Hubení stěnic v bytě vlastníka, na náklady SVJ.

Vložil JaVa, 24. Únor 2018 - 16:37 ::

V jednom bytovém domě SVJ,v jedné bytové jednotce, zjistil nájemník, že je poštípaný od štěnic.Nášel je pouze v dětském pokoji za obrazem.Obrátil se tedy s důvěrou na souseda,takto zmocněnce předsedy SVJ(předsedou tohoto SVJ je SBD) a ten mu řekl aby zavolal na SBD,které je v tomto SVJ statutárním orgánem.Sekretářka ho přepojila na stavebního technika SBD,ten okamžitě objednal deratizační firmu,aniž by se sám přesvědčil nebo pověřil místního zmocněnce zjistit,zda se tito paraziti nalézají i ve společných částech domu, navazujících na zmiňovaný byt.Firma přijela dvakrát a provedla deratizaci pouze v této bytové jednotce,bez toho aby byli ostatní vlastníci sousedních jednotek o této akci, jakkoliv informováni.Cena deratizace je cca.6200 kč a předseda SVJ-SBD, chtělo fakturu za deratizaci soukromého majetku,proplatit z účtu SVJ.Po upozornění jednoho z členů SVJ,že se nejednalo o plošnou ani částečnou deratizaci společných prostor ,ale o hubení štěnic, pouze v bytové jednotce,která je ve vlastnictví fyzické osoby, zaslala fakturu za tuto akci, majitelce bytu.Ta s placením nesouhlasila a telefonicky kontaktovala účetní na SBD,která ji obratem sdělila,že tuto fakturu stornují a nechají ji proplatit z účtu SVJ.

Koná tento předseda SVJ s péčí řádného hospodáře nebo porušuje § 159 z.č. 89/2012 Sb.,

  • štěnice

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil J Eisenham (bez ověření), 10. Prosinec 2020 - 18:45

Zavlečení štěnic prokázat nelze. Podle § 57, odst. 2, zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, týkajícího se úhrady speciální ochranné dezinsekce by mělo objednat a hradit dezinsekci SVJ. Důvodem je mimo jiné i to, že zavlečení štěnic do panelového domu nelze vlastníkovi bytu dokázat. Kdokoliv z vlastníků (nájemníků) bytů mohl štěnice do domu zavléci, neoznámit to a mohl před provedením křížové kontroly provést amatérskou nebo utajenou odbornou dezinsekci a byt uklidit a štěnice pak v jeho bytě nalezeny nejsou. Ale předtím se mohou (i po neprofesionální dezinsekci) přestěhovat do sousedního bytu. A pokud jeho vlastník výskyt štěnic oznámí, je omylem považován za původce výskytu štěnic v domě. Pokud výbor SVJ požaduje úhradu dezinsekce po jednotlivých vlastnících bytů, tak je výskyt štěnic vlastníky bytů zatajován a jejich likvidace se provádí amatérsky (a vzniká rezistence štěnic na insekticidy) nebo odbornou firmou, ale utajeně. Štěnice se pak šíří po celém domě.

Vložil efwfw (bez ověření), 24. Únor 2018 - 19:20

Obávám se že ne.

Vložil JaVa, 25. Únor 2018 - 12:58

Zřejmě jsem nepochopil Váš příspěvek.Vy tedy ve svém příspěvku tvrdíte,že pokud si vlastník bytu zaneřádí svoji jednotku nějakou havětí,neboť v tomto konkrétním případě není, jakýmkoliv hodnověrným způsobem prokázáno,že se „štěnice“ dostaly do bytu ze společných prostor domu,tak mu ji právnická osoba SVJ na své náklady vyčistí-„deratizuje“.

Herzký zbytek víkendu.JaVa

Vložil NN (bez ověření), 27. Únor 2018 - 16:48

JaVo, na základě zde Vámi uvedené a vymyšlené bajky jste položil otázku:

Koná tento předseda SVJ s péčí řádného hospodáře nebo porušuje § 159 z.č. 89/2012 Sb.,

Odpověď na ni jste dostal:

*Obávám se že ne. Vložil efwfw (bez ověření), 24. Únor 2018 – 19:20 Obávám se že ne.

odpovědět | hodnocení +2*

Tento přispěvatel či diskutující přece netvrdí, že by právnická osoba SVJ měla zajišťovat a hradit.

Vy nerozumíte sám sobě.........­............

Vložil JaVa, 27. Únor 2018 - 18:23

*Obávám se že ne. Vložil efwfw (bez ověření), 24. Únor 2018 – 19:20

Podle mě neurčitá,dvoj­smyslná odpověď!

Vidíte a já jsem tu odpověď pochopil tak,že Předseda SVJ,výše uvedený zákon neporušil.A z toho byla i odvozena moje další reakce.

Ale i tak, Vám děkuji, za Vaši okamžitou a hlavně „duchaplnou“ reakci.

Hezký zbytek dne.JaVa

Vložil NN (bez ověření), 27. Únor 2018 - 21:14

JaVo, je to jednoduché:

„obávám se že ne“ – čili předseda SVJ nepostupuje jako správný hospodář. Na druhou část otázky není třeba odpovídat – nepostupuje, tudíž porušuje.

Vaši poznámku o duchaplné reakci si nechte od cesty.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".