Výměna kalorimetrů a vodoměrů

Vložil Sophia (bez ověření), 30. Červenec 2012 - 8:42 ::

Dobrý den,

při naši poslední schůzi SVJ jsme debatovali o tom, že se musí vyměnit kalorimetry a vodoměry (což ukládá zákon a je to naši povinnosti). Společnost, která náš dům spravuje nám však tvrdí, že všechny přístroje musí být v celém domě stejné a tudíž bylo nutno hlasovat, jaký typ přístrojů se u nás bude instalovat. Jelikož máme v domě cca 2 rodiny, které nikdy nedodají stavy vodoměrů a kalorimetrů včas, prý zbytek vlastníků na to doplací, jelikož estimace jejich spotřeby je reálná spotřeba se liší. Proto tedy společnost, která dům spravuje navrhovala a (silně argumentovala), že bychom měli mít měřáky s dálkovým odpočetem (podotýkám, že v našem případě skoro o 100 000Kč dražší varianta). Nakonec se také ukázalo, že ne všechny byty mají stejné měřáky, jelikož v několika bytech se musí bud vysekat zed, aby se tam navrhované přístroje vešly, nebo si ještě připlatit, aby se dali přístroje zamontovat? Je v tomto případě hlasování SVJ o výměně platné?

Chci se zeptat, zda-li typ našich vodoměrů a kalorimetrů, které si do bytu necháme namontovat vůbec může podléhat hlasování SVJ když se jedná o naše soukromé vlastnictví?? Děkuji předem za Vaše odpovědi.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 30. Červenec 2012 - 11:25

    Klíčová je Vaše informace, kterou jste uvedl úplně nakonec:Vodoměry a kalorimetry jsou ve vlastnictví vlastníků jednotek.

    To znamená, že jakékoliv hlasování v SVJ o nich je absolutně neplatné. SVJ není oprávněno hlasovat o cizím majetku. Je to totéž, jako by si SVJ odhlasovalo, že si povinně musíte do kuchyně nainstalovat myčku nádobí od firmy Baumatic a novou vanu přesně daného typu od Kaldewei. O Vašem majetku přece rozhodujete Vy sám, nikoliv společenství.

    Napsal jste: "... se musí vyměnit kalorimetry a vodoměry (což ukládá zákon a je to naši povinnosti)".
    Není to pravda. Neexistuje zákon, který by něco takového vlastníkovi vodoměru nebo kalorimetru ukládal. Pokud Vás někdo krmí takovými báchorkami, je to jen trik. Jistě je vhodné se vzájemně rozumně dohodnout, ale nikoliv pod nátlakem s nepravdivým tvrzením že to "musíte".

    Jiná věc je, že zákon zakazuje dodavateli použít měřidla bez platného ověření v obchodním styku. Je věcí rozúčtovatele jak si s tím poradí: může rozúčtovávat bez použití náměrů, nebo osadí jednotlivá místa vlastními měřidly na svůj náklad.

    Rovněž zcela nesmyslné je tvrzení že při neodečtení náměrů "prý zbytek vlastníků na to doplací". Pokud vám rozúčtovatel tvrdí toto, vyhoďte jej a uzavřete smlouvu s někým, kdo ví jak se rozúčtuje vytápění a dodávka teplé vody podle vyhlášky č. 372/20012 Sb. Je notoricky známo, že neumožnit odečet náměrů se prodraží, protože danému vlastníkovi se podle vyhlášky napočítají "sankční" zvyšené náměry. Neodečtení se tedy nevyplácí - naopak ostatní na tom vydělají, neboť o to se snižují jejich úhrady.

    lake

    Vložil Sophia (bez ověření), 31. Červenec 2012 - 15:14

    Děkuji mnohokrát za Vaši odpověd.

    jak píšete klíčová informace je že vodoměry a kalorimetry jsou naši vlastnictvím. Níže přeposílám 2 různé odpovědi od našeho správce a nevím co si pod tím představit, jelikož mi přijde, že si protiřečí. Pokud však ne, a kalorimetr a vodoměry nejsou našim vlastnictvím, platí Vaše odpověd, že by se o výměně nemělo rozhodovat hlasování SVJ?

    • měřidla a otopná soustava je součástí vybavení domu. Nevím, co myslíte, kdo je vlastníkem. SVJ pouze spravuje společné části domu, ale vlastníky jste samozřejmě všichni kteří jsou členy SVJ. SVJ nemůže vlastnit žádný majetek.
    • vodoměry nejsou Vaším soukromým vlastnictvím, ale jsou ve společném vlastnictví všech, stejně jako stoupací rozvody, ležaté rozvody, fasáda, střecha apod. – Vy, vlastníte pouze poměrnou část odpovídající Vašemu vlastnickému podílu

    Dále bych se chtěla zeptat, zda-li přes hlasování SVJ máme povinnost měnit vodoměry studené a teplé vody současně. Četla jsem, že u studené vody je to až po 6 letech, kdežto náš správce nám tvrdil, že se musí vyměnit vše najednou.

    Děkuji ještě jednou za Vaši odpověd.

    S pozdravem,

    EČ.

