Vložil lake, 18. Srpen 2013 - 14:30

Pokud byste chtěl v budoucnu odpojovat vodu jako trest za minulé (dříve vzniklé) dluhy, neuspějete. Jde o trestný čin útisku a trestný čin neoprávněného zásahu do práva k domu, bytu nebo nebytovému prostoru. Navíc obojí spácháno v organizované skupině.

Nic vám ovšem nebrání dodávat vodu (jak studenou, tak teplou) na základě řádné dvoustranné smlouvy mezi odběratelem vody (SVJ, viz zákon č. 274/2001 Sb. § 2 odst. 5) a konečným spotřebitelem (vlastníkem jednotky). Půjde o innominátní smlouvu o dodávce zboží podle zákona č. 40/1964 Sb. Občanský zákoník, § 51.

Součástí smlouvy bude povinnost spotřebitele hradit zálohu měsíčně předem a dále uhradit doplatek plynoucí z ročního vyúčtování. Sankcí při nesplnění této povinnosti bude okamžité přerušení dodávky vody.

Pokusy postupovat tímto způsobem zpravidla narazí na to, že v běžných budovách je technicky obtížné uzavírat přívod vody do jednotlivého bytu podle potřeby. Lze to pohodlně provést elektromagnetickým ventilem radiově ovládaným, který bude osazen v instalační šachtě před bytovým vodoměrem. Radiový přenos vylučuje, aby do nastavení ventilu zasahoval vlastník bytu. Je třeba použít ventil typu NC (normally closed). Ten se při neoprávněném přerušení napájení uzavře.

Obdobně je možno neplatiči znepříjemnit život instalací mincovního automatu, který bude ovládat elektromagnetický ventil teplé vody (http://www.azp.cz/…i-kempu.html). Technicky by bylo nutné vyřešit ochranu ventilu a jeho propojení s mincovním automatem (vše v jedné odolné skříni). Takový výrobek na trhu v ČR není.

lake

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.