Vycházejte z toho, že SVJ nevlastní dům, je pouze jeho správcem, dům je v podílovém spoluvlastnictví majitelů bytových jednotek. Takže musí být souhlas všech s pořízením věcného břemene.
Je pravda, že pokud se nedohodnete, tak se PT obrátí na příslušný stavební úřad, nic jiného jím nezbývá , musí zahájit řízení o nuceném omezení vlatnického práva. Věcné břemeno bude zřízeno rozhodnutím úřadu, ale i v tak budou mít vlastníci nárok na kompenzaci omezení svého práva. Pochybuji o tom, že by Stavební úřad omezil Vaše vlastnická práva natrvalo.
Osobně znám jedno SVJ, které mělo jednu garáž vedle domu, na hlavní třídě , lázeňského města, našel se podnikatel, který měl v úmyslu z garáže vybudovat obchod ,nejenže jím zhodnotil majetek, ale první smlouva byla na 10 let za 800 tis. Kč. Tato smlouva vypršela, ceny šly nahoru, takže nájem na dlaších 10 roků je ještě vyšší.
Dohodli se ne na vyplacení těchto peněz jednotlivým vlastníkům, ale z dalších společných suterénních prostor vybudovali, kadeřnictví toto pronajali a v dalších prostorách je v pronájmu lékař. Takže mají zajištěný měsíční příjem, který je odváděn na správu domu a sami na správu domu, do tzv.FO, nedávají nic.
Samozřejmě, že dohoda je lepší, ale je to oboustranný akt, musíte vědět, na čem více vyděláte.
Píšete, že mají ve Vašem domě technologické zařízení předávací stanice (na teplo a TUV), takže zásobují i Váš dům ?, pokud ano tak když chtějí tuto stanici mít v domě natrvalo, tak natrvalo ať zdarma zásobují Váš dům teplem a teplou užitkovou vodou a trvale se starají o rozvody vody i rozvody tepla v celém domě.
Možná je to blbost, ale proč to neskusit.
Poslední komentáře