Jak se bránit bohatému ,, Šmejdovi,, který za každou cenu chce získat můj byt v podílu na RD

Vložil Polárka (bez ověření), 22. Únor 2024 - 16:44 ::

Dobrý den. Hledám pomoc a nebo alespoň odbornou radu jak se bránit před podnikatelem v realitách, který si odkoupil druhý byt v podílovém spoluvlastnictví na RD. Celkem jsou v domě 3 patra a 3 samostatné byty. Když se dozvěděl že jsem onkol.pacient,ZTP,ID 3.stupně,opakovaně chtěl odkoupit můj byt. Jenže já nic neprodávám.Žiju v bytě celý život a ráda bych v něm i dožila. Od té doby začal z jeho stany teror. Sestěhoval do bytu nad námi několik neprizpůsobivých ukrajinských rodin. Během 2 dnů na mne podal 4 žaloby k soudu, sám se delegoval do funkce správce nemovitosti a prosazuje si extrémně předražené zakázky svých subdodavatelů. Vodné a stočné mi naúctoval o 7.500Kč víc než je běžná taxa a odmítá komunikaci a vysvětlení z jakého důvodu tak učinil. Už si nevím rady. Za právní služby už jsem zaplatila spoustu peněz a nikam to nevede. Stále jako správce jedná jen ve svůj prospěch. Vyvíjí psychický nátlat abych prodala byt za hubičku. Převod do OV odmítá. Spodnímu sousedovi je 95let a obávám se, že nakonec ho donutí také prodat i jeho byt.RD je na strategicky dobrém místě kousek od Prahy. Máte nějaké zkušenosti a nebo dobrou radu jak se úspěšně bránit? Předem velmi děkuji.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil JajaA (bez ověření), 26. Únor 2024 - 11:02

  Jedna imobilni, druhy 95 lety hluchy…

  Pisete: “Vodné a stočné mi naúctoval o 7.500Kč víc než je běžná taxa”

  Muzete nam tu fakturu jak vam nauctoval, ukazat? Nahrajte na http://imgbb.com a sem odkaz

  Vy mate pravo do 30 dnu po obdrzeni vyuctovani sluzeb pozadat pisemne o podklady, a to dle zakona o sluzbach, tak to nepropasnete (datovkou nebo do vlastnich rukou spravci-poskytovateli sluzby). Jinak nic nedostanete nez pres soud.

  Vložil Justitianus, 24. Únor 2024 - 14:58
  • „… si odkoupil druhý byt v podílovém spoluvlastnictví na RD. … chtěl odkoupit můj byt … Vyvíjí psychický nátla[k] abych prodala byt …“

  Polárko, napsala jste totální nesmysl. Není možné Vám poradit.

  1. Buď jde o rodinný dům v podílovém spoluvlastnictví, a pak žádný ze spoluvlastníků nevlastní žádný byt, který by mohl někdo „odkoupit“ či „prodat“.
  2. Nebo jde o rodinný dům se třemi jednotkami a pak se nejedná o žádné podílové spoluvlastnictví budovy.

  Oba případy jsou velmi odlišné. Postavení podílového spoluvlastníka je právně jiné než postavení vlastníka jednotky. Procesní (soudní) obrana spoluvlastníka budovy se naprosto liší od obrany vlastníka jednotky. Potřebovali bychom znát alespoň základní údaj: jaké jsou spoluvlastnické podíly Vás a ostatních spoluvlastníků na budově, případně jaké jsou spoluvlastnické podíly vlastníků tří (?) jednotek na domě/na společných částech.

  Buď napište pravdivě jak to je, nebo mi pošlete adresu domu a já Vám zjistím v katastru alespoň tuto základní informaci.

  Poznámka: Naprosto nechápu proč jste strkala peníze právníkovi, který pro Vás – jak píšete – nic dosud neudělal. Při tom jde o naprosto jednoduché právní úkony! Jen z Vás tahá peníze.

