Aktualizace Orientace v účetnictví SVJ pro členy výborů

Vložil Přítel účetnictví SVJ (bez ověření), 7. Květen 2020 - 21:21 ::

Na

https://www.klaiex.cz/index.php…

paní Ing. Naděžda Klainová píše, že příručka Orientace v účetnictví SVJ pro členy výborů byla aktualizována v 1/2020. Je tato aktualizace nějak zásadní, tj. zvyšuje zásadním způsobem kvalitu této příručky? Zakoupil jsem předchozí verzi za 250 Kč a bohužel příručka je v podstatě nesrozumitelná a ve srovnání se srovnatelnými publikacemi, např.

Martin Durec: Účetnictví společenství vlastníků jednotek v praxi, Grada 2019, od 181 Kč (vč. DPH)

navíc i několikanásobně předražená.

Je ale možné, že autorka reagovala na konstruktivní kritiku zveřejněnou na tomto portálu a srozumitelnost a použitelnost vydání 1/2020 výrazně vzrostla.

Děkuji za informaci.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Ujasňovač (bez ověření), 13. Květen 2020 - 16:59

  Durec možná píše srozumitelně, ale svoje nepodložené domněnky vydává za fakta.

  Například píše, že podle občanského zákoníku na nabyvatele jednotky přechází dluhy na správě i na službách. Žádné takové ustanovení občanský zákoník (před 1.7.2020) ani jiný předpis neobsahuje.

  Nebo uvádí hned dva různé významy pojmu „fond oprav“, opět aniž by uvedl zákonný nebo literární podklad pro tato svá tvrzení a aniž by vysvělil, že SVJ typicky fondy netvoří.

  Nebo uvádí svou definici vyúčtování správy, která opět není nijak podložená (právním předpisem, literaturou, judikaturou).

  Stále opakuje, že názory se různí a výklady nejsou ustálené. Na to, abych se dověděl, že názory se různí a výklady nejsou ustálené a četl nepodložené domněnky, nepotřebuji rozumy odborníka. Ten má mít jasno.

  Vložil Filoména (bez ověření), 8. Květen 2020 - 11:29

  Autorka teď publikuje na https://www.dauc.cz/ .

  Vložil Filoména (bez ověření), 8. Květen 2020 - 11:41

  Autorka teď publikuje o učetnictví SVJ na DAÚČ:

  https://www.dau­c.cz/dokument/?… – prošlo odborným dohledem
  https://www.dauc.cz/dokument/?… – prošlo odborným dohledem
  https://www.dauc.cz/dokument/?… – neprošlo odborným dohledem
  https://www.dauc.cz/dokument/?… – neprošlo odborným dohledem

  a nejspíš budou ještě další díly. Zda projdou odborným dohledem nedokážu odhadnout. Jména odborného dohledu nakladatelství bohužel nezveřejnilo, ačkoli podle zevedených zvyklostí se v odborném tisku jména oponentů, recenzentů, odborného redaktora i odborného dohledu zveřejňují.

  Vložil Účetní (bez ověření), 29. Květen 2020 - 20:50

  Ing. Naděžda Klainová: Účetnictví společenství vlastníků jednotek – 5. část. Unes – účetnictví neziskového sektoru, 5/2020.

  https://www.dauc.cz/dokument/…

  Vložil Redakce časopisu UNES (bez ověření), 10. Květen 2020 - 19:39

  Dobrý den, reaguji tímto na příspěvek týkající se portálu www.dauc.cz a časopisu UNES. Seriál Ing. Klainové, který byl zveřejněn v časopisu UNES a zároveň na portálu www.dauc.cz, prošel odborným dohledem našeho časopisu. Tedy všechny zatím zveřejněné díly (které uvádíte prokliky výše). Na zadní straně tištěné verze časopisu je uveden odborný dohled časopisu UNES. Dívám se, že u některých dílů v elektronické verzi tato informace není uvedena, doplníme. Ale seriál je zkontrolovaný.

  Vložil N. Klainová (bez ověření), 8. Květen 2020 - 8:12

  Je-li pro Vás příručka nesrozumitelná, nemá cenu vysvětlovat, v čem byla aktualizována.

  Jde o orientaci v předpisech, ne o vysvětlování postupů účtování.

  Na vysvětlování účetnictví existují knihy (nejen ing. Durce, i já jsem jednu vydala), semináře (rovněž jsem na mnoha přednášela), školy (i na OA jsem účetnictví učila) apod. Nyní vysvětluji účetnictví (podle ohlasu účetních srozumitelně) na svých dvou webech:

  https://klaiex.webnode.cz

  https://klaiex.cz

  Zájemci o novější verzi, kteří mají zájem o aktualizovanou, si o ni mohou napsat, dostanou ji zdarma. Takto to bylo i s předchozími aktualizacemi.

  Předpokládám ale, že zrovna Vy si o ni nenapíšete, protože původní verzi nemáte. Jen jste se asi ráno probudil s potřebou si rýpnout.

  Vložil Filoména (bez ověření), 8. Květen 2020 - 11:45

  „nemá cenu vysvětlovat, v čem byla aktualizována“

  To cenu má a prosím o to, obvykle se to autor u aktualizace/no­vého vydání uvádí. Je podstatné, zda šlo jenom o opravu překlepů a nebo o zásadní vylepšení a přepracování. Děkuji.

  Čtu Vaši novější práci na DAÚČ a tu lze doporučit. Děkuji za ní.

  Vložil N. Klainová (bez ověření), 8. Květen 2020 - 12:53

  Paní Filoméno, děkuji za doporučení. V aktualizované příručce „Orientace“ zůstala struktura beze změny, čili pro kritika nesrozumitelnosti mého textu se nezměnilo nic. Cena zůstala rovněž stejná, stejně jako členění obsahu jednotlivých kapitol a odkazy na právní předpisy.

  V kapitole B.5. Účetní závěrka v mých příspěvcích je přidán text týkající se odkazů na mou knížku SVJ z roku 2004, která už není k dispozici. I kdyby byla, stejně v ní už leccos neplatí.

  Kniha byla psána v době, kdy bylo pro účetní i daňaře k dispozici pouze Sdělení MF čj. 281/55 462/2002. Rozumy, že SVJ nemá vlastní jmění a další podobné byly převzaty právě z tohoto sdělení. Názory metodiků na MF se časem na leccos změnily a to je dobře.

  Uvádím tam i to, že pro ty, kdo by se chtěli s účetnictvím seznámit blíže, nabízím místo již neaktuální knihy novější informace na svých webech a od ledna 2020 i v seriálu DAUC/UNES – Účetnictví SVJ.

  Vložil N. Klainová (bez ověření), 8. Květen 2020 - 8:20

  Vlastníci starší verze, kteří mají zájem o aktualizovanou, si o ni mohou napsat, dostanou ji zdarma. Takto to bylo i s předchozími aktualizacemi.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".