    Vložil NeznáIek˙ (bez ověření), 2. Srpen 2012 - 14:25

    cit. („LAKE“)„…To Vy sama jste napsala v úvodním příspěvku, že… …Buď je toto Vaše tvrzení pravdivé, nebo nepravdivé. To ale musíte vědět Vy…

    • paní „EČ“, estimuji, že nevíte a proto se zde ptáte. Proto soudím Vaše informace mohou být jen mylné nebo neúplné a nikoliv nepravdivé což je často eufemismus pro označení „lživé“.
    • Proto to dále vysvětlím z pohledu vlastníka-jednotlivce a nikoliv s předpokladem, že máte „sílu“ vyhazovat „…neschopné správce…“.

    …vodoměry nejsou Vaším soukromým vlastnictvím, ale jsou ve společném vlastnictví všech…

    • podívejte se do „Prohlášení vlastníka“ komu vodoměry patří. Ano stoupačky Vaše nebudou ale vodoměry velmi pravděpodobně ano.

    …Četla jsem, že u studené vody je to až po 6 letech, kdežto náš správce nám tvrdil

    • ano máte pravdu, že vodoměry jsou tzv. „stanovená měřidla“ (§3/3 ZoM) které musí mít „ověření“ což je potvrzení že „…stanovené měřidlo má požadované metrologické vlastnosti…“ (§9/1) a smí být k účelu rozúčtování (§3/3/a) výhradně a pouze v době platnosti která byla doposud skutečně 4-TUV a 6-STO ale od 1.1.2012 je (pro nově instalovaná !!) max.platnost sjednocena na 5-let (Vyhláška 345/2002 příloha, položka 1,3,9/e).
      Jenže ta se ale Vás zatím netýká. Pokud SVJ chce provést výměnu, pak jistě může, ale máte li např. v minulosti instalovány oba vodoměry současně, pak můžete trvat (upozorňuji z vlastní zkušenosti, že VELMI tvrdě) na tom že výměnu umožníte POUZE toho vodoměru kterému platné „ověření“ skončí (Vyhláška 345/2002 příloha, položka 1,3,9/a – > 6-let pro STO)
    • musím ale říct také že pokud SVJ (nikoliv Správce!!) trvá na výměně, pak tedy svoji svéhlavost bude muset zaplatit: nejen že zaplatí zvýšený náklad na instalaci ale úpravy v bytě spoluvlastníků kde jim Vy umožníte instalaci – POUZE – do společného místa: což podle situace bude mezi Váš vodoměr a stupačku. Tam ať si mají svůj elektronický vodoměr.

    „…volně parafrázuji jinak právně uhlazené věty z dopisu jednoho mně známého správce: „zvedni hlas bývalý nájemníku a já tě trknu. Pavel Beran, jednatel firmy“ (bývalý správce bytového fondu Města XY; nyní správce 70% SVJ na území téhož Města XY)…“

    • moto: „rozděl a panuj
    • musím ale říct také že mám ale prakticky nevyzkoušeno co se bude dít až se bude „kácet les“. Jde o to, že cena za dálkově odečítané měřidla je vyšší ale jde o to zjistit zda cena tohoto zvýšení bude pro Vás vyšší než trvání na právu – příklad: Vy se vzepřete; necháte instalovat pouze TUV-vodoměr a za rok Vám odmítne SVJ (jako naschvál) vodoměr vyměnit; pokrátí Vám svévolně přeplatek; …a na vymýšlení dalších „naschválů“ není třeba být „Enstein“.
      A začne boj… (na který je třeba odhodlání a …a žaludek …a peníze!)
    • takže rada cit. „…S neschopným správcem se rozlučte a najměte si společnost, která ví o čem je řeč…“ je velice výživná ale pouze v časech revolucí a konkrétně Vaší bolesti neuleví.

    Neználek

    Vložil Krobot (bez ověření), 1. Srpen 2012 - 15:48

    SVJ může vlastnit majetek a zákon ho omezuje pouze na majetek spojený s předmětem činnosti. Tedy SVJ nemůže koupit třeba restauraci, ale může vlastnit pozemek přilehlý k domu nebo podružné měření např. vodoměry. Je to dokonce častý jev, protože měření ve vlastnictví každého vlastníka bytu je holé neštěstí a v důsledku uplatňování vlastnických práv se může stát pro účely rozdělení nákladů nepoužitelné. Aby bylo toto poměrové měření použitelné musí být měřidla např. stejné třídy přesnosti (Váš správce nešikovně uvedl stejného výrobce).

    Vložil lake, 31. Červenec 2012 - 17:30

    Tvrzení Vašeho správce je bezvýznamné. Rozhodující je obsah Prohlášení vlastníka budovy. To Vy sama jste napsala v úvodním příspěvku, že vodoměry jsou v „soukromém“ vlastnictví jednotlivých vlastníků jednotek. Buď je toto Vaše tvrzení pravdivé, nebo nepravdivé. To ale musíte vědět Vy. Nás se neptejte. My neznáme obsah vašeho Prohlášení.

    Pokud se nemýlíte, je naprosto zbytečné o této skutečnosti se správcem diskutovat. Správce by to měl také vědět.

    • Tvrzení správce že „SVJ nemůže vlastnit žádný majetek“ je naprostým nesmyslem. Takový zákaz nestanoví žádný právní předpis.
    • Rovněž je nepravdivé tvrzení, že vodoměry na teplou a studenou vodu „se musí vyměnit vše najednou“. Takovou povinnost nestanoví žádný právní předpis.

    S neschopným správcem se rozlučte a najměte si společnost, která ví o čem je řeč.

    lake

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".