Analýza správnosti vyúčtování služeb

Vložil Práchová (bez ověření), 21. Květen 2024 - 7:58 ::

Dobrý den,

zjistili jsme, že si zástupce SVJ nechal udělat jakousi analýzu správnosti vyúčtování. Analýza u podnikatele v oblasti „radit SVJ“ byla udělána a stála cca 20.000Kč. Obdobnou analýzu si nechal tentýž předseda udělat i před cca 6-sti lety (za 5000Kč). Aktuálně se předseda chystá analýzu „revidovat“. Ať už to znamená cokoli, znamená to jak jsem zjistila zákulisně, především dalších 40.000Kč (znalecké služby prý zdražily).

Možná to je náklad na správu domu a možná není. Nicméně mi předseda (máme jednočlenný SVJ a předsedou je jednatel správce, který rozúčtování provádí a toto know-how musí mít i bez externí analýzy nějakého spřáteleného podnikatele) analýzu odmítá vydat, prý když není o mně, není pro mně. A navíc tvrdí, že si ten podnikatel (údajně soudní znalec) vymínil, že analýza nebude NIKOMU poskytnuta. Přitom jistě musel alespoň tušit, že ji dělá pro SVJ za zálohy členů SVJ a tudíž si ji budou, alespoň někteří, nárokovat.

Některých spoluvlastníků jsem se již ptala, ale když jim nemohu předložit konkrétní důkazy zpronevěry – se kterou by mne stejně poslal za Policií – tak nebudou hlasovat pro to, aby byl předseda povinen mi analýzu, kterou zaplatil alikvotně i z mých záloh na správu domu. Rozhodně jich nedokáži přesvědčit většinu.

Můžete mi poradit, zda existuje způsob jak analýzu vymoci? Asi bych měla jít za advokátem … ale tyto služby jsou extrémně drahé a hodí se jen na konzultace banalit, nikoli na postup ohledně složitých věcí resp. podle mnou osloveného advokáta má smysl žádat advokáta o pomoc jen pokud mi „půjde o život“.

25.000Kč jistě není „rdousící“ ani „o život“, ale pohody mi to nepřidá, zvláště když se tyto podivné výdaje u nás začínají množit.

Děkuji za nějakou použitelnou radu

Ludmila (vlastník jednoho z bytů)

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Robin Kovář, 23. Květen 2024 - 13:04

  Paní Práchová, celé to zní, jako kdyby Vás chtěl předseda slušně odrbat. Jeho povinností je správně řídit vyúčtování a hospodaření, Vaše právo je zase nahlížet do podkladů týkajících se těchto činností. Osobně jsem ještě neslyšel o nějaké speciální a tajné analýze správnosti, kterou by musel někdo takhle tajit před vlastníky, takže pokud Vás skutečně tahá za fusekli, je třeba začít hrát tvrdou hru. Nápad odeslat předžalobní výzvu k nahlédnutí do této analýzy je rozhodně vhodná varianta a pak se uvidí…

  Vložil Hubert (bez ověření), 27. Květen 2024 - 21:10

  (údajně soudní znalec) vymínil, že analýza nebude NIKOMU poskytnuta..... Pokud byla udelana na naklady SVJ, je to dokument pro SVJ … tj i pro Vas. Pokud byla delana pouze pro spravce, mel by to spravce hradit ze svych prostredku.

  Cele je to vlastnost profesionalnich predsedu, kdy Vam jsou uctovany zcela zbytecne veci, je to jen dusledek vseobecne neochoty starat se o svuj majetek treba v organech SVJ a bude trvat do te doby pokud budou ochotni to lide platit.

  Vložil Justitianus, 21. Květen 2024 - 10:31
  • „Můžete mi poradit, zda existuje způsob jak analýzu vymoci?“

  Samozřejmě se můžete obrátit na soud podle § 1179. Ovšem nejde jen o jednu „analýzu správnosti“, jak se mylně domníváte !!! Vždyť analýza může být obsahově správná, avšak předražená nebo zcela zbytečná.

  Vsadím se, že peníze mizí z účtu SVJ dlouhodobě i jinak. Toto nebude jediný případ neřádného hospodaření. Penězovod je mnohem rozsáhlejší. Takže byste měla požadovat nahlížet do všech smluv uzavřených ve věcech správy, do všech dokladů v držení SVJ a do účetních knih, s tím, že SVJ strpí, abyste si z nich pořizovala výpisy, opisy a kopie, to vše za období předcházejících tří let.

  • „Některých spoluvlastníků jsem se již ptala … nebudou hlasovat pro to, aby byl předseda povinen mi analýzu, kterou zaplatil alikvotně i z mých záloh na správu domu.“

  Blbům to nelze vysvětlit, že jde o JEJICH peníze. Bytové vlastnictví má tu vlastnost, že na hloupost hlupáků doplácí každý spoluvlastník, i když je chytrý jako rádio.

  Mimochodem, české soudy judikují konstantně, že odmítnutí SVJ předložit požadované listiny a doklady nemá nic společného s Vaší povinností platit. Nejde o povinnosti synallagmatické (vzájemně podmíněné). Jste povinna platit naslepo dál, i když jste si jista, že vás předseda okrádá. Vítejte v SVJ !

  Justitianus

  Vložil clensv0 (bez ověření), 23. Květen 2024 - 11:21

  1/ předžalobní výzva k umožnění nahlížet na analýzu 2/ žaloba o nárok nahlížet na analýzu

  mezitím vám externi předseda vypoví smlouvu a papa… neni lepsi ho rovnou odvolat?

  „Některých spoluvlastníků jsem se již ptala … nebudou hlasovat pro to, aby byl předseda povinen“ – asi sousedíte s blbama. Proč ¨jste nenechala hlasovat o to, zvedněte ruku kdo jste proti tomu, aby předseda ukázal ANALYZU…

  Kolik blbu se prihlasilo? V tu chvili zvedam telefon a nahravam na kameru podle paragrafu 88 noz. hlasici se blbce

  Vložil Slepá justice (bez ověření), 22. Květen 2024 - 20:04

  No já myslím, že české soudy tu „logiku“ ještě vylepšily. Vy jste dokonce povinen platit, i když vám SVJ nedoloží, že platby v požadované výši byly řádně (správně) schváleny. SVJ vám oznámilo výpočtovým listem kolik máte platit? Tak plaťte a neptejte se, kdy byla výše těchto plateb schválena! A pokud neplatíte, nebo platíte méně, např. jen prokázanou část? SVJ vás zažaluje jako dlužníka, teprve u soudu před koncentrací řízení doloží zápisy ze shromáždění, a soud vám uloží povinnost platit i s úroky z prodlení (klidně smluvní 1 promile denně) a náklady řízení. Ne, není to šikana, ne soud nezajímá informační deficit vlastníka a povinnost SVJ prokázat důvod a výši závazku. Můžete u soudu prokazovat, že jste požádali SVJ o nahlížení do zápisů ze shromáždění, že jste vyzývali SVJ k doložení schválení výše plateb, budete to mít marné. Neptejte se a plaťte cokoli, co vám SVJ předepíše!

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".