Vymezení společných částí domu. - okna bytu

Vložil Vladyn, 5. Říjen 2015 - 11:43 ::

Jak si vy vysvětlujete jestli máme okna v bytech společná, či nikoliv.

Cituji ze Smlouvy o výstavbě.

Společné části domu společné vlastníkům všech jednotek jsou:

d, vstup do domu tvořený závětřím, chodby a místnost na kočárky, vše vč. vybavení (mimo listovní schránku), okna, dveře, společné lodžie přímo přístupné ze společných prostor domu.

e, chodby v 1.NP, 2.NP, 3.NP, 4.NP okna a dveře přímo přístupné ze společných prostor domu s výjimkou vstupních dveří jednotlivých jednotek

Podle mě, by okna v bytech neměli být společná. Jaký je váš názor po přečtení z těchto doslovných vět?

Děkuji

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil lake, 6. Říjen 2015 - 5:15

  Vladyne, máte vadnou smlouvu o výstavbě. Jako obvykle. Vlastnictví oken v ní není jednoznačně uvedeno. Je možné, že soud by judikoval stejně jako v případě http://www.portalsvj.cz/…rnich-oknech, a to že okna jsou společná.

  Podle vašeho prohlášení vlastníka platí, že společné části domu společné vlastníkům všech jednotek jsou:

  • vstup do domu tvořený závětřím, vč. vybavení (mimo listovní schránku)
  • chodby vč. vybavení
  • místnost na kočárky, vč. vybavení
  • okna,
  • dveře,
  • společné lodžie přímo přístupné ze společných prostor domu.

  Takže všechna okna v domě jsou společná. S tím je v souladu i to, že v popisu žádné z jednotek nejsou okna v bytě výslovně uvedena.

  Totéž obsahuje i společný text o jednotkách. Tvrdí se: „Každá z jednotek je ohraničena vnitřní stranou obvodových zdí, vnější stranou vstupních dveří a vnitřní stranou vnějších oken.“ Text sděluje jednoznačně, že (vnější) okna jsou již mimo jednotku, nepatří k jednotce. Hranice jednotky vede totiž po vnitřní straně těchto oken; okna samotná jsou již za touto hranicí. Tedy jsou společná jako součást obálky budovy (fasády).

  S tím je ovšem v rozporu ta část smlouvy o výstavbě, která tvrdí: „Součástí každé z jednotek jsou (…) okna (…).“

  Opět jde – jako obvykle – o vadné prohlášení/smlouvu o výstavbě. Soud v obdobném případě judikoval, že prohlášení je nesrozumitelné a okna jsou společná (viz odkaz výše). Je to logické: Stavebníci mohli ve své smlouvě jednoznačně určit které části budovy budou společné a které budou součástí jednotek. Nic jim v tom nebránilo. Jestliže to nebyli schopni udělat srozumitelně, určitě a jednoznačně, pak jde o společné části domu.
  --------------------------------------------------------------------

  V popisu jsou zmíněna jakási vnější okna. To je další nesmysl. Snad jsou tím míněna okna, která tvoří součást obálky budovy a vedou ven, na fasádu. V budově by mohla existovat i vnitřní okna, to jest taková, která jsou osazena mezi dvěma prostory uvnitř budovy (a netvoří tedy obálku budovy). Nejsou-li v budově taková vnitřní okna, pak rozdělení na „vnější“ a „vnitřní“ okna je úplně zbytečné. Nesmysl zůstane nesmyslem a vaše smlouva o výstavbě zůstává neurčitá a nesrozumitelná, dokud ji nezměníte.

  lake

  Vložil Ludmila, 5. Říjen 2015 - 11:49

  A co je součástí jednotky – jsou tam okna uvedena?

  Vložil Vladyn, 5. Říjen 2015 - 12:51

  Jednotka je složena z … Tady jen stručně o oknech ani slovo. Je tam vyjmenováno zařízení bytu. Až po poslední jednotce je odstavec, který zní.

  Součástí každé z jednotek jsou veškeré její vnitřní instalace (rozvody vody vč. vodoměru, plynu, ústředního topení vč. uzavíracích ventilů a měřičů tepla, elektroinstalace, odpady apod.) kromě stoupacích vedení, podlahová krytina, nenosné příčky, bytové jádro, vnitřní dveře, okna a vstupní dveře.

  Každá z jednotek je ohraničena vnitřní stranou obvodových zdí, vnější stranou vstupních dveří a vnitřní stranou vnějších oken. Všechny jednotky mají ústřední dálkové vytápění.

  Opsal jsem to i s chybami jak je ve smlouvě.

  Vložil Petr87, 6. Říjen 2015 - 19:06

  Pokud se o jednotce píše, že je ohraničena „vnitřní stranou obvodových zdí, vnější stranou vstupních dveří a vnitřní stranou vnějších oken“, tak prostou logikou mi vychází, že součástí jednotky JSOU vstupní dveře a NEJSOU obvodové zdi a okna.

  Vložil Petr, 5. Říjen 2015 - 13:22

  Tazateli, nejste první kdo ten problém se zněním Prohlášení či Smlouvy o výstavbě řeší. Stačí hledat např. Pokud jde vůbec o vnitřní část oken, jde ve vašem případě o okna dvojitá, zdvojená či jaká ?

  http://www.portalsvj.cz/…nym-majetkem

  http://www.portalsvj.cz/…-vymenu-oken

  http://www.portalsvj.cz/…rnich-oknech

  http://www.portalsvj.cz/diskuse/okno

  http://www.portalsvj.cz/…en-refundace

  http://www.portalsvj.cz/…-jsou-okna-0

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".