Co je ukolem notare?

Vložil Arveno, 14. Březen 2016 - 7:16 ::

Vybor planuje zaslat notari k predbeznemu precteni nas navrh na nove stanovy. Na Portalu jsem nekde cetla, ze notar ma pouze potvrdi spravnost zapisu v relaci k deni na shromazdeni. Ale treba se mylim.

Prosim muze nekdo z expertu odpovedet na otazku jaky by byl ukol notare vsouvislosti s navrhem stanov SVJ?

Na googlo jsem nalezla nasledujici: Notář je fyzická osoba s právnickým vzděláním pověřená státem k sepisování veřejných listin, přijímání úschov a některým dalším činnostem, z nichž významná je zejména činnost notáře jako soudního komisaře (v České republiceNotář svou činností předchází právním sporům a hájí principy práva a spravedlnosti. Jeho úkolem je nestranné objektivní posuzování právních situací a nalézání smírných řešení. Listiny sepsané notářem jsou veřejnými listinami a v případě soudního řízení jsou považovány bez dalšího za věrohodný důkaz.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Jana Smutná (bez ověření), 14. Březen 2016 - 8:53

  Notář za 10 000 Kč napíše asi toto: Osvědčuji, že paní Jana Smutná, narozena 03.04.1950 v Os­travě, prohlásila, že je předsedající. Osvědčuji, že předsedající prohlásila, že shromáždění je usnášeníschopné. Osvědčuji, že předsedající nechala hlasovat o návrhu usnesení … . Osvědčuji, že předsedající prohlásila, že usnesení … bylo přijat.

  Vložil Antonín Silný (bez ověření), 14. Březen 2016 - 12:47

  Notář negarantuje soulad stanov se zákonem. Stejně tak notář negarantuje ani to, že stanovy byly v souladu se zákonem a (předchozími) stanovami přijaty. Notář osvědčí, co se za jeho přítomnosti dělo, jak bylo celkem výstižně popsáno nade mnou: „Osvědčuji, že předsedající prohlásila, že usnesení … bylo přijato.“

  Notář ani negarantuje, že usnesení bylo přijato požadovaným kvorem, ani se toto kvorum od notáře nedozvíme. Notář totiž obdobně jako shora pouze zapíše něco ve smyslu Předsedající prohlásila, že usnesení bylo přijato požadovaným kvorem.

  Vložil svjvmt, 14. Březen 2016 - 15:16

  Tak nevím, u nás konstatovala přítomné dle procent, ještě jsem se ptal, zda je to podle podílů, jak to počítala protože neměla kalkulačku ani NB. Prý to má spočítané. Ano u některých stanov v rejstříku jsem četl, předseda řekl že, řekl že, řekl že a je zápis hotový. A víte, že někteří mají, že stat. orgán může být výbor, nebo předseda? Co pes to jiná ves!

  Vložil NZ 4 (bez ověření), 14. Březen 2016 - 17:46

  „konstatovala přítomné dle“ … podílů

  Tohle notářka zpravidla konstatovat nemůže, protože neví, kdo je na zasedání přítomen ani to nezjišťuje. Výjimkou by mohla být situace, kdy notářka všechny přítomné osobně zná, nebo jsou přítomni všichni.

  Vložil Werewolf, 14. Březen 2016 - 17:52

  Já jsem byl s naší velmi spokojen. Veškeré počítání a průběh nechala na mě, ale před tím si ověřila, že vím, jak mám postupovat a jak mám zabezpečno, že budu počítat správně. V průběhu zasedání si mé postupy ověřovala. Vše šlo natolik hladce, že jsem zasedání chvílema brzdil, aby stihla vůbec zapisovat :-) Před samotnou schůzí chtěla vidět stanovy, které pročetla a jen se okrajově zmínila k některým tématům.

  Vložil svjvmt, 14. Březen 2016 - 8:48

  Nechápu co a proč hledáte na guglu a proč si nepřečtete notářský řád! Pořád stejná chyba lidu, internet jako zákon.
  Obávám se, že to není úkolem notáře, ostatně je něco o schvalování stanov notářem v OZ? Co zaplatíte? Je notář specializovaný na bytové hospodářství? Neměl by to spíše dělat rejstříkový soud? Projeďte si rejstřík, co se v některých stanovách nachází v rozporu se zákonem. Dohlíží, za jejího dohlížení mi byla odmítnuta možnost podat připomínku ke stanovám. Počkejte do konce roku, nepospíchejte. Větu za větou konfrontovat s normami. Nechcete naše stanovy též pro sebe, zadarmiko? Jsou jistě fajn, když ještě před shromážděním bylo v návrhu, že jsou přijaty. Vašemu konání buď boží požehnání!

  Vložil Arveno, 14. Březen 2016 - 9:16

  casto se dozvim neco duleziteho navic i od Vas vsech. Tazi se POUZE na to co je cinnost notare. Ale vsechny rady a nazory prijimam s diky a s respektem.

  Diky Vam vsem co odpovidate!!!.

  Vložil Werewolf, 14. Březen 2016 - 8:13

  Je to jak píšete. Notář pouze sepíše, co se na shromáždění událo a připráví Vám k tomu zápis. Nicméně je pochopitelné, že chce mít notář jistotu, že na Vaši schůzi nepůjde zbytečně a že stanovy, které chcete přijmout jsou vůbec na soudu příjmutelné. Chce si zřejmě ověřit jejich správnost po právní stránce, že tam je to a to, co tam být musí. Neměl by už Vám ale kecat do Vašich interních záležitostí. Tak tomu bylo u nás. Notářka potvrdila, že tam je, co tam má být, projela zbytek, jen se zmínila k některým „interním“ bodům, které nebyly zcela standartní, ale „pokud to tak chcete, je to na Vás“ sdělila.

  Toto je ještě ta dobrá cesta. Jsou notáři, co se s Vámi nebudou vůbec bavit o tom, že máte svoje stanovy a budou Vám chtít nacpat svoje, protože němají čas se zabývat těma Vašima. I s takovými jsem se setkal.

  Vložil PavelII (bez ověření), 15. Březen 2016 - 14:27

  Maximálně si může přečíst jestli jsou to stanovy k tomu SVJ, které si ho do zasedání zve. Pokud dobrovolně udělá něco nad rámec svých povinností je to jeho soukromá věc. Většinou, ale předem upozorní, že za soulad stanov se zákonem neodpovídá on, ale zhotovitel a předkladatel.

  Vložil Arveno, 16. Březen 2016 - 8:09

  to co jsem si myslela.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".