Vložil Petr, 13. Červen 2026 - 20:23

Nevím kde jste bydlel v době, kdy domy a byty patřily třeba městu a spravovalo je OPBH.

Řemeslníci si došli na svačinku do hospody, vydrželi tam do oběda a pak už nemělo cenu se zvednout a jít něco dělat.

Zřejmě jste už také zapomněl na lešení kolem domů a tabulky »pozor padá omítka«. Ve snaze pomoci si sám vznikaly samosprávy s tabulkami „Dům ve společné péči nájemníků“.

Nabízím za účelem osvěžit si paměť povídku Š & G „Jak jsme převzali dům do společné péče“, např. zde

https://sigrosada.webnode.cz/…-najemnikum/

„Náhodnému návštěvníku Prahy by se mohlo zdát, že zde žije samá chudina. Na náměstích převažují slepené domky bez říms, s jejichž omítkou si roztodivně zahrál čas.

Ale to je jen první dojem.

Stačí zabrousit na okraj Prahy a člověk zírá. Domky jako ze škatulky, modrá střídá rudou, mnoho domů má i všechny 4 stěny, ba i dveře drží přibližně na svém místě. A kdo by snad ještě reptal a město naše haněl, … toho vemte soudruzi, za ruku a zaveďte k domkům, jichž obyvatelé společnou rukou se chopili a na zeď hřeby podkováky cedulku přibili: Dům jest ve společné péči nájemníků.

A o té věci bych vás chtěl, občané, vy, kteří cedulky podobné dosud na domech nemáte a obézní domovnici vrbovým koštětem umolousané schody hrubě ometat necháte, instruovat“

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.