dotaz

Vložil Anonymous, 28. Březen 2007 - 8:43 ::

Dobrý den.Koupili jsme byt do OV,kupní smlouva je psaná na manžela,ale ze zákona je ve společném jmění manželů.Zajímá mne tedy,jestli jsem automaticky členem SVJ i já,jakožto manželka a jestli se tím pádem mohu ucházet o členství ve výboru.Pokud ne,mohu se o členství ve výboru ucházet za manžela na základě plné moci?Díky A.J.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil svj.uDrahy325, 26. Duben 2007 - 13:35

  Ja si myslim, ze clenem SVJ je kazdy spoluvlastnik. Kouknete do vypisu z katastru a je to.

  Vložil Anonymous, 28. Březen 2007 - 9:45

  Pokud jste nabyli byt do OV od družstva a manžel byl členem BD a nájemcem bytu před uzavřením manželství, pak se tento byt převádí jen na něj (ne do SJM), Vám vzniká něco na způsob společného nájmu bytu, tedy v příp.rozvodu nemáte na byt nárok, ale manžel by Vám musel zajistit náhradní byt či ubytování. Členství v SVJ se odvíjí od vlastnictví, tedy se domnívám, že členem se stává jen manžel. Členství ve výboru na základě plné moci (a navíc nečlen SVJ)osobně považuji za nesmysl, protože buď dotyčná osoba ve výboru chce pracovat (pak je navržena jako kanditát a následně možná zvolena) nebo tam pracovat prostě nechce(nemá na to čas)a pak je snad rozumnější zvolit do výboru člověka, který se práci bude věnovat, je vlastníkem bj a tedy i členem SVJ.Je to i jednodušší vzhledem k odpovědnosti za právní úkony.

  Vložil Anonymous, 28. Březen 2007 - 9:58

  Byt manžel koupil od jiného vlastníka (s.r.o.).Díky

  Vložil Anonymous, 28. Březen 2007 - 10:09

  Pokud byl převod bytu proveden před uzavřením manželství, pak je smlouva v pořádku. Pokud jste již byli manželé, pak nelze uzavřít kupní smlouvu do výlučného vlastnictví jednoho z manželů, ale jen do SJM. Pak bych se dovolávala neplatnosti kupní smlouvy,příp. rozšíření vlastnictví do SJM, ale to již chce projednat s právníkem. Pokud jste tedy byt koupili za trvání manželství (SJM) pak jste samozřejmě i členem SVJ a tedy můžete kandidovat i do výboru SVJ a nemusíte se nechávat zplnomocňovat manželem. Ale chce to asi nejprve vše řádně upravit (vzhledem k právní odpovědnosti výboru za úkony). Tolik můj názor. Zdravím.

  Vložil Anonymous, 28. Březen 2007 - 10:22

  Byt jsme koupili za trvání manželství,ale smlouvu jsme nechali napsat na manžela.Je mi jasné,že jsem spoluvlastník,ale když ve smlouvě nefiguruji,myslala jsem,že nemohu být kandidát na členství ve výboru.Moc díky.A.

  Vložil Anonymous, 28. Březen 2007 - 11:25

  No, budeme-li se tedy držet smlouvy (dle ní je výlučným vlastníkem manžel-bez debat-je i tak zapsán na katastru) je i pouze on členem SVJ – ne vy.

  Vložil Anonymous, 28. Březen 2007 - 10:00

  Ještě dodávám,že v něm manžej nikdy nebydlel ani nebyl členem žádného BD.Děkuji

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".