřístupný, prosím o jeho zpřístupnění.

  Vložil N. Klainová (bez ověření), 21. Září 2014 - 11:29

  Příspěvek je přístupný všem. Zkuste tady:

  http://klaiex.webnode.cz/…4-zari-2014/

  Vložil Jar (bez ověření), 21. Září 2014 - 20:05

  Paní Klainová, velké díky za Váš čas a podrobné vysvětlení na Vašem webu, Vy mě snad donutíte to účto se naučit! Díky všem zde předaným rozumným radám ( Pavel, LAKE, paní Klainová,…) se ten, kdo chce, hodně naučí.

  Díky Vám se mi po roce úsilí dostalo vyúčtování mnou 5 let skládané dlouhodobé zálohy. Jsem v plusu, mám pohledávku za SVJ ve výši cca 35 000,–Kč.

  Záloha se samozřejmě vybírá na neurčitý účel, teď se z ní utratilo půl milionu modernizaci domu – čipový systém místo klíčů.

  Žádám si o sdělení výše nákladů technické zhodnocení domu. To zase bude divení. Dva členové z tříčlenného výboru své byty pronajímají, možná by je to taky mohlo zajímat:-)

  Děkuju za všechny vlastníky, kterým není lhostejno, jak se nakládá s jejich majetkem a financemi.

  Jar

  Vložil null007 (bez ověření), 21. Září 2014 - 11:35

  Děkuji

  Vložil Pavel, 18. Září 2014 - 9:46

  Dovoluji si upozornit, že dnes končí lhůta pro podání připomínek k novele zákona o účetnictví. Je možné podat návrh, aby i SVJ s příjmy do 3 mil. Kč vedla dobrovolně jednoduché účetnictví. Adresa pro podání návrhů je v úvodním příspěvku.

  Pokud nebudou požadavky z „praxe“, tak JÚ nebude.

  Pokud budou požadavky z „praxe“, tak je alespoň naděje.

  Hezký den!

  Pavel

  Vložil mija (bez ověření), 18. Září 2014 - 12:22

  Děkuji za info,včera jsme se k připomínkám připojili.

  Vložil Pavel, 18. Září 2014 - 12:37

  Mijo,

  děkuji za malá SVJ. U nás je 141 jednotek a jednoduché účetnictví bych pro takto velké SVJ nechtěl, i kdyby bylo možné. :-))

  Jen terminologicky: nejedná se o daňovou evidenci podle § 7b) ZDP, ale o jednoduché účetnictví podle § 38a zákona o účetnictví.

  Hezký den!

  Pavel

  Vložil Rigana, 18. Září 2014 - 11:06

  Děkuju Pavlovi za jeho příspěvek, část textu jsem z něj použila a odeslala do připomínkového řízení.

  Vložil Pavel, 18. Září 2014 - 12:04

  Rigano,

  díky. Doufám, že bude více připomínek.

  Osobně preferuji (podvojné) účetnictví. Ale pro malá SVJ se může hodit i jednoduché.

  Jen musí být větší zájem. :-))

  Hezký den!

  Pavel

  Vložil Pavel, 18. Září 2014 - 12:04

  Rigano,

  díky. Doufám, že bude více připomínek.

  Osobně preferuji (podvojné) účetnictví. Ale pro malá SVJ se může hodit i jednoduché.

  Jen musí být větší zájem. :-))

  Hezký den!

  Pavel

  Vložil amap, 16. Září 2014 - 19:40

  Dobrý den

  Pane Pavle, děláte velmi užitečnou práci, srdečné díky. Pamatuji se, že jste kdysi úspěšně zorganizoval petici, aby se žádostí o dotaci na zateplení nemuseli souhlasit všichni vlastníci. Doufám, že budete úspěšný i nyní. Na zadanou adresu jsem již napsal.

  Mějte se hezky

  amap

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".