Okno

Vložil Jarek (bez ověření), 15. Duben 2015 - 14:57 ::

Chtěl bych se zeptat komu patří tato okna? Z prohlášení vlastníka: k vlastnictví jednotky dále patří vnitřní dveře a okna nacházející se uvnitř jednotky, jakož i vnitřní strany vstupních dveří a vnějších oken. Je v pořádku pokud jsou tato hrazena ze společného úvěru, navíc jen některým majitelům bytů?

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Jipa1 (bez ověření), 16. Duben 2015 - 16:28

  Tenhle paskvil byl zrejme prevzaty do Prohlaseni z doby, kdy byl dum ve vlastnictvi obce. Tahle definice se pouzivala pro urceni, kdo hradi natery drevenych oken. Venkovni natery hradila obec a veskere vnitrni natery uzivatel bytu. Pri koupi domu jste tuto definici pro vymezeni jednotky jiz nemeli pouzit. Jipa1

  Vložil lake, 16. Duben 2015 - 10:05

  Jarku, pletete to. Okna nejsou hrazena z žádného „společného úvěru“, protože vlastníci jednotek si nesjednali v bance žádný společný úvěr. To snad víte alespoň to, že jste žádnou úvěrovou smlouvu nepodepsal? Jste ovšem ručitelem za veškeré dluhy SVJ.

  Okna hradí jejich vlastník způsobem, který je uveden v § 15 odst. 1 ZoVB: složí na účet SVJ příspěvek na správu domu v alikvotní výši. Vy do toho pletete skutečnost, že SVJ si sjednalo v bance úvěr; jeho splácení právnickou osobou není nákladem na správu domu.

  Dále se pletete, když tvrdíte, že okna „jsou hrazena … jen některým majitelům bytů“.
  Vzhledem k naprosto nesrozumitelnému znění vašeho prohlášení je nutno okna na fasádě (označena v prohlášení jako „vnější okna“) považovat za společná. Byla tedy hrazena všem vlastníkům bytů, nikoliv jen některým.

  Existuje nedávný judikát o tom, že vnitřní strana okna není od okna oddělitelná; nejde tedy o samostatnou věc. Soud dovodil, že vnitřní strana okna (ať už je to cokoliv) nemůže mít odlišného vlastníka. Viz rozsudek 26 Cdo 413/2013, http://www.portalsvj.cz/…rnich-oknech.

  lake

  Vložil P_V (bez ověření), 15. Duben 2015 - 17:41

  Tohle prohlášení je paskvil, který se snaží geometricky dělit nedělitelný výrobek. Leda snad pokud máte špaletová okna, tam to nějaký smysl může dát. Vhodným právním „rozborem“ se z toho dá vyvodit leccos.

  Nicméně když se to vezme hnidopišsky, tou „vnitřní stranou“ by se dala chápat povrchová úprava a klika. Kdyby tam bylo psáno „vnitřní část“, bylo by to ještě zábavnější. Takže klidně výměnu ze společných peněz proplaťte, protože to je společná část domu o kterou se SVJ musí starat, ale bez klik :-)

  Vložil Jarek (bez ověření), 15. Duben 2015 - 21:08

  Ano, jsou spaletova. Přesto nevím jak to teda chápat, aby to bylo právně v pořádku.

  Vložil petrsv, 16. Duben 2015 - 9:08

  Toto mě taky zajímalo, takže jsem hledal ten rozsudek a zde je jeho číslo – 26 Cdo 413/2013. Výslovně se tím určuje, že pokud Prohlášení není jednoznačné, jsou okna společná, náklady tudíž hradí SVJ.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".