instalace antény pro satelitní příjem

Vložil Grapp, 1. Prosinec 2014 - 23:04 ::

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu ve věci instalece na střechu domu satelitní antény SVJ nechce povolit instalace i když jsem psal žádost o instalace antény pro satelitní příjem. Problem je v tom že dělaj novou střehu a mají obavy že se poškodí. Jak mám je donutit aby nam daly povolení?

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil lake, 5. Prosinec 2014 - 8:02

  Grapp, zatím jste namísto použitelné rady dostal jen plky od místních mudrlantů. Takže Vám zkusím poradit já.

  Potřebné oprávnění k instalaci antény Vám nemůže dát SVJ, které je pouze sluhou vlastníka podle § 9 ZoVB. SVJ v domě nic nevlastní. Obracíte se po celý čas na nesprávnou osobu. Oprávnění uděluje vlastník domu.

  Pokud vlastník domu oprávnění neudělí, přestože k tomu byl prokazatelně vyzván, obraťte se jako uživatel bytu na Stavební úřad. Ten o věci povinně rozhodne podle § 104 odst. 16 zákona 127/2005 Sb. o telekomunikacích.

  127/2005 § 104
  (16) (…) Dojde-li mezi vlastníkem domu, bytu nebo nebytového prostoru a uživatelem tohoto domu, bytu nebo nebytového prostoru ke sporu o rozsahu těchto povinností, rozhodne na návrh jedné ze stran sporu příslušný stavební úřad v součinnosti s [Českým telekomunikačním] Úřadem.

  Jak se obrátit na vlastníka domu je jasné: postupujete podle § 11 odst. 5 ZoVB. Může k tomu dojít na shromáždění vlastníků jednotek, kde se bude hlasovat o povolení k zásahu do společného majetku (potřebná je tříčtvrtinová většina všech). Nebude-li zařazeno na program, či nebude-li schváleno, můžete požádat přímo všechny vlastníky, aby Vašemu projektu na instalaci antény udělili souhlas. Nebude-li dosažen potřebný souhlas tří čtvrtin vlastníků jednotek ani na shromáždění, ani při Vaší podpisové akci, obrátíte se na Stavební úřad s žádostí podle § 104.

  Klíčové pro Váš úspěch ve věci je, zda prokážete, že signál, který hodláte přijímat, spadá pod „příjem rozhlasového a televizního vysílání provozovatelů vysílání podle zvláštního právního předpisu(11) za podmínky, že v místě příjmu je signál přiměřené kvality“. Zároveň musí jít o signál, jehož příjem není již zabezpečen pomocí domovní STA.

  Také dbejte, aby Váš požadavek byl jednoznačný a určitý. Musíte být schopen doložit projektem co se má montovat, kam, k čemu a jakou technologií to bude kotveno, jak budou vyřešeny prostupy kabelů, kudy povede svod do Vašeho bytu, atd. Pokud nemáte v ruce projekt, nečekejte, že se Vaším neurčitým požadavkem bude někdo zabývat.

  lake

  P.S. Je možné, že stavební úřad odmítne o věci rozhodnout, neboť ji vyhodnotí jako spor primárně spoluvlastnický, do něhož SÚ nepřísluší zasahovat. V tom případě byste se měl obrátit na soud, který je oprávněn chybějící souhlas některých vlastníků jednotek nahradit svým rozhodnutím.
  Bohužel – vzhledem k neurčitosti právní úpravy vlastnictví bytů a k nedostatku judikatury si netroufnu předvídat, zda věc spadá do kompetence SÚ jako spor uživatele bytu s vlastníkem domu, či do kompetence soudu jako spor mezi spoluvlastníky navzájem.
  Jediné, co mohu říci se 100% jistotou je to, že nejde o spor mezi Vámi a SVJ.

  Vložil Pub (bez ověření), 5. Prosinec 2014 - 14:37

  pane Lake a kolik to tak koštuje časově ve špatným případě, to vaše řešení?

  • 1–12 měsíců do předložení Shromáždění
  • 1–3 měsíce do zvěřejnění zápisu ze kterého plyne, že skutečnost je zapsána jinak… nebo vůbec není
  • nebo 1–3 měsíce do možnosti dát žalobu podle §11/3 ZoVB
  • 6–9 měsíců do začátku řešení žaloby
  • 2 měsíce na vydání rozsudku
  • pak stavební řízení – 2 měsíce od podání žádosti
  • to máme by vočko 31 měsíců

  Mno, vypadá to, že ke konci roku 2017 by již mohl tazatel anténu mít. :)

  Když to půjde dobře :))

  Vložil lake, 5. Prosinec 2014 - 16:44

  Vážený Pub, tazatel má dvě možnosti:

  • Nemít anténu nikdy
  • Mít anténu podle mé rady

  Kterou z obou variant zvolí nechejme na něm.

  lake

  Vložil tazatel jaryn, 4. Prosinec 2014 - 23:56

  Grappe , ty ale nejsi vlastník že? Soudím tak dle tvých slov : " Problem je v tom že dělaj novou střehu… " . Pokud by jsi byl vlastník tak by jsi nenapsal , že dělaj ale že děláme… Pokud nejsi vlastník tak co prudíš na portále svj a pokud jsi vlastník tak hloupý.....

  Vložil mija (bez ověření), 5. Prosinec 2014 - 0:10

  Ještě doplním,ať jsi nebo nejsi vlastník,tak je nabíle dni,že střecha sakra podstatná od nepodstatného satelitu a nechat si jí rozvrtat kvůli marnivosti kohokoliv,to bych určitě nechtěla.Zkus si odpovědět na otázku,co se stane,když na baráku nebudeš mít střechu a co se stane když nebudeš mít satelit.

  Vložil tazatel jaryn, 5. Prosinec 2014 - 0:24

  mija dobrý názor, V našem svj jsme před asi 4 lety provedli rekonstrukci STA. Každý vlastník má možnost DVB – T něco přes 40 TV stanic a DVB – S kde může přijímat např. Skylink nebo digi TV. DVB – T si může napojit doma do více TV. satelit bohužel pouze do jedné s tím ale , že je svým pánem – může si předpatit dle satelitního operátora co chce. Samozřejmá je kombinace např. jedna TV satelit a další dvě DVB – T atd. . Náklady na STA jsou zhruba cca 150,– Kč /byt/rok + případné poplatky za skylink nebo digi tv a to co si bere státní televize…

  Vložil Lachim Nilz (bez ověření), 5. Prosinec 2014 - 15:03

  Naprostý souhlas s řešením „tazatel jaryn“. Tak je to i v našem SVJ. Právní předpis je dodržený minimálně umožněním příjmu z DVB-T a třešínku na dortu, díky většinou vyššímu datového toku má DVB-S. Ono to chce zapřemýšlet, trochu zapracovat a ne se hned čílit.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".