Co říkáte na toto účetnictví SBD?

Vložil Werewolf, 27. Březen 2016 - 12:12 ::

Čekáme, až se naše SVJ objeví v rejstříku. Pak budu dělat schůzi, kde rozhodneme, zda ponechat správu družstvu, nebo si ji povedeme sami a jen účetnictví svěříme externímu zpracovateli. Jsem tedy postaven před dvě varianty, které budu prezentovat na shromáždění. Připojil jsem dva výpisy od našeho domu, které družstvo vede. Jeden je pouze za leden a druhý je leden až doposud. Protože nejsem znalec, ptám se zde účetních odborníků, jak se Vám toto jeví?

Co se mě osobně nezdá je:

 • družstvo u nás vlastní 10 bytů. V tabulce 1, kde jsou uvedeni dlužníci jsou zobrazovány i byty, které patří družstvu. Podle mě má družstvo povinnost platit předpis (zálohy, příspěvky…), nikoli nájemce. Jestliže družstevník družstvu nezaplatí, neměl bych v pohledávkách vidět konkrétní družstevní byt, nám nedluží v tom případě nájemce, ale družstvo má povinnost předpis uhradit a že mu nájemce nezaplatil, by mě nemělo vůbec zajímat, ani nevidím důvod, abych se o tom dozvěděl.
 • v tabulce 3 je položka za 1.440,– úkolová mzda, to je jedné paní za úklid. Na to mám v předpisu položku 60,–. Tu platí všech 24 bytů stejně, v této tabulce mě tak chybí kladná hodnota vybraných příspěvků, tedy položka +1.440,–
 • podobně tabulka 4, kde jsou odečteny správní poplatky, inkasní a sčmbd, přijaté příspěvky nejsou ale detailně rozepsány a všechny jsou nejasně zahrnuty v „předpis z nájmu“

Dále (nepatří to ani tak do účetnictví, ale..) se mi moc nelíbí, že platím 4,–/měs. příspěvek sčmbd, protože i jako vlastník jsem stále členem družstva. Díky tomu ale platím 120,– za správu místo 240ti a prý máme díky tomu výhodné pojištění domu.

No řekněte účtaři, jak se v tom vyznáte, pokud si dáte ten čas se mi na to podívat :-)

PřílohaVelikost
Přehled hospodaření střediska 2124_01-03.pdf97.07 KB
Přehled hospodaření střediska 212401-01.pdf72.46 KB

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil janica, 28. Březen 2016 - 1:00

  Pokud ještě jako SVJ nejste v rejstříku, tak SBD účtovalo hospodaření jako svého střediska. Za rok 2015 účetní uzávěrka nebude, za rok 2016 bude jiná situace. Až bude registrace a IČ, tak řešit založení vlastního bankovního účtu, na který budou vlastníci posílat peníze. Nechat si od družstva provést vyúčtování a převést finance na účet SVJ. Žádný podúčet SBD. Správu si dělejte sami. O účetní rozhoduje shromáždění. Výbor by měl předložit návrh, aby účetnictví dělalo SBD a za kolik (smlouva). Preventivně. Mohlo by vám dělat problémy s převody bytů do vlastnictví. Dosáhli jsme toho, že všichni vlastníci včetně nájemců družstevních bytů nám platí na náš BÚ, to co mají předepsáno. Od družstva jsme si nenechali posílat peníze za družstevníky. Neplatili jsme žádné příspěvky sčmbd, když jsme byli v SBD. I když se převedl byt do vlastnictví, tak jsme pořád členy družstva. Musí se podat písemná žádost o zrušení, aspoň u nás vždy k 31.12. Pokud to odsouhlasí SBD, tak se vyplácí členský podíl. Jestliže je vás 24 bytů, tak si placení výbor pohlídá. Pak může řešit i dlužníky. Přehled po účtech a dokladech každý měsíc, jak to máme u nás, vč. výpisu z BÚ, v tom jsme se už dokázali zorientovat. Když budete mít měsíční přehledy plateb, tak můžete požadovat i v přehledu hospodaření či po účtech, aby tam bylo všechno, jak má být.

  Vložil Petr Vejsada, 27. Březen 2016 - 14:34

  Zdravím,

  k bodu 1 – máte naprostou pravdu, SVJ ani nemusí vědět, že družstvu nikdo nezaplatil. Vůči SVJ je partnerem družstvo a družstvo má vždy platit včas bez ohledu na to, že družstvu někdo nezaplatil.

  Tabulky jsou pro mě příliš nesrozumitelné/ča­sově náročné a tedy se nevyjadřuji.

  -- Zdraví Petr Vejsada http://boleslavska20.cz

  Vložil Pavel, 27. Březen 2016 - 22:47

  Petře,

  Vaše SVJ účtuje podle vyhlášky 500/2002 Sb. pro podnikatele.

  SVJ ale není podnikatel a tak má účtovat podle vyhlášky 504/2002 Sb..

  Doporučuji opravit. Jinak budete snadný cíl pro pokutu z FÚ až vadnou ÚZ vložíte do sbírky listin. V poslední době je MF zaměřeno na udělování pokut. Pokuty za špatně vedené účetnictví či za neukládání do sbírky listin mohou být velkým zdrojem státního rozpočtu. Nestraším, jen upozorňuji.

  Hezký den!

  Pavel

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".