Jak spravovat 4-bytový dům.
Dobrý den, obracíme se na Vás s krátkým dotazem : Je bytový dům se 4 byty a tam 6 vlastníků bytů. Po tragické události nikdo nechce vykonávat funkci správce a uzavřít tak všechny smlouvy (elektřina, voda, banka, pojistka, …) na své jméno. Nelze ustanovit sdružení vlastníků jednotek (to je možno až od 5 bytů). Asi není možné ustanovit ani občanské sdružení (právnickou osobu s IČO) složené z majitelů bytů, jehož posláním by bylo zajištění správy domu (zák.č.83/1990Sb. o sdružovacím právu ve smyslu čl.20 Listiny práv a svobod : Občanská sdružení slouží k uspokojování různých kulturních, sportovních, vzdělávacích či podobných zájmů). Do správy nás nechce vzít ani SBD přes pověřovací smlouvy s každým majitelem (narušilo by jim to účetnictví). Jeden spřátelený živnostník – účetní to také nechce vzít na svou živnost. Co dělat? Děkujeme Vám za odpověď.
Právě řešíme obdobný problém, po roce a půl jsme dospěly k tomuto: Občanské sdružení založit nelze – nemá stejná práva vůči svým členům jako společenství, protože je založeno na dobrovolnosti. Jiné formy právnické osoby (s.r.o., nezisková organizace,…) jsou nevhodné z hlediska placení daní a vedení účetnictví. My jsme problém vyřešily oddělením sklepních prostor od bytových jednotek (nemáme však sklepní kóje, ale samostatné sklepní místnosti), čímž nám vznikly další 4 nebytové jednotky (s funkčním využitím skladování) a již splňujeme zákonem daných min. 5 jednotek. Musel to dělat právník a dost se to táhlo mezi katastrem a stavebním úřadem (změna prohlášení vlastníka), ale už budeme mít první chůzi shromáždění. Pokud budete chtít více info napište mail na z.kramarova@seznam.cz .
Jak to přesně myslíte s tím občanským sdružením?
Pokud by se sdružovali vlastníci domu, za účelem správy domu, ale bez převodu majetku, tak asi podel práva fungovat nemůže.
Pokud by se ale na občanské sdružení převedl dům, tak by to fungovat mohlo. Asi by se musely dobře napsat stanovy a na členství navázat podíl na domě.
Jaký je Váš názor?
Jde nám o to, aby do budoucna každý vlastník měl podepsanou smlouvu o správě s nějakou právnickou osobou, která má IČO. Občanské sdružení je jen dobrovolným spolkem, ale jak píšete, kdyby se na spolek převedl dům, tak by to asi šlo. Zkusíme o tom přemýšlet. Děkuji. J.Brož
Pane Brož, nejjednodušší variantou je vyčlenit v domě celkem minimálně 6 jednotek a poté je vše bez problémů. Minimální počet vlastníků splňujete, tudíž SVJ poté vznikne. Občanské sdružení není nejlepším řešením. Jsem schopen Vám s tímto pomoci. Kontaktní mail je v mém posledním příspěvku.
Dobrý den. Kontaktujte mne prosím na mailovou adresu podatelna@spravex.cz Jsem schopen Vám s danou záležitostí pomoci.
Poslední komentáře