Nová kotelna a neplatči

Vložil Mireek (bez ověření), 17. Srpen 2013 - 20:27 ::

V našem SVJ plánujeme na příští rok plynovou kotelnu namísto stávajícího připojení k centrálnímu systému vytápění.

Je možné nějakým čistým legálním způsobem vyřešit odpojení dlouhodobých dlužníků od nového zdroje vytápění? Máme na mysli ponechat vytápění novou kotelnou, ale alespoň ohřev vody vyřešit nějakým průtokovým ohřívačem, který by byl na jejich náklady a ne na náklady ostatních vlastníků.

Předem děkuji za Vaše názor, nápady, …

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 18. Srpen 2013 - 14:30

    Pokud byste chtěl v budoucnu odpojovat vodu jako trest za minulé (dříve vzniklé) dluhy, neuspějete. Jde o trestný čin útisku a trestný čin neoprávněného zásahu do práva k domu, bytu nebo nebytovému prostoru. Navíc obojí spácháno v organizované skupině.

    Nic vám ovšem nebrání dodávat vodu (jak studenou, tak teplou) na základě řádné dvoustranné smlouvy mezi odběratelem vody (SVJ, viz zákon č. 274/2001 Sb. § 2 odst. 5) a konečným spotřebitelem (vlastníkem jednotky). Půjde o innominátní smlouvu o dodávce zboží podle zákona č. 40/1964 Sb. Občanský zákoník, § 51.

    Součástí smlouvy bude povinnost spotřebitele hradit zálohu měsíčně předem a dále uhradit doplatek plynoucí z ročního vyúčtování. Sankcí při nesplnění této povinnosti bude okamžité přerušení dodávky vody.

    Pokusy postupovat tímto způsobem zpravidla narazí na to, že v běžných budovách je technicky obtížné uzavírat přívod vody do jednotlivého bytu podle potřeby. Lze to pohodlně provést elektromagnetickým ventilem radiově ovládaným, který bude osazen v instalační šachtě před bytovým vodoměrem. Radiový přenos vylučuje, aby do nastavení ventilu zasahoval vlastník bytu. Je třeba použít ventil typu NC (normally closed). Ten se při neoprávněném přerušení napájení uzavře.

    Obdobně je možno neplatiči znepříjemnit život instalací mincovního automatu, který bude ovládat elektromagnetický ventil teplé vody (http://www.azp.cz/…i-kempu.html). Technicky by bylo nutné vyřešit ochranu ventilu a jeho propojení s mincovním automatem (vše v jedné odolné skříni). Takový výrobek na trhu v ČR není.

    lake

    Vložil Mireeek (bez ověření), 19. Srpen 2013 - 11:49

    Děkuji za velice přínosné informace.

    Pokud bychom realizovali elektromagnetický ventil, nehrozí nám napadení ze změny dispozice bytu nebo něco podobného?

    A jak zajistit, abychom nebyli nařčeni z toho, že smlouva o dodávce teplé vody byla podepsána pod nátlakem?

    V každém případě moc děkuji za věcnou odpověď.

    Vložil Krobot (bez ověření), 18. Srpen 2013 - 13:58

    Jedná se o dvě záležitosti. Především je třeba, aby vlastníci vyslovili souhlas s novým řešením. Pokud to je technicky řešitelné je možné vybavit kondenzačním kotlem každý byt samostatně nebo vytvořit technickou i smluvní možnost přerušit centrální dodávku pro dluh. Řešit teplo centrálně a teplou vodu individuálně není zrovna investičně nejlevnější řešení a protože spotřeba plynu na TUV je výrazně nižší než na topení je výsledný efekt řešení dluhů malý. Dlužníky lze prostě efektivně řešit jen když máte smluvně i technicky vyřešenou možnost odpojení.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".