  Justitianus

  Vložil Polárka (bez ověření), 24. Únor 2024 - 21:20

  U soudu jsem byla jen jednou při rozvodu před 40 lety. Jinak jsem nikdy žádného právníka nepotřebovala. Teď mi radí převod do OV soudní cestou. Prý to bude trvat cca 2 roky a stát několik set tisíc korun, které nejdřív musím z ID našetřit. Pan podnikatel se rozhodl že nám zbourá komíny, ubourá na domě atiku, prodlouží krovy a chce stavět na společné půdě další byty. Jen se mně zapomněl zeptat, jestli s tím vůbec souhlasím. Mám vyvložkovaný komín pro plynové zplodiny nad střechu. Před domem si nechal odbagrovat kus veřejné zeleně mezi stromovým, uřezal že silnice obrubáky aby měl pro své auto chráněné parkovací místo pod vzrostlími stromy. Na MÚ mi řekli, že mu žádné parkovací místo nepovolili. Městská policie mi řekla že jí to nezajímá. Je toho spousta dalšího.

  Vložil Polárka (bez ověření), 24. Únor 2024 - 20:59

  V katastru nemovitostí jsem našla tyto informace: Budova se sídlem popisným xxxx Rodinný dům Vlastnické právo : Já 1/3 Podnikatel 1/3 Starý pán 2/12 Jeho 1. potomek 1/12 Jeho 2. potomek 1/12

  Jiné údaje krom adresy a výměry tam nejsou.

  Vložil Justitianus, 24. Únor 2024 - 21:31

  Takže podnikatel má spoluvlastnický podíl pouze 1/3. Vy ostatní spoluvlastníci máte dohromady podíl 2/3 a proto jej kdykoliv přehlasujete i ve významné záležitosti týkající se společné věci (§ 1129). K přehlasování podnikatele v běžných záležitostech správy postačí Váš podíl s podporou kteréhokoliv jednoho z ostatních spoluvlastníků (§ 1128/1).

  Není co řešit. Jen pasivita vás spoluvlastníků umožnila současný stav. Všechny Vaše problémy jste si způsobila sama. Nechováte se vůbec jako podílový spoluvlastník.

  Kdo se nestará o svá práva, ten o ně přichází.

  Justitianus

  Vložil Polárka (bez ověření), 26. Únor 2024 - 21:22

  Nevíte jak dlouho trvá rozdělení na bytové jednotky a převod do OV soudní cestou a kolik tento proces stojí? Můžu prodat 1/3 půdního prostoru nějakému zájemci o půdní vestavbu bez svolení ostatních podílníků? Nebo je to možné až po převodu do OV? Předem děkuji za odpověď.

  Vložil Polárka (bez ověření), 24. Únor 2024 - 21:37

  starý pán je takřka hluchý a zřejmě mu podepíše cokoli o co ho požádá. Jednoho jeho potomka úplně vynechali a ani neví kdy je nějaká schůze, co se projednává. Druhý potomek je podnikatelem okouzlen.Podnikatel má titul, dává najevo bohatství a svou moc. Celou dobu jsme v domě žili všichni v harmonii. Žádné hádky, mrzutost atd. Nyní se atmosféra v domě dá krájet. Vůbec si neuvědomují že jim pomalu navléká oprátku kolem krku. Je mi jasné že až zdolá mně, tu vzpupnou.. půjde po jejich bytě také. Právník mi říkal že nejsem jediný případ. Že je to o něm známé. Soudí se s každým aby ještě více povznesl své ego. U soudu řval na soudce a po mém právníkovi žádal v soudní síni okamžitou omluvu.

  Vložil Vilém (bez ověření), 25. Únor 2024 - 11:32

  Tak se ukazuje, že vy jste se svým podílem 1/3 jediná, kdo se proti správě vaší nemovitosti vykonávané podnikatelem vyslovuje. Pokud nezískáte na svou stranu vašeho souseda a případně jeho potomky, vaše šance něco změnit je minimální.

