Vložil zdeseny clen SVJ (bez ověření), 17. Březen 2016 - 12:00

Povinnost vyuctovat zalohu lze dovodit napriklad ze zakona o ucetnictvi.

http://www.zakonyprolidi.cz/cs/1991-563

Úschova účetních záznamů § 32

(3) Pokud záruční lhůta nebo reklamační řízení je delší než lhůta podle § 31 odst. 2, uschovává účetní jednotka doklady a jiné účetní záznamy po dobu, po kterou tato lhůta běží nebo toto řízení trvá; pokud se účetní záznam vztahuje k nezaplacené pohledávce či nesplněnému závazku ve lhůtě podle § 31 odst. 2, uschovává účetní jednotka tento účetní záznam do konce prvního účetního období následujícího po účetním období, v němž došlo k zaplacení pohledávky nebo ke splnění závazku.

Dokud vybirate dlouhodobe zalohy na prispevek na spravu domu a pozemku, jsou tyto zavazkem SVJ vuci vlastnikovi (coz primo rika jak ZOVB v minulosti, tak OZ nyni). Tento zavazek mate v ucetnictvi a musite disponovat veskerym ucetnictvim a prislusnymi doklady az do splneni zavazku, tedy do momentu kdy z teto zalohy doslo k uhrazeni prispevku a vyuctovani zalohy. Dokud toto neni ucineno, je zaloha zalohou a jako takova neni promlcena a lze ze se kdykoliv domahat vyuctovani.

Ohledne promlceni zalohy rozsudek Nejvyššího soudu ČR sp. zn. 32 Odo 48/2005, ze dne 18. října 2005

Dokud je zaloha zalohou, nebezi zadna promlceci doba. A u zalohy na prispevek je tato zalohou az do momentu stanoveni prispevku a jeho uhrada ze zalohy, k cemuz nedochazi pouzitim nejakych penez z uctu SVJ na cosi, ale prave vyuctovanim, ktere rekne, z tve zalohy jsme zaplatili tvuj podil na nakladech na spravu domu a pozemku v teto vysi a na zalohach tedy v tuto chvili evidujeme takovou vysi. Pokud toto SVJ necini, vystavuje se riziku, ze kdykoliv v budoucnosti bude muset byt schopne predlozit kompletni ucetnictvi SVJ a byt schopno vycislit co a jak bylo ze zalohy zaplaceno a nebo bude muset vratit prislusne financni prostredky vybrane jako zalohy.

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.