  Pokud se vám je podaří přesvědčit, pak by bylo nejlepší získat jejich plnou moc k zastupování buď pro vás, nebo někoho, kdo by vás zastupoval. Potom by ostatní spoluvlastníci už neměli podnikatelovi sami nic podepisovat, a vše by měl řešit s podnikatelem zplnomocněný zástupce.

  Vložil Polárka (bez ověření), 26. Únor 2024 - 21:33

  Tohle mi říkal můj právník také. Pokud mu starý pán podepíše co chce spolu s jedním jeho potomků, přehlasují mne a jeho druhého potomka. Podnikal tak rozvrací komplet jejich rodinu. Což je jeho zřejmý zájem. Druhý potomek zvažuje odprodání svého podílu nějaké realitce. Sourozenec nemá finance na vyplacení.

  Vložil Misme, 25. Únor 2024 - 8:03

  Polárko, nevím odkud jste, ale u nás, v kraju razovitem, máme u úřadu městské části zřízeny „právní služby zdarma“. Kvalitu jsem dosud osobně neověřila, ale sousedka si službu i vstřícnost pana JUDr. velice pochvaluje. Existuje i bezplatné poradenství ČAK, tam jsem se před časem obracela, ovšem i urgovala, že mou žádost ignorují… a ignorovali nadále. Třeba ale budete mít větší štěstí, za pokus nic nedáte, jen trochu času. Možná se taky za těch 10 let od zaslání mé prvotní žádosti pozitivně (proklientsky) změnili.

  Vložil Polárka (bez ověření), 26. Únor 2024 - 21:36

  Také jsem volala právníkovi na MÚ. Vyslechl ale neporadil nic nového. Prý mám smůlu..

  Vložil Misme, 23. Únor 2024 - 8:49

  Odbornou radu vám nepodám, ale podělím se o radu, kterou mi dala (zdarma) jedna paní advokátka, když jsem se ocitla v podobně prekérní situaci. Ta rada byla v tom smyslu, že na takové gaunery je advokát krátký, že mi líp pomohou v Občanském judu, což byl v té době aktuální „antišmejdí“ TV pořad.

  Vložil Polárka (bez ověření), 24. Únor 2024 - 11:35

  Děkuji za Vaše doporučení. Nevíte někdo jaké jsou zákonné podmínky pro svolávání domovní schůze? Mně pošle jen mail že pozítří svolává domovní schůzi a protože moc dobře ví, že na mailu nejsem každý den, spoléhá se na to, že se termín dozvím opožděně. Mám svého právního zástupce který by mně na domovní schůzi zastupoval ale vůbec to nebere v potaz. Někde jsem si na internetu našla že všichni majitelé podílu mají být že zákona obeznámeni s konáním domovní schůze 30 dní předem. Vůbec se mi nelíbí jeho chování a spatřujiv něm zákeřné chování. Rozhoduje o společných věcech beze mne. Soused je úplně hluchý a já velmi špatně pohybují o berlích nebo na inv. vozíku.V domě nemáme výtah, tak že vycházím jen v nejnutnějších případech k lékaři. Nevíte o nějakém občanském sdružení které pomáhají řešit šmejdy v realitách nebo super právníkovi co s nimi má velké zkušenosti? Předem děkuji za Váš názor nebo rady.

  Vložil MartinII, 24. Únor 2024 - 13:18

  "pošle jen mail že pozítří svolává domovní schůzi a ví, že na mailu nejsem každý den, spoléhá se na to, že se termín dozvím opožděně.

  Mám právního zástupce který by mně na domovní schůzi zastupoval ale … jsem si na internetu našla že všichni majitelé podílu mají být že zákona obeznámeni s konáním domovní schůze 30 dní předem. Vůbec se mi nelíbí jeho chování"

  • – – – – – – – – – – –

  Jste vlastníkem podílu (na bytu, domu) nebo jste vlastníkem bytu ?

  Máte list vlastnictví ?

  Udělte vašemu právnímu zástupci plnou moc (PM) pro účast a hlasování na schůzi dle obč. zákoníku 89/2012 Sb., Smluvní zastoupení § 441 a násl.

  • – – – – –

  § 249

  (1) Zasedání členské schůze se svolá vhodným způsobem VE LHŮTĚ URČENÉ STANOVAMI, jinak NEJMÉNĚ 30 DNŮ PŘED KONÁNÍM.

  Z pozvánky musí být zřejmé místo, čas a pořad zasedání.

  (2)

  (3) Místo a čas zasedání se určí tak, aby co nejméně omezovaly možnost členů se ho účastnit.

  § 250

  (1) Kdo zasedání svolal, může je odvolat nebo odložit stejným způsobem, jakým bylo svoláno. Stane-li se tak méně než týden před oznámeným datem .

  (2) Je-li zasedání svoláno podle § 248, může být odvoláno či odloženo jen … .

  § 251

  Každý člen je oprávněn účastnit se zasedání a požadovat i dostat na něm vysvětlení záležitostí spolku, vztahuje-li se požadované vysvětlení k předmětu zasedání členské schůze.

  § 253

  (1)

  (2) Předseda vede zasedání tak, jak byl jeho pořad ohlášen, ledaže

  (3) Záležitost, která nebyla zařazena na pořad zasedání při jeho ohlášení,

  § 254

  (1) Statutární orgán spolku zajistí vyhotovení zápisu ze zasedání 30-ti dnů od jejího ukončení.

  (2) Ze zápisu musí být patrné, kdo …, kdy …, kdo …, kdo …, jaká usnesení přijala a kdy byl zápis vyhotoven.

  (3) Každý člen spolku může nahlížet do zápisů ze zasedání za podmínek určených stanovami. Neurčí-li stanovy jinak, lze toto právo vykonat v sídle spolku.

  • – – – – – –
  Vložil Polárka (bez ověření), 24. Únor 2024 - 21:48

  Stanovy vůbec žádné nemáme, nemáme vlastně vůbec nic. Domovní řád, IČO, společný bankovní účet atd. Nemáme rozdělené byty na samostatné jednotky. Ani nevím jestli musí mít odemne povolení aby tam ubytoval několik rodin do svého bytu, nevím jestli z nájmu odvádí daně nebo aby tyto daně nechtěl zaplatit FÚ i po mně poměrnou částí, nebo jestli peníze z nájmu se nemají dělit poměrnou částí mezi ostatní majitele domu. Jsem už starší ženská a laik.

  Vložil Amatér. (bez ověření), 22. Únor 2024 - 17:27

  Jsem pouze amatér, ale nechápu, jak se mohl sám delegovat do funkce správce nemovitosti. Máte přece s tím 95letým sousedem spolu větší spoluvlastnický podíl než ten realitní podnikatel nebo ne? Víte určitě, že mu ten váš soused nepodepsal nějaký souhlas s jeho funkcí.

  V každém případě, když se se sousedem spojíte, tak si můžete spolu odsouhlasit nového správce. Tím bych začal.

  Vložil MartinII, 23. Únor 2024 - 10:35

  Zkuste se obrátit na

  • senátora,
  • občanskou právní poradnu Městské části,
  • klub důchodců,
  • Černé ovce

  Třeba vám někdo z nich poradí další a lepší možnosti !!!

  Vložil Upřesnil (bez ověření), 24. Únor 2024 - 9:03

  "Zkuste se obrátit na

  • senátora,
  • občanskou právní poradnu Městské části,
  • klub důchodců,
  • Černé ovce"


  Vložil MartinII, 23. Únor 2024 – 10:35

  Prosím o upřesnění: Radíte obrátit se na

  • senátora – na kterého?
  • občanskou právní poradnu Městské části – na kterou?
  • klub důchodců – na který?

  Jedině Černé ovce nevyžadují upřesnění